Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.13:51

Autor Wątek: Tworzywo sztuczne  (Przeczytany 21453 razy)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Tworzywo sztuczne
« dnia: 18 Maj 2009, godz.20:52 »
Witam!!
Ma ktos moze jakies informacje na temat jakiegos materialu/tworzywa sztucznego to formowania ręcznego?? Nie chodzi mi tutaj o żelkot+włokno szklane z zywica epoksydowa. Mam na mysli bardziej cos w stylu struktury plexi, plastiku i podobnego "twardego" tworzywa po "zastygnieciu".
Za wszelkie info z gory dziekuje!!

botak

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2009, godz.22:30 »
Wszystkie przezroczyste tworzywa mają wysoką temperaturę formowania.
Musiałbyś podać więcej danych, żeby Ci pomóc.

Zobacz, może znajdziesz sobie coś co Ci podpasuje na stronach DuPont
http://www2.dupont.com/Plastics/en_US/Knowledge_Center/index.html
A jak znajdziesz, to dzwoń do polskiego przedstawiciela.
Przeważnie nie ma problemu aby dostać niewielkie ilości produktów jako próbki.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2009, godz.23:34 »
Dzieki Botak, zobacze tam. Ogolnie przezroczyste byc nie musi. Kombinuje z plexi polozona na formie i ogrzewam nagrzewnica i w sumie dziala... :) Gorzej jak bedzie trzeba uformowac ta plyte plexi w kostke/pudelko... napewno plexi o grubosci np 1mm sie jakos uformuje ale takie 5mm napewno nie da rady z nagrzewnica. No nic bede kombinowal, dzieki za info!

botak

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj 2009, godz.09:50 »
jeśli masz formę i chcesz ją czymś w tani i prosty sposób wypełnić, to polecam klej z takiego kleju w pistolecie.
Jeśli masz małą formę, to roztapiasz klej pistoletem, a jeśli większa powierzchnia to rozgrzewasz go w czymś innym
(garnek - najlepiej żeliwny)
Model powstały z czegoś takiego jest jednorodny (jeśli zrobisz to szybko i odpowiednio), i dość wytrzymały.

kubbek

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj 2009, godz.10:16 »
Wydaje mi się, że technologia, która najbardziej pasuje do opisu to termoformowanie próżniowe - "próżniówka". Działa podobnie, bo arkusz materiału jest równomiernie nagrzewany, tylko zamiast sam się dopasowywać do formy jest zasysany, tak żeby idealnie odwzorować kształt kopyta. Poszukaj w internecie, prawie na pewno ktoś się tym zajmuje w Twojej okolicy. Podstawowa zaleta tej technologi jest taka, że jest po prostu bardzo tania.

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maj 2009, godz.11:05 »
Witam, jako projektant wzornictwa :) dołączę do wątku -
zależy co i jak chcemy (możemy w domowym kąciku majsterkowicza)) wykonać z tworzyw sztucznych -
jeśli chodzi o typowa prosta obróbkę skrawaniem (np. wiercenie, wycinanie wyrzynarka, piłką ręczną włośnicową, nożem trapezowym, ew. szlifowanie, polerowanie mechaniczne, toczenie itd.) to polecam z własnej praktyki - popularne "plexi"  czyli PMMA, PCV twarde i PCV spienione, HIPS (zazwyczaj czarne tworzywo jedna strona błysk druga mat), Styrodur (twardy styropian), Dibond ( płyta z tworzywa oblozona z dwuch stron aluminium) Priplak ( tworzywo użyane np. jako okładki plastikowych teczek) i co wpadnie pod rekę - czyli co zdobędziemy np. na zapleczach lub smietnikach firm które obrabiają takie materiały :)

Jednak tytułem ciekawostki jest jedno bardzo ciekawe tworzywo - bo ma własności KOWALNE - tzn. można je formować zupełnie na zimno - takim tworzywem jest poliwęglan - można z niego wyciąć siatkę - jak jest cienki np. 0.8, to zwykłymi nożyczkami, zbigować tymiż nożyczkami (czubkiem) i wygiąc np. w imadle z miekkimi kartonowymi szczekami, na giętarce lub miedzy dwiema twardymi listwami/belkami.
Z poliweglanu (który dodam jest calkowicie przeźroczysty) wyciełem kiedyś płaska siatkę okularków typu BHp i zagiełem boczne skrzydelka - uzyskując w pełni normalne okulary.

Polecam, choć jest dosyć drogi.

Wątek tworzyw chętnie rozwinę o projekty i w pełni działające prototypy takich prostuych maszyn jak wycinarka do styropianu, grubosciówka do styropianu czy giętarka do tworzyw sztucznych - wszystko mozna tanio i szybko ( kilka godzin) zrobić.

Pozdrawiam Forumowiczów


pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj 2009, godz.11:17 »
A co do kostki która jest w temacie kilka uwag technologicznych -

1. przy plexi o grubosci powiedzmy 3mm wygięcie na gietarce - no problem, z tym że do siatki trzeba dodać umiejętnie grubosc materiału na bigach, plus w miejscach gdzie schodzą się kąty mozna wywiercic otwór wtedy po zgięciu unikniemy wypywu materiału - czyli brzydkiego brzuszka jaki powstanie w miejscu giecia.

2. przy grubszym materiale np. 5mm - mozna skleic pociete elementy - albo klejem do plexi albo chloroformem ( rozpuszcza plexi ) jednak jest trudno uzyskać "niewidoczne" klejenie

3. jeśli kostka ma byc tylko z wierzchu tworzywowa i nieprzeźroczysta - mozna na jakiejś kostce np. drewnianej/ z litej tektury/mdf'u itd, nakleic plytki z tworzywa z odpowiednio spasowanymi krawędziami - najlepiej pod kątem.

4. do termoformowania próżniowego - bardzo atrakcyjnego stosuje sie raczej cienkie materialy

5. - metoda z kopytem w praktyce - bierzemy w pare kombinerek material, ruchem kołowo wachadłowym  rozgrzwamy nad palnikiem ( moze być kuchenka) ale raczej trzymamy wysoko żeby materiał jie zaczą sie nam gotować ( bąbelki powietrza w środku - do wyrzucenia) po czym kiedy jest już mocno miękka kladziemy na kopyti i teraz UWAGA - przygotowyjemy sobie wczesniej prosty przyrząd do przyciśniecia -miękka szar tektura - czysta bez jakiś syfkow -do krawędzi mozemy przyczepic listewki i takim czyms możemy docisnąc - np do kopyta z rury kanalizacyjnej z PCV - i mamy wtedy kształty rynnopodobne.
jesli zastosujemy tkaninę - może jej splot odbic sie na nagrzanym materiale.


Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maj 2009, godz.23:32 »
Super, widze, ze temat sie rozwinal :) Poliweglan rozpatrywalem ale faktycznie cena jest jaka jest... termoformowanie prozniowe jest mi znane ale faktycznie zazwyczaj nadaje sie to do cienkich "folii", cienkich materialow - w moim przypadku odpada bo potrzebuje cos o mocniejszej strukturze. Termoformowanie prozniowe na grubszym materiale widzialem tylko w przypadku formowania szyby szybowcow ale sprzet do tego typu "zabiegu" jest na warunki domowe kosmiczny... Choc nie mowie, ze sie nie da. Bede probowal z tym PCV i zobacze co sie da zrobic. Jak nie bedzie wymarzonych rezultatow to wlasnie sprobuje z poliweglanem.

Botak: to jest bardzo dobry pomysl, ale w nim chyba najlepszym rozwiazaniem bylby pozytyw i negatyw formy elementu zlozonych ze soba - rozwazam cos takiego rowniez

kubbek : w okolicy robia tylko te wspomniane szyby do szybowcow co widzialem na wlasne oczy :) Napewno ta technika przyda sie do innych rzeczy :)

pomyslownik: co do obrobki takich materialow to w moim przypadku CNC zdaje egzamin :) Jakbys mial fotke tych okularow i innych elementow z poliweglanu do prosze wrzuc tutaj na watek, napewno sie to przyda. Bede wdzieczny!

Dzieki za zainteresowanie tematem! Jest dosc ciekawy. Materialow przybywa i jest nad czym myslec - w sensie ich spozytkowania :)
Pozdrawiam!

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maj 2009, godz.00:59 »
ok, jak odgrzebie fotki na starym dysku to podesle bo teraz caly warsztat i materialy mam u tescia i nie wiem kiedy bede cos grzebal.

uparcie wroce do poczatku, bo mozna sporo mowic o technologiach i tworzywach ale jak mozesz zdradz cos wiecej - co to ma byc za forma - jakas prostopadłoscienna czy coś więcej?, i co z nią dalej tzn. dla czego ma być twarda czy "plastikowa", jesli chodzi o odlewnictwo proponuję  żywice ale jest ich szeroki wybór nie tylko epoksydowe - z tym że trudność polega na energii w postaci ciepła jaką żywica wytwarza w procesie tzw. sieciowania -mówiąc prosto jak chcesz odlac coś sporego to na raty bo inaczej ci się zagotuje w środku będą bąble albo forma się zepsuje, natomiast możesz łatwo zrobic np. "plastikową" kość do gry.

jest tez ciekawa metoda odlewania za pomocą ekstra twardych pianek - własciwie to rodzaj wtrysku - pianka jest dwuskładnikowa po utwardzeniu, twarda tak że spokojnie wkręcasz w nią wkręty lub szlifujesz czy tniesz.

chętnię jesli potrafię pomoge ale zdradz coś więcej - lub efekt jaki chcesz osiągnąć :)

pzdr.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maj 2009, godz.09:08 »
O z ta pianka mnie zaskoczyles - masz moze nazwe i symbol? To jest ciekawe. Pytam o to wszystko poniewaz mam do wykonania pare drobnych elementow, a ze jestem czlowiekiem, ktory musi miec wszystko dopracowane i ladne to szukam optymalnych rozwiazan - ale niestety w warunkach domowych (finanse finanse finanse i ciecie kosztow...). Powiedzmy ze mam forme pozytyw i negatyw i wlasnie teraz mysle o tej piance o ktorej piszesz hmmm Dalo mi to do myslenia. Wczoraj na polowce sfery i jej negatywie jako 2giej formie testowalem rozgrzane pcv. Wyszko fajnie, ale wiem ze w przypadku ostrych ksztaltow ciezko bedzie uformowac z jednego kawalka... do plynnych ksztaltow jest wporzadku. Ogolnie interesuje mnie sama technika, sposoby, materialy do tego typu działan. Moja rodzina wykonuje doniczki (ozdobne - duza firma) z tworzyw sztucznych i tam tez zasiegnalem wiedzy, ale tam juz jest inna bajka. Wiadomo.. produkcja masowa, formy, wtryskarki z Japonii i Niemiec (podobno najlepsze - automaty - 5 maszyn i do nich 1 czlowiek, ktory segreguje produkt). Dostalem od nich granulat ale jest nie do przetopienia w warunkach domowych - jednak musi byc to duze cisnienie i tylko waski przedzial temperatury, ktory jest dla danego granulatu najlepszy dla najlepszych efektow.

To czekam na fotki jak znajdziesz. Dzieki za info!
Pozdrawiam

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maj 2009, godz.13:13 »
bedziesz musial trtoche poczekac, chyba ze w weekend w warsztacie zrobie, by the way fajna stronka i smaczne renderki aut, niestety o ile jestem entuzjasta i praktykiem techniki o tyle motoryzacja dla mne to ma byc sprawne autko,  wracajac do tematu - wykonywalem kiedys z wujkiem ktory mial firme reklamowa duza scenografie - dzialajacy zegar do domu polonii w pultusku, gabaryty liczone w metrach, zrobilismy siatke z cienkiego drutu pospawanego, troche potrzebnych form, a raczej scianek z plyty pilsniowej i zawiezlismy do zakladu ktory "piankuje" - wyglada to jak przeskalowane piankowanie okien czy drzwi, z tym ze lepsza pianka.

Ale - przychodzi mi do glowy ze moze w duzych supermarketach budowlanych typu Castorama, Obi itd, kupisz taka pianke ale wlasnie o lepszych wlasciwosciach. -  w czym rzecz jedne pianki aby zwiazac potrzebuja powietrza i np. piankujac pod spodem wanne aby ja wygluszyc jak wpsikasz za duzo pianki to nigdy nie zastygnie jesli wszystko jest super spasowane, mozna wiec wrzucic w taka pianke kawalki porowatej twardej pianki stosowanej w modelarstwie lub szkutnictwie - i stygnaca pianka bedzie z niej wyciagala powietrze. wiekszosc pianek w tubach do okien  i drzwi to wlasnie takie. Nas interesuja pianki wysokuodarowe ktore sieciuja czysto chemicznie i powietrza nie trzeba. O ile wiem w tej firmie ( miesci sie pod warszawa, zdobede namiar to ci dam) stosuja wlasnie pianki dwuskladnikowe, co wiecej proces zastygania jest b. szybki. w efekcie masz cos jak styrodur.

Co do odlewnictwa to oczywiscie polecam gips ceramiczny, rzeczy z silikonow, mozesz z latwoscia zrobic gipsowa forme jako separatora uzyc albo pasty do podlog albo bardzioej profejonalnego silikonu w spreyu i wpsiknac taka pianke z tuby- robilem tak kule armatnie do zabaw z dziecmi.

ladna imitacja jest mdf ktory nasaczasz roztworem lakieru nitro, potem nitro z talkiem , malujesz sprayem i masz taka powierzchnie jak cudo, na wzorkach robilismy tak modele - efekt genialny i bardzo proste do wykonania, jak chcesz grubiej to sklejasz kilka plyt mdf, obrabiasz i tak wykanczasz.

tutaj o tym tez mysla http://www.tworzywa.com.pl/forum/wypowiedzi.asp?idw=2804&idg=8

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Maj 2009, godz.15:20 »
No podales mi sporo ciekawych pomyslow. Musze to wszystko wyprobowac i pewnie zrobie w tym watku maly bajzel i pokaze wkrotce co mi wyszlo za pomoca czego i z czym i wogole i w szczegole :)
Bo jeszcze mysle tak: robisz z jakims materiale za pomoca np CNC negatyw elementu, pozniej smarujesz czym trzeba zeby material do formy nie przylegl (wiadomo), natepnie smaruje (grubsza warstwa) czyms co stwardnieje i ma zwarta strukture. Kolejny efap to w programie 3d ustalam dla negatywu offset i robie nowe sciezki dla cnc ktora "zeskrobuje" nadmiar materialu i nierownosci. W ten oto sposob mamy gladki element z 2 stron.

Mam tylko tutaj pytanie... chodzi mi o żelkot. Powiedzmy nakladam warstwe żelkotu. Moze mi ktos powiedziec ile taka warstwa ma grubosci??

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Maj 2009, godz.23:38 »
hmmm.... jesli chodzi o zelkot to w sumie zalezy od tego ile razy przesmarujesz zazwyczaj przy dobrej formie wystarczy 1- 2 razy, grubosc trudna do ustalenia, jak bys zrobil probe na kawalku materialy z ktorego ma powstac forma to moglbys zobaczyc. Zaciekawiasz mne zato swoim cnc - napisalbys cos wiecej - homemade ? ruchomy stol i sztywna bram czy na odwrot, czym pracujesz  - dremelek ? jakie wyymiary stolu, posuwy na osiach szpilki gwintowane plus prowadnice od szuflad czu coś powaznego ? pytam się bo silnikow  krokowych mam skrzynki a cigle nie mam kiedy sie za to wziasc.

natomiast odnosni twojego idee fix :) - pracowalem kiedys w firmie o bardzo duzej narzedziowni, smialo moge powiedziec ze w swoim segmencie jednej z najlepszych w europie - centra obrobkowe wieloosiowe, elektrodrazarki, drotowki , produkcja na potrzeby firmy form wtryskowych z rdzeniami i chlodzeniem - jednym slowem full wypas - no i tak  generalnie myslisz dobrze ale dla tego pytam sie o sprzet bo w cnc kwestia jakosci i dokladnosci jest sztywnosc konstrukcji ( sam zrobilkem kilka tokarek i  pilarek) - zachodzi tu ryzyko ze bedziesz mial " schodkowe" slady po frezie - dla tego jesli nie ma byc to jakies epokowe odkrycie moze lapka i papierek 1200 na wode ? ew cyklina i opalic tworzywko palnikiem?

kolejny patent - robisz kostke z klejonej do czoła tektury szarj litej gr. 3mm, sklejasz ja jakims klejem poliuretanowym typu np. dragon, calosc kostki albo oklejasz folia - choc efekt do zludzenia przypomina kostke oklejona folia...:) ale mozesz tez pomalowac kilkoma warstwami zwyklej farby nitro lub chlorokauczuku, farba da powloke bardzo fajna i znow nie zagadniesz z czego zrobione a efekt dobry.

podrzucam te pomysly bo na codzien makietuje przerozne rzeczy , no i projektuje.

pzdr.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Maj 2009, godz.09:33 »
Tak frezarke robie sam. Powierzchnia pracy okolo 1200x700x250mm, ale mysle zeby Z zrobic wyzsze bo jak do frezu podlacze przedluzke zeby wiercic gesto a glebokie otwory - przy krotkim frezie korpus wrzeciona bedzie uderzal o gorna czesc elementu frezujacego i frez oczywiscie nie wywierci glebiej. Dlatego chyba zrobie wyzej jakies 10 cm. Konstrukcja poki co MDF (ale grube profile zeby byla mocna ta maszynka). Blat robie staly a brame ruchoma - w sumie konsultowalem to ze znajomym co juz ma maszynke i woli zeby sie ruszala lekka brama niz dociazony np sporym kesem aluminium stół. Wtedy prowadnice i silniki nie sa obciazone az tak. Co do precyzji ploterow domowej roboty to wiem jak to ryglada. W sumie zalezy od tego ile silnik ma krokow od rodzaju wrzeciona - normalne, ale u znajmoego ladnie to dziala i efekt jest dla mnie bardzo zadowalajacy jak na maszyne wlasnej produkcji. Na poczatek wyprobuje z wrzecionem KRESS. Jka bede mail ta maszynke moge sobie pozniej skonstruowac cos lepszego - zobaczymy jak wyjdzie to o czym mysle i jakie bede mial finansowe mozliwosci...

Twoj pomysl na ta niesforną kostke jest fajny tez to zanotuje i sprawdze :) zeby to bylo pewniejsze to moznaby jeszcze pianke tam wstrzyknac - ale to juz kolejny koszt...

Cos czuje ze jak poskladam ta moja CNC (za jakis miesiac do 2 miesiecy) to bede zobowiazany zrobic jakis watek na temat niej i tego o czym tutaj piszemy. A Polacy sa pomyslowi - bo w rozmowie z pewnym gosciem z zagranicy za morzem) nie mozna doszukac sie takich pomyslow i kombinacji :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maj 2009, godz.16:22 »
Mam jeszcze 1 pytanko... Otoz czy te folie do formowania prozniowego nadaja sie do lakierowania?? Jakie sa najgrubsze tego typu folie? I czy istnieje taka folia przezroczysta i tez jakie sa jej grubosci? Za wszelkie info z gory dzieki!