Zaloguj się lub zarejestruj. 10 Maj 2024, godz.04:37

Autor Wątek: Działo pancerne ASU 85  (Przeczytany 35131 razy)

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Działo pancerne ASU 85
« dnia: 06 Listopad 2007, godz.16:57 »
Witam,
Jako, że zostałem przywołany do porządku to chciałem przedstawić projekt, nad którym aktualnie pracuję. Buduję kartonowy model działa pancernego ASU 85 na podstawie planów modelarskich i zdjęć a części do budowy projektuję w Ruino.
Jednak na początku kilka słów wyjaśnienia. Pierwszy kontakt z oprogramowaniem typu CAD miałem na początku lutego, gdy zacząłem prace nad tym projektem. Był AutoCAD 97LT. Przez kilka miesięcy narysowałem, ale w 2D główne części, ale szybko okazało się, że jednak trzeba projektować w 3D i to w programie, który umożliwi rozwijanie brył. Koledzy zaproponowali mi Rhino. Troszkę pobawiłem się wersją ewaluacyjną i spodobało mi się. Prace nabrały tempa, gdy zakupiłem Ruino i trochę poczytałem. To, co już miałem narysowane "poskładałem" w Rhino i coś tam zbudowałem. Nowe rzeczy rysowałem już tylko w Rhino. Dlatego też w kilku miejscach są pewne "niedokładności" (np. ściany nie schodzą się dokładnie), ale w rzeczywistości (czytaj: model) wszystko jest ok.
Ponieważ jest to mój pierwszy projekt to wiele rzeczy robię nie tak lub "na około", nie do końca wiem czy dobrze itd., itd. Dlatego też proszę o wszelkie uwagi i propozycje. Będę je traktował jako bodźce do nauki.
No dobrze. Po tym wstępie parę fotek tego, co już mam. Następnym razem opiszę dokładniej co mam i jakie mam wątpliwości co do rysunków.

Pozdrawiam
Michał

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad 2007, godz.17:32 »
Ale jesteś skromny i tak długo się ukrywać.  :o
A ja myślałem, że to jakaś część do odkurzacza.  ;D
A to taka maszyna i tyle elementów.  :o
Jest kilka błędów. Tak mi się wydaje. Ale muszę zapoznać się dokładniej z konstrukcją. Wtedy coś napisze. Jak na razie oczekuje ciągu i siatki.
marek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad 2007, godz.19:26 »
Ha, wiedziałem, że to TE/TO ASU....

Model jest genialny! Gratulacje, szczególnie świetnego, na bardzo wysokim poziomie, wyczucia szczegół - model kartonowy, chylę czoła, słowo...
Prosimy o siatkę, także.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2007, godz.19:28 wysłana przez Odyniec »

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad 2007, godz.19:43 »
Pierwszą rzeczą, jaką znalazłem jest zaznaczony na rysunku element. Trudno mi to nazwać, prawdopodobnie wylot gazów z wystrzelonej amunicji.
Przy projektowaniu od razu uwzględniasz grubość kartonu? I jak masz zamiar rozwinąć tą część? Zmień kolor renderu, szczegóły będą bardziej widoczne.
marek
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2007, godz.20:59 wysłana przez marek »

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad 2007, godz.20:55 »
O, dzięki. Zdaję sobie sprawę, że wiele jest tam mniejszych lub większych błędów. I ten, nazwijmy go wlot 1, też ma kilka "byków". Jednym z nich jest właśnie ten "garb". Prawdę mówiąc dopiero teraz to zauważyłem. Poprawię to ale tylko dla treningu. Ten wlot mam już zrobiony i nie będę go poprawiał. Poniżej kilka następnych rysunków tego elementu. Rysunek asu85_f12.JPG to części składowe tego wlotu. Rysunek asu85_f11.JPG pokazuje całość tego "projektu". Nie jestem pewny czy takie rysunki są ok, czy powinienem jakoś inaczej pokazywać. Proszę o podpowiedź.
Rysując pamiętam o grubościach papieru ale raczej "przycinam części" po ich rozwinięciu. Nie wiem czy to dobry sposób czy nie, ale tak robię. Są takie elementy jak np. krawędź jednego z włazów (np. asu85_f09.jpg) gdzie założyłem od razu 0.2 mm (grubość kartonu).

A z innej beczki. Mam kilka pytań.
Ta zaznaczona płaszczyzna z rysunku asu85_f14.JPG to w rzeczywistości siateczka. Jak to zrobić aby tak była ona pokazywana. Przyznam się, że renderingiem i teksturami nie zajmowałem się jeszcze.
Właśnie, czy da się rysować "płaszczyzną" o grubości większej od zera, tak jakby kartonem?
Przyjąłem taki sposób pracy, że projektuje większe elementy, np. ten wlot, na oddzielnych plikach a potem linkuje je do głównego, złożeniowego. Co myślicie o takim podejściu?
Michał

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad 2007, godz.21:22 »


Ta zaznaczona płaszczyzna z rysunku asu85_f14.JPG to w rzeczywistości siateczka. Jak to zrobić aby tak była ona pokazywana. Przyznam się, że renderingiem i teksturami nie zajmowałem się jeszcze.


Z tego co na forum pisał Krzychu74 to i tak rozwinięte siatki wylądują w programie takim jak corel, fotoshop lub innym.  Siateczką bym się nie przejmował. A jeśli chcesz ją nanieść to nie ma problemu.

Właśnie, czy da się rysować "płaszczyzną" o grubości większej od zera, tak jakby kartonem?


Raczej nie.


Przyjąłem taki sposób pracy, że projektuje większe elementy, np. ten wlot, na oddzielnych plikach a potem linkuje je do głównego, złożeniowego. Co myślicie o takim podejściu?


Ja bym proponował wykorzystać warstwy, ewentualnie odrazy eksportować do programy graficznego i tam robić rysunek złożeniowy.

marek

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Listopad 2007, godz.10:24 »
Najprostszy sposób to zaznaczyć powierzchni następnie Właściwości > Właściwości Obiektu > Materiał > Podstawa > Bitmapa Tekstury otwierasz bitmapę z wcześniej przygotowana siateczką. Poniżej dwie powierzchnie jedna z naniesiona bitmapą (akurat nie miałem siateczki) druga bez bitmapy.
miłej zabawy
marek

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Listopad 2007, godz.13:50 »
Witam!
Projekt bardzo mi się podoba. Co do tektur i ich nakładania to zerknij tutaj:
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,225.0.html
Zwróć uwagę na posty marka, który z benedyktyńską cierpliwością tłumaczył prostemu niepiśmiennemu chłopu (czytaj: mnie :D) jak nakładać tekstury. W końcu pojąłem, hehe (marek: jeszcze raz dzięki!)
Co do kartonowego modelu ASU-85 to tutaj jest relacja z jego projektowania w skali 1:25:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=128114&t=128114&filtr=0
A tak przy okazji, w jakiej skali będzie model?
Czekam na dalsze postępy z prac.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Listopad 2007, godz.15:10 »
Witam,
Widzę, że czeka mnie poczytanie i potrenowanie z teksturami i to szybko. Dzięki za sugestie. Krzychu74 ta relacja jest moją  ;D Drobna próba z siateczką jest na asu85_f23.jpg.
Poniżej pokażę koła napinające i napędowe. Spróbowałem także narysować rysunek montażowy dla koła napędowego. Da się :) W sumie nie było to trudne. Czy coś można tutaj poprawić?
Pozdrawiam
Michał

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Listopad 2007, godz.16:30 »
Witam!
No to ładnie "wtopiłem" z tym linkiem do relacji, ale dwa różne nicki to nie skojarzyłem. Widziałem Twój model "w realu" we Wrocku na zlocie w czerwcu (wybacz, ale nie pamiętam czy poznaliśmy się wtedy, ale chyba tak bo coś mi swita, że też byłeś). Pamiętam jak pokazywał ogniwka od gąsienic i wszystkim szczęki poopadały. No to uzupełniam: projekt i model bardzo mi się podoba. :)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Listopad 2007, godz.21:49 »
Model zapowiada się świetnie jak i w Rhino tak i w rzeczywistości. Chyba z rhino przesiądę się na klejenie Siatkę też już potrafisz nałożyć. Krzychu chyba dawno nie odwiedzał Twojej relacji z budowy działa. Jakby tam zajrzał w ostatnim czasie poznałby autora po „części od odkurzacza”  ;D ;D ;D
marek
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2007, godz.22:16 wysłana przez Krzychu74 »

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Listopad 2007, godz.15:12 »
Witam,
Udało mi się dorysować kolejny drobiazg - skrzynkę. Najwięcej czasu wymagała "zapinka"/klamra skrzynki.
Krzychu, tak, byłem we Wrocku i miałem tam dopiero kadłub i kilka ogniwek gąsienicy (oczywiście zaprojektowanych przez QNia - to nasz spec od gąsienic).
Postaram się teraz dorysować błotniki.
Pozdrawiam

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Listopad 2007, godz.21:04 »
Bardzo ciekawa relacja na „Konradusie” zapisałem do ulubionych i będę śledził na bieżąco.
Tutaj też sobie świetnie radzisz. Oby tak dalej.
A wykonanie zapinki nie powinna sprawić trudności.
Poniżej przykład jak można sobie usprawnić modelowanie niektórych elementów.
W wolnym czasie możesz sobie poćwiczyć. ;D ;D ;D
marek

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad 2007, godz.15:33 »
Skrzyneczkę z poprzedniego postu udało mi się już skleić i tak wyszła:


Dorysowałem do działa błotniki i elementy wyciora z mocowaniami. Dołożyłem też moją skrzynkę na błotnik. A tak teraz wygląda mój projekcik.
Pozdrawiam
Michał

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Działo pancerne ASU 85
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopad 2007, godz.15:43 »
Ja nie mogę się nadziwić, nawet jak na model 3d to dosyć szczegółowe opracowanie, a jak na model kartonowy - to po prostu full wypas.