Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.23:44

Autor Wątek: problemy z tutorialem - modelowanie felgi  (Przeczytany 11692 razy)

NICO

  • Gość
problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« dnia: 23 Październik 2008, godz.17:14 »
mam problem z wykonaniem zaokraglenia na kluczu jak na tutku: http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,462.0.html  . Tworze rure z krawedzi przenikania siędwoch powierzchni ale potem je dizele, odejmuje zlaczam mnoze dodaje i wszystko co sie da i i tak po usuniecuu tej rury nie powstaje wolna przestrzen pomiedzy tymi powierzchniami, miedzy ktorymi ma byc zaokraglenie. Co po dokladnie koli musze robic odkad z krawedzi przenikania zrobie rure? z gory dziekuje za pomoc
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2008, godz.13:52 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Październik 2008, godz.17:54 »
Na początek proponuje pisać bardziej wyraźnie.

Poof

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2008, godz.18:07 »
mam problem z wykonaniem zaokraglenia na kluczu jak na tutku: http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,462.0.html  . Tworze rure z krawedzi przenikania siędwoch powierzchni ale potem je dizele, odejmuje zlaczam mnoze dodaje i wszystko co sie da i i tak po usuniecuu tej rury nie powstaje wolna przestrzen pomiedzy tymi powierzchniami, miedzy ktorymi ma byc zaokraglenie. Co po dokladnie koli musze robic odkad z krawedzi przenikania zrobie rure? z gory dziekuje za pomoc
Po pierwsze nie wiele zrozumiałem z tego co napisałeś powyżej panie Nico :/ Po drugie zamieść screena w momencie gdzie się zaciołeś bo niestety możemy tylko zgadywać.

Mimo wszystko spróbuję Ci pomóc troche w ciemno.... Nie wiem, w którym momencie konkretnie jesteś ale myśle, że jest to etap pomiędzy rękojeścią klucza a "główką". Na screenie z tutoriala pokazano:
a) znalezienie krzywej pomiędzy rączką a główką klucza (funkcja intersection) a potem wyciagniecie po tej krzywej rury (pipe)
b) moim zdaniem sea__ użył bardzo fajnej sztuczki - znów znalazł krzywą pomiędzy dwoma powierzchniami ale tym razem pomiędzy rurą i rączką oraz następną krzywą pomiędzy główką klucza a rurą.
c) mając te dwie krzywe z punktu b) mógł podzielić powierzchnię rączki jak i główki (funkcja split), po czym zbędną powierzchnie usunąć
d) Etap łączenia - zastosowano funkcję Blend pomiędzy dwoma krzywymi i powstała bardzo fajna powierzchnia :)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Październik 2008, godz.18:48 »
NICO - zamiast opisywać - wciśnij w trakcie modelowania klawisz PrintScreen - później obrazek skopiuj do pliku graficznego i dołącz nam jako załącznik do swojego posta. Obraz jest wart 1000000000000000000000000 słów, szczególnie jak ktoś tłumaczy zagadnienie, co do którego sam potrzebuje pomocy.... W takich przypadkach  - po prostu nie mamy szans na zrozumienie o co chodzi, pomimo, iż wierzę, że starałeś się nam sprawę przekazać jak najbardziej jasno.

NICO

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Październik 2008, godz.19:32 »
ok postarm sie pisac jasniej i przy okazji zalaczac obrazki:) ..aczkolwiek kolega powyzej trafil w sedno no i udalo mi sie zrobic te puste przestrzenie  miedzy glowka klucza a rączka ale jako ze nie mam wprawy w poslugiwaniu sie opcja _blendsrf  potrzebowalbym troche pomocy z waszej strony.. moze te screeny pokaza jak umnie to dziala..tzn jak ja probuje zaokraglic powierzchnie za pomoca tej opcji... otoz na zdjeciu jeden wdac ze kiedy rhino prosi mnie o wybranie pierwszej krawędzi okazuje sie ze jedna krawec jednego elemetu ( np. rączki) jest pocięta i nie dasię jednorazowo zaznaczyc tej kraędzi.. no a kiedy uda mi sie juz zlebic obie krawędzie to wyskakuja cuda jak na drogim obrazku i ruszanie suwakami nic nie daje..

NICO

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Październik 2008, godz.19:39 »
hmm moze ogolnie  spytam sie czy takie zaznaczanie krawedzi powierzchni jak na rys 1. jest poprawne dla tej opcji.. (tzn po kawalku, potem enter i kiedy pyta o droga krawedz to tez klikamy po kawalku krawedz drugiego elementu)? i jak juz sie doklkikam po tym kawaleczku to jak tym manewrowac zeby bylo ladne zaokraglone polaczenie? moze trzeba  cos zmienic w opcjak "blenda" tam jest autołańcuch=nie , ciagłość łańcucha=krzywizna

NICO

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Październik 2008, godz.19:55 »
hmm kolejne proby uzycia opcji blend przynosi jeszcze lepsze rezultaty...

NICO

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Październik 2008, godz.20:14 »
no ijescze jeden problem se pojawia.. kiedy robie rure z krzywej przecinajaca obie powierzchnie a następnie szukam krzywych przecięć rury z otaczającymi powierzchniami wychodzi cos takiego...:

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Październik 2008, godz.20:17 »
drażniąca opcja, to jej trzeba przyznać. czasami zachowuje sie w dziwny sposób.

pierwsze co mogę ci polecić to postaraj sie by początki obu krawędzu zaczynały sie jak najbliżej siebie (by patrząc z boku punkty ciągłości i krzywa łącząca znajdowały sie w jednej linii). to powinno pomóc chociaż troche z 'wyskokami' siatki powierzchni łączącej.
druga opcja która może pomóc to połączyć krawędzie które masz poszatkowane. można te opcje znaleźć w menu powierzchni -> narzędzia krawędzi.

NICO

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Październik 2008, godz.14:52 »
ha! caly dzien wczoraj robilem te zaokraglenie :P... ale udalo sie w koncu :) dzieki wam wielkie za rady :)

Poof

  • Gość
Odp: zaokraglenia pomiedzy dwiema powierzchniami
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Październik 2008, godz.23:24 »
at your service ;)

NICO

  • Gość
problem z tutkiem z felga ..
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Październik 2008, godz.02:02 »
utknąłem na 9 stepie w tutku: max3d.pl/tut.php?id=184 . wydaje mi sie ze zrobilem te krzywe jak nalezy ale  cos tu jest pominiete chyba i nie wiem na jakiej zasadze z obrotu tych krzywych i uzycia funkcji fillet srf udalo mu sie wyciac taki otwor w tej faldze.. wydaje mi sie ze gdzies po dorodze jescze trzeba przeciez uzyc  sumy\roznicy boole'a ale proboje na wszystkei strony i nie umiem tego doproadzic do takiego stanu jak byc powinno. moze ktos z was robil kiedys tego tutka i jest w stanie mi pomoc? u mnie po obrocie tych krzywych wyglada to tak jak na zdjeciu. powierzchnie utworzone z tych krzywych nieco wystaja z falgi ale to chyba nie powinno miec znaczenia ( chyba?) jak teraz z tego zrobic ta dziure w feldze ?
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2008, godz.09:22 wysłana przez Odyniec »

NICO

  • Gość
Odp: problem z tutkiem z felga ..
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Październik 2008, godz.02:11 »
dobra nieważne .. udało mi się :P faktycznie da się bez sum i różnic zrobić :D

NICO

  • Gość
tym razem jakis dziwny problem..
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Październik 2008, godz.04:20 »
no wiec robie i robie ta felge no i co sie okazalo nagle... z jakis niewyjasnionych przyczyn zaburzyla mi sie powierzchnia na jedym z ramion felgi.. dziwne ze tylko na jedym ramieniu.. (?) cos mi mowi ze moze to mniec zwiazek z tym ze  akorat na tym ramieniu konczyl sie szyk biedunowy elemetow tworzacych  ramiona fegi.. i jakby zabraklo kawaleczka mniejsca na ostatni elemet.. ale to tylko taki moj wniosek.. calosc na rysunkach... no i pytanie  czy da sie jakos naprawic ta powierzchnie? nie chcialbym tego robic od nowa...cala noc juz to mecze..:/ przy renderze pojawia sie taka delikatna bruzda na tym ramieniu i to szpeci obraz:(

NICO

  • Gość
jak zaokraglic te powierzchnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Październik 2008, godz.16:30 »
no wiec mam tu wyryta litere Z na feldze i nie wiem jak zaokraglic jej krawedzie . z literka O nie bylo problemow bo jest ladna i okragla a literka Z jest ma duzo zalaman pod ostrymi kontami no i filletsrf wymieka.. zrobienie na krawedzi przeciecia  liteki i powierzchni felgi rury,  tez nie daje rady... rurki sie mieszaja strasznie. ma ktos moze pomysl jak dobrze pozaokraglac te powierzchnie zwlaszcza zeby to dobrze w tych ostrych kątach wyglądało?