Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.21:38

Autor Wątek: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię  (Przeczytany 11353 razy)

JerzyBin

  • Gość
Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« dnia: 09 Sierpień 2008, godz.23:54 »
Witam jako, że to mój pierwszy post tutaj.

Mam pytanie dotyczące jak poprawnie, lub najłatwiej wstawić tekst na obłą płaszczyznę?
Ja wykombinowałem kopię obiektów na bok, potem union gdzie miałem cienkie litery i potem to wróciłem do pierwotnego położenia. Jednak te litery wystają.
Co jeśli bym chciał mieć litery według krzywej?

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2008, godz.00:33 wysłana przez JerzyBin »

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpień 2008, godz.10:12 »
Witamy na forum.

Najprościej tworzyć tekst na powierzchni płaskiej, a jak widać tutaj mamy inna  ;). Przy pomocy polecenia Bryła-> Tekst tworzymy odpowiedni napis ( ang.  _TextObject ). Następnie wybieramy polecenie Rzutuj na powierzchnie ( ang . _Project  patrz rysunek). Wskazujemy krzywą którą chcemy rzutować, następnie powierzchnię na którą będzie rzutowany. Tutaj uwaga- rzutowanie odbywa się w stronę siatki. Jeżeli za bryła nie znajduje się siatka, operacja nie wykona się.  Inaczej mówiąc kierunek rzutowania powinien znajdować się w stronę siatki.


W poniższym przypadku rzutowanie się nie powiedzie. jest to ta sama bryła widziana z boku.


W tym już tak. Obiekt widziany z rzutni Przód.


Po wykonaniu tej operacji wyjdzie takie coś.


Tak uzyskane krzywe możesz wykorzystać do wydzielenia z powierzchni napisu ( np polecenie Rozdziel/Podziel powierzchnię izokrzywą) Potem tylko nadanie koloru i gotowe. Więcej na ten temat  opisano w tych wątkach.

http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,431.0.html

http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,79.0.html

Zapraszam do lektury. Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2008, godz.10:44 wysłana przez sea__ »

JerzyBin

  • Gość
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpień 2008, godz.12:38 »

Tak uzyskane krzywe możesz wykorzystać do wydzielenia z powierzchni napisu ( np polecenie Rozdziel/Podziel powierzchnię izokrzywą) Potem tylko nadanie koloru i gotowe...

Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Do tego momentu jest wszystko jasne.
Mam już rzucone krzywe, ale dalej z nich nie mogę uzyskać powierzchni. _PlanarSrf nie działa mi na wybranych obiektach.

polecenie Rozdziel/Podziel powierzchnię izokrzywą - Mam angielską wersję i nie mogłem tego znaleźć.
Próbowałem funkcji Split at Isovurve, mając wrażenie, że to o to chodzi, ale również nic nie zdziałałem.



Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień 2008, godz.12:59 »
Prawym klawiszem na tej ikonce. U mnie to bez problemu działa.


Ale można też wykorzystać polecenie Łata (ang. _Patch ). Ponieważ zakrywa całą powierzchnię  trzeba zrobić niezbędne wycięcia w odpowiednich literkach np. O e itp..

Tekst z polecenia Łata. Jeżeli rendering pokazuje że napis jest ciut postrzępiony,niedokładny to wystarczy wówczas minimalnie odsunąć tekst od powierzchni.



« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2008, godz.13:26 wysłana przez sea__ »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2008, godz.14:52 »
Podepnę się - czy znany jest komuś sposób nałożenia krzywych na obłą powierzchnię, ale bez efektu zniekształcenia krzywych? Project tu Surface sprawdza się jedynie przy np. małych napisach lub niezbyt obłych powierzchniach, a i tak widoczne jest zawsze zniekształcenie i po rozwinięciu powierzchni muszę nakładać napisy/krzywe jeszcze raz.
Ma to wyglądać tak, że wstawiam w oknie np. napis 2x2 cm, ten sam napis ma się znaleźć na obłej powierzchni, ale tak by po rozwinięciu powierzchni również miał 2x2 cm. Da się to w ogóle zrobić, może jakiś skrypt istnieje?

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2008, godz.23:00 »
Havoc - Użyj opcji Idź wzdłuż powierzchni, rysujesz krzywą do rzutowania lub napis, rozwijasz powierzchnie i na tle tej powierzchni w określonym przez ciebie miejscu rysujesz krzywe lub krzywe tekstowe,  wybierasz opcje Idź wzdłuż powierzchni, program prosi abyś wskazał obiekt do rzutowania w tym przypadku krzywe, nastepnie prosi o wskazanie bazowej krzywej (- to ta rozwinieta) , a nastepnie wybierasz docelową i po robocie. Mam nadzieje że przez to Twoje modele będą bardziej doskonałe ;D.
Hal
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2008, godz.23:02 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.02:28 »
No tak, wszystko pięknie ładnie Hal, ale to jest metoda dobra jak chcesz robić to samo 2 razy . Jak rozwinę powierzchnię i nałożę na nią tekst/krzywe w 2d, to jaki jest sens zwijać to z powrotem w powierzchnię wyjściową i rozwijać jeszcze raz Nic mi to nie da, jeśli tekst będzie na łączeniu dwóch powierzchni, to i tak będę musiał ręcznie go dopasować dla każdej.

Ten problem jest nieco bardziej skomplikowany i raczej niemożliwy do wykonania przy użyciu standardowych komend rhino. Tu by była potrzebna opcja pozwalająca potraktować np. taki napis w 2d jako coś o niezmiennych wymiarach, co po zrzutowaniu na powierzchnię, dopasuje się do jej kształtu, nie tracąc tym samym swoich wymiarów. Coś jakbyś chciał przyłożyć do powierzchni papierowy szablon z wyciętymi literami, jak przy malowaniu oznaczeń w realu.

bandrzej

  • Gość
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.20:58 »
Witam wszystkich, ja pierwszy raz więc mam trochę tremy.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ale ja ten problem rozwiązałem w następujący sposób:
1)Trzeba sobie najpierw wyznaczyć wielkość napisu czy krzywych na powierzchni o dowolnym pofałdowaniu lub obłości za pomocą polecenia "Rzutuj na powierzchnię" , będzie to krzywa tylko pomocnicza
2) Zmierzyć długość tej zrzutowanej krzywej - "Analiza" -> długość
3) Napisać tekst o wysokości tej zmierzonej krzywej
4) Zgiąć tekst poleceniem "Płyń wzdłuż krzywej"
5) Ewentualnie przesunąć w odpowiednie miejsce
Na walcu wyszło bardzo dobrze, chociaż napis zajmował więcej niż połowę obwodu

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.22:12 »
No dobra, ale...
- raz - założyłeś, że płaszczyzna jest wygięta tylko w jedną stronę (np. walec), ale przy np. powierzchni skrzydła zrobionej z dwóch profili i wyciągniętych loft'em powierzchnia będzie owszem zakrzywiona w jednej osi, ale dodatkowo będzie się zwężała (patrząc od przodu), więc potrzebne byłoby wyciągnięcie jednocześnie po dwóch krzywych
- dwa - sprawdziłem kilka wariantów ustawień Flow along Curve (wszystkie na okręgu rzutowanym na walec - imho najlepsza metoda :)) i zawsze przy rozwijaniu z okręgu robiło się jajo. Owszem można tego uniknąć, zaznaczając Rigid w opcjach, ale wtedy rzutowana krzywa jest jedynie styczna do powierzchni, no i nie znajdzie się na rozwiniętej powierzchni.


Poszperałem trochę po helpie, znalazłem obiecujący wariant dot. Flow along Surface z zaznaczoną opcją Rigid, ale tego niestety też nie idzie tu wykorzystać. Mimo zapewnień z helpa:

Individual objects are not deformed, but are rotated along the target surface. This option is useful for flowing letters along a surface.

Tyle, że to się sprawdzi jedynie przy tekście z brył, a to nic mi nie da; jak potnę tym płaszczyznę to i tak deformacje powstaną

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.22:31 »
obawiam się, że jest to temat który na razie nie znajduje rozwiązania w ramach R4 (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę).
nie ma opcji tworzenia Krzywej z góry wpisaną długością, a jedynie modyfikowanym precyzyjnie przebiegiem, a chyba taki mechanizm musiałby być dostępny do tego co chcecie osiągnąć - czyli zachować wymiary linii po jej zastosowaniu na dowolną powierzchnię.

jedyne polecenie które mogłoby od biedy zachować wymiar to Edit Curve with Fixed Lenght, ale to polecenie mało dopracowane i dopiero można liczyć na to, że coś z tego się wyklaruje w nowej wersji Rhino. natomiast dla Havoca mam złe wieści - Project to Surface czy Pull Curve to Surface za każdym razem niosą ze sobą zniekształcenie jeśli tylko powierzchnia nie jest usytuowana idealnie względem rzutowanych krzywych :(

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.22:47 »
O tym, że zniekształcają to akurat wiem od dawna, więc i specjalnie mnie nie zmartwiłeś Nie bez powodu pytałem o plugin/skrypt bo chyba jedynie w ten sposób można to teraz rozwiązać


btw Orient on Surface też zniekształca...

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.23:08 »
ideałem by chyba było to, gdyby ktoś stworzył plugin albo pełnowymiarową funkcję w Rhino, która zamieniałaby dowolną powierzchnię (bądź jej rozsądny fragment jeśli cała by była zbyt dużym wyzwaniem) w oddzielny Plan konstrukcyjny na którym możnaby działać jak na zwyczajnej przestrzeni xyz. takie właśnie przekształcenie XY na UV, stałe ich związanie i dynamiczne odnoszenie jednej przestrzeni na drugą...

mam nadzieję, że ktoś zrozumie o czym mi sie marzy ;)  ;D

ps: tak, masz Marku rację. można się bawić opcjami UV, ale uważam, że mechanizm który byłby bardziej rozwinięty i lepiej współpracujący z powierzchniami podwójnie zakrzywionymi byłby w tym przypadku przydatny ;)
:) :) :) ale ze mnie marzyciel :) :) :)
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2008, godz.23:12 wysłana przez kruk »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Wpisanie tekstu w obłą powierzchnię
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Sierpień 2008, godz.23:31 »
marek - możesz smarnąć jakiegoś tutka jak nakładasz napisy z UV Curves