Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.15:50

Autor Wątek: Rozwijanie warstw  (Przeczytany 5413 razy)

Kamien

  • Gość
Rozwijanie warstw
« dnia: 24 Wrzesień 2007, godz.17:26 »
Hej. Stworzylem taki oto element:





Do tej pory projektowalem w ms paincie, ale takie zaokraglenie niestety jest skomplikowane dla mnie. Wiec postanowilem uzyc programu 3D i bardzo nieswojo sie w nim czuje. To ma byc dach autobusu dla modelu papierowego...

Prosze o pomoc, jak musze przerobic to by moc to rozwinac?

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Wrzesień 2007, godz.17:47 »
Domyślam się, że to dopiero obrys i nie robiłeś jeszcze z tego powierzchni, zgadza się? Żeby rozwinąć, trzeba najpierw stworzyć powierzchnie. Obrys już masz, więc trzeba by teraz wskazać rhino, z których linii ma utworzyć powierzchnie.

btw - powinieneś wprowadzić poprawki do obrysu podstawy ;-) Przy tworzeniu powierzchni z takich obrysów prawdopodobnie uzyskasz widoczne załamanie na rogu, zamiast płynnego zaokrąglenia.

Jak już będziesz miał powierzchnię, trzeba by pewno wprowadzić jakieś płaszczyzny cięcia. Na forum jest temat o rozwijaniu powierzchni kulistych - globus bodajże - przyda Ci się do tego elementu :)

Kamien

  • Gość
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2007, godz.18:01 »
Hmm wlasnie nie zabardzo chce by ta podstawa byla, ale nie wiem jak ja skasowac. I jeszcze takie pytanie, by przesuwac ekran musze naciskac SHIFT + rmb (prawy przycisk myszki). Jesli nie nacisne shifu, zmieni sie kat widzenia, co jest dosc denerwujace. Jest jakas opcja by domyslne bylo przesuwanie?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2007, godz.20:03 »
Domyślam się, że jesteś w widoku innym, niż perspektywa, w takim razie do przesuwania (Pan) wystarczy nacisnąć prawy klawisz myszki i go przytrzymać w trakcie przesuwania.

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień 2007, godz.21:41 »
hej, HAVOC ma rację, bez wprowadzenia powierzchni cięcia się nie obejdzie. No chyba że to malutki element i można to wytłoczyć. Tutaj trzeba iść  na jakiś kompromis- w zależności od koncepcji jaką przyjąłeś musisz zdecydować się na jakieś rozwiązanie.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Wrzesień 2007, godz.17:27 »
Witaj  Kamien,
spróbuj zrobić podobnie jak na tym przykładzie. Takie segmenty bez problemu rozwiniesz, jak jest ich za mało, to zawsze możesz zwiększyć ich ilość dla uzyskania lepszej jakości zaobleń.
P.s. a co mozna zaprojektować w ms paint'cie  :D - proponowałbym corela do grafiki 2D lub ilustratora, albo jakiegos darmowego Cad'a 2D.
Jeszcze dołączam plik w wersji Rhino 4  - sciagnij sobie i przeanalizuj może coś ci to pomoże.
Hal
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2007, godz.17:32 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Kamien

  • Gość
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Wrzesień 2007, godz.14:40 »
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Hal9000, dokladnie o taki element mi chodzilo. Zrobiles go niesamowicie, jesli moge sie zapytac, ile czasu zajmuje zrobienie czegos takiego?

a co mozna zaprojektować w ms paint'cie
Paint to jedyny program jakiego zdolalem sie nauczyc obslugiwac. I calkiem dobrze mi sie w nim projektuje, tak offtopowo oto przyklady:
http://www.km-forum.com.pl/topics55/ikarus-260-wersja-bez-wnetrza-vt3568.htm
http://www.km-forum.com.pl/topics55/ikarus-260-wersja-z-ladnym-przodem-i-wnetrzem-vt3558.htm

Teraz mysle nad tym by sie nauczyc Rhino i wykorzystywac go do robienia niektorych elemntow zawierajacych krzywe lub zaokraglenia.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Wrzesień 2007, godz.18:15 »
Wykonanie tego elementu zajęło mi dosłownie chwile. Całość powstała na podstawie jednej krzywej z użyciem funkcji Wyciagnięcie po profilach, następnie użyłem Rozwiń rozwijalną powierzchnię. Zerknij na globus, tak jak Havoc napisał, to jest dokładnie to samo, http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,202.msg735.html#msg735 tylko należy pominąć punkt 1, 2 i zastosować to do Twojej krzywej. Jak będziesz dalej miał problem z dachem to postaram się dokładniej opisać każdy ruch myszki.
Swoją drogą to musisz się trochę męczyć w tym ms paincie – teraz pewnie napiszesz że dobrze ci się w nim pracuje :D –nie oszukuj się , po prostu się przyzwyczaiłeś :D. Czas to zmienić! Chłopaki z forum (mam nadzieję że mogę mówić w ich imieniu) i ja pomożemy Ci zmienić złe nawyki ;D.

Wykonaie siatki podobnego autobusu w Rihino to pestka - mówie całkiem serio, z czasem sam się przekonasz.
Hal

P.s. fajne to forum, o komunikacji miejskiej.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2007, godz.18:18 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Rozwijanie warstw
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Wrzesień 2007, godz.19:07 »
Są ludzie, którzy modelują w MS Paint... oczywiście szanujemy ich

Naszym forumowiczom gratulujemy Rhino