Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Kwiecień 2024, godz.05:18

Autor Wątek: problemy z tutorialem - modelowanie felgi  (Przeczytany 11693 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #30 dnia: 27 Październik 2008, godz.18:25 »
Faktycznie Poof, dzieki - jakos jeszcze nie korzystałem z tej opcji  ;D
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Październik 2008, godz.20:11 »
Hal - część felgi jest ukryta, wystarczy ją odkryć

NICO

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Październik 2008, godz.18:56 »
czesc. dzieki wielkie za te _shrinktrimmedsrf :) dziala elegacko ale o co w tej komedize chodzi ?:p do czeg oto tak wlasciwie sluzy bo to  chyab tak jakos przy okazji naprawilo mi ta powierzchnie:P?  no teraz tak..  fele robilem na poczatku w calach.. miala ona ok 16 cali srednicy wiec to miala byc skala 1:1. no i nie rozumiem o co chodzi ze "zły otwór (zła krzywa tworząca)" ktora krzywa? no i jak naprawic moje Z.. te ktore juz mam:) co mam zrobic z tym wyżłobionym Z? i co zrobic gdybym juz nie chcial mniec tego Z i spowrotem wrocic do pierwotnej powierzchni na ktorej zostalo ono zrobione ?:) jak zakryc dziure po tej literce jesli nie mam opcji cofniecia ruchu ?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Październik 2008, godz.20:19 »
chodzi o powierzchnie ograniczone lub nie, wycinkowo (trimmed lub untrimmed). To jedna z podstaw geometrii NURBS, niestety - jakże często - pomijana w trakcie nauki  :-[  W każdym razie ja jej nigdy nie odpuszczam -  wśród moich kursantów, bo to klucz do zrozumienia istoty techniki modelowania za pomocą NURBS w ogóle.

Poof

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Październik 2008, godz.16:15 »
czesc. dzieki wielkie za te _shrinktrimmedsrf :) dziala elegacko ale o co w tej komedize chodzi ?
Kolega Kruk wyjaśnił mi kiedyś że to "odkurcza" powierzchnię. Więcej informacji można znaleść w pliku pomocy.
co zrobic gdybym juz nie chcial mniec tego Z i spowrotem wrocic do pierwotnej powierzchni na ktorej zostalo ono zrobione ?:) jak zakryc dziure po tej literce jesli nie mam opcji cofniecia ruchu ?
Można to zrobić bardzo fajną funkcją : _untrim.


NICO

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Październik 2008, godz.20:45 »
ok dizeki wielkie :) ja narazie robie et kaczki itd :P bo tego zaookraglenia Z dalej sam nie umiem zrobic bo nie wiem jak to wyskalowac zeby bylo dobrze i jak pokoleji sie zabrac za te zaokraglenia zeby byly ladne:( ja nowiciusz jestem i ja to bym tak krok po kroku potrzebowal;/ ta felge zrobilem sam bo bo tutek do tego byl bardoz przystepnie zrobiony.. wsam raz dla nooba :)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Październik 2008, godz.22:24 »
Niko - zaraz po uruchomieniu programu wyskakuje ci takie okienko w którem określasz jednostki i dokładność w jakich chcesz robic projekt. A jak sie nie pokazuje, to zajzyj tu i przeczytaj pierwszy rozdział. http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,183.0.html
Obiekty skalujesz opcja Skaluj 3D
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

NICO

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Listopad 2008, godz.12:28 »
kurcze moglby mi to ktos tak krok po kroku oopsiac jak to zaookraglil :(? lacznie ze skalowaniem no, wymienieniem tej niby złej krzywej i samym zaookragleniem... nie wychodzi mi to dalej..:/

NICO

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Styczeń 2009, godz.15:23 »
hehe dawno mnie tu nie bylo i od jakiegos czasu znowu zaczelem borykac sie z ta "Z" na feldze.. dalej nie roumiem czemu mowicie  ze jest za mala skala.. felga ma prawie 32 cale średnicy! i to jest 1:1. ehh mam nadzieje ze zastane tu jeszcze tych ludzi ktorzy probowali mi to wczesniej wyjasnic ale dalej mam problemy z tym zaookragleniem... i mam nadzieje ze kolega Odyniec ktory tak ladnie to zaaokraglil powie mi jak to zrobil..:(

NICO

  • Gość
Odp: problemy z tutorialem - modelowanie felgi
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Styczeń 2009, godz.22:04 »
ok dizek iza chec pomocy :) felga jest do pobrania na drogiej stronie tego tematu :) poszukaj gdzies tam pod postem jak ktos chcial zebym wrzucil ten plik :) i odrazu uprzedzam ze wlasnie czesc tej felgi jest ukryta i tak mi sie to zapisalo.. wystarczy w rhino odkryc wszystkei ukryte czesci:)  a co do tej skali to wlasnie ja tez nie wiem o co chodzi.. pan Odyniec napisal "Za mała skala, zły otwór (zła krzywa tworząca), fillet z promieniem 0.001 dla programu w takim przypadku to naprawdę poważny cios..." ale nie lapie tego wszystkiego poki co :(