Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.10:58

Autor Wątek: Tworzywo sztuczne  (Przeczytany 21452 razy)

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Maj 2009, godz.11:08 »
hello wszystkim po malej przerwie, co do folii - mowimy oczywiscie o normalnych arkuszach - formatkach tworzywa zazwyczaj stosuje sie  0,5 /0,8 /1 mm ( im grubsze tym mocniejsza musi byc pompa prozniowa.
Co rozumiesz przez lakierowanie ? - oczywiscie sprayem, pistoletem natryskowym, bez problemu, my w reklamierobimy tak ze przed formowaniem nanosisz grafike np. za pomoca sitodruku, oczywiscie przy duzych przetloczeniach grafika sie nieco deformuje z punktu widzenia optyki - mozna ja nawet wczesniej w ten sposob przygotowac - przewidujac ze np. kolka zmienia sie w elipsy a napisy sie rozciagna.

co do zwyklego malowania - no probelem, ALE oczywiscie to tworzywo wiec raczej nie bedzie farba sie trzymala super dlugo, mozesz uzyc tzw. primerów - czyli substancji w spray'u ktora polepsza przyczepnosc farb i lakierów w sprayu do tworzywa.

tak czy inaczej przy malowaniu obowiazuje zasada dobrej bazy - ja proponuje bialy lakier nitro, lekko rozrzedzony rozcienczalnikiem nitro - gestosc takiej plynnej smietany 12% :), dla pewnosci przelewasz zmieszany lakier z puszki do np. sloika przez geste sitko - najlepsza jest tkaninka z damskich rajstop, i dopiero tak oczyszczony lakier z wszelkich grudek wlewasz do pojemnika pistoletu.
swoja wypraskę malujesz cienko 2 razy na bialo i masz piekna gladka powierzchnie - potem juz tylko kolor.
jak zrobisz ja z ladnego czystego bialego tworzywa i ladnie wyjdzie to mozesz od razu.


o to na deser - http://www.plastikowe.pl/technika/formowanie-prozniowe-vacu

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Maj 2009, godz.11:11 »
i jeszcze taki link http://www.mps-mechanik.pl/

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Maj 2009, godz.13:47 »
Ok super. Ogolnie z termoformowaniem mialem do czynienia w "szybowcowych" - pomagalem profilowac szybe do dwumiejscowego szybowca - kawal arkusza. tam bylo tak ze stol mial 6 komor na dole i przez to 6 pomp prozniowych - daly rade :) Ogolnie chodzilo mi o samo malowanie z pistoletu i widze ze faktycznie musze "posmarowac" to tworzywo czyms co pomoze to zwiazac i nada jakas pewnosc ze bedzie sie trzymalo wszysko. Zastanawiam sie - odnosnie formowania prozniowego - jak silna pompa prozniowa jest potrzeban na stol o wymiarach 80 cm x 80 cm i wysokosc formy 40 cm. Przypuscmy ze to przecieta kula i na nia nawijamy 5mm tworzywo... W sumie zalezy jakie tworzywo... W sumie dobre pytanie jaka pompa w tym przypadku i z jakim rodzajem tworzywa sobie poradzi. zawsze mozna mocniej dogrzac tworzywo ale faktycznie tak jak pisales moga powstac babelki z przegrzania i bedzie lipa... :/
No nic bede dzialal. I jak cos to bede tutaj pisal co i jak mi wyszlo. Jakies uwagi i spostrzezenia

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Maj 2009, godz.22:19 »
Witam po pewnej przerwie - co do folii a w zasadzie arkuszy / formatewk tworzywa - zaczynają się od 0.25, spokojnie mozesz korzystac z  0,5/ 1 mm.

Co do malowania - to bez problemów ale pamiętaj że to jednak tworzywo więc lakier nie będzie sie trzymał wiecznie, może potraktuj to tzw. primerem - czyli substancja w sprray'u która zwieksza przyczepnosc popularnych lakierów w sparayach do tworzyw sztucznych - oczywiscie dobrze odtlusc ale o tym nie musze mówić.

możesz jeszcze dac jakas bazę - np. rożcieńczony biały lakier nitro ( rozcieńczasz rozpuszczalnikiem), przelany przez "sitko" z rajstop i pistoletem natryskowym.

my w reklamie czesto materiał na wypraski najpierw wzbogacamy o grafikę zazwyczaj sitodruk - choc przy wyskoich przetłoczeniach grafika na krawedziach może ulec deformacji - kółko w elipse, rozjechane napisy itd. - ale mozna nad tym zapanowac.

fajnie że cos napisałeś o swojej maszynie, chetnię zobacze fotki , bo sam się do czegoś takiego przymierzam.
powiedz mdf sklejałeś czy od razu robiłes z grubszych płyt ?

a na deser w temacie posta -

http://www.tk560.com/vactable4.html
http://www.youtube.com/watch?v=hGBRiYhxRTM
http://www.youtube.com/watch?v=D90pQRkm_VE&feature=related


Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Maj 2009, godz.23:30 »
Przygotuje cos w najblizszym czasie odnosnie mojej CNC. Ogolnie MDF kleje i dodatkowo spinam srobami zeby miec pewnosc, ze bedzie dobrze trzymac. Wybralem MDF bo mozna w nim precyzyjnie cos wywiercic (jak na tego typu material). Rama stolu z profili drewnianych. Musze pare rzeczy poprzerabiac i za niedlugo bedzie maszynga w pelni sil witalnych :P

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzywo sztuczne
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Maj 2009, godz.13:01 »
no a ja taki zamotany ze wyslalem ci 2 razy to samo - sorry :-[, przy takim stole to juz musowo podgrzewanirazem z nim - najlepiej w pokrywie ktora go przyciska.
5mm... - sporo, jeszcze jedno zeby wyszlo to raczej kilka mm powyzej clinii ciecia kuli bo z takiej ideaniej to nie wiem czy rozformujesz, i jeszcze taki myk - forma powiedzmy tez z mdf-u - kleisz plyty, toczysz, nasaczas lakierem nitro zeby bylo mniej chlonne, malujesz zeby bylo gladziutkie i jak masz przecieta to mozesz ja nakleic na cienka podstawe tez z mdf-u i po obwodzie nie niszczac modelu nawiercic duuuzo malych otworkow - wtedy nawet jak to zrobisz gdzies na duzym stole to powietrze bedzie lepiej wysysane tuz przy krawedzi modelu - a zatem bedzie dobrze.