Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.01:42

Autor Wątek: Problem z filetowaniem modelu szybowca  (Przeczytany 17736 razy)

maciek82

  • Gość
Problem z filetowaniem modelu szybowca
« dnia: 08 Listopad 2009, godz.13:50 »
Witam, jestem w trakcie projektowania modelu szybowca w 3d i stanąłem w martwym punkcie. Przegladnalem chyba wszystkie watki z tego dzialu ale nie znalazłem podobnego problemu wiec założyłem nowy temat. W jaki sposób można wyfilletowac zaznaczona krawędź jeżeli model jest zbudowany z polipowierzchni?  Moj problem polega  na tym ze program automatycznie dzieli mi powierzchnie skrzydla na kilka elementow. Nawet po probie polaczenia gdy wybieram funkcje fillet jestem w stanie zaznaczyc tylko niewielka czesc wypustu z kadluba do laczenia skrzydla.  Może istnieje jakis inny sposób obrobki tego fragmentu?  Dwa pierwsze zdjecia pokazuja model laminatowy szybowca i jak to powinno wyglądać.





botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopad 2009, godz.14:32 »
Połącz te wszystkie elementy w jeden i zamiast filletowania powierzchni, użyj filletowania krawędzi _FilletEdge
Ta komenda pozwala na wybranie ciągu krawędzi, a nie tylko pojedynczych powierzchni.

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopad 2009, godz.15:16 »
Wlasnie polaczylem wszystkie elementy wedlug wskazowek i mimo ustalenia takiego samego promienia po zaznaczeniu wszystkich krawedzi powstaje takie cos:


Czy wie ktos moze co moze byc tego przyczyna?
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2009, godz.15:55 wysłana przez maciek82 »

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopad 2009, godz.16:23 »
Nie do konca o to chodzi... prosze spojrzec na pierwsze dwa zdjecia gotowego modelu. Cala powierzchnia miedzy skrzydlem a kadlubem jest pozaokraglana bez zadnych widocznych krawedzi. Filletowanie wydaje mi sie byc dobrym pomyslem ale pojawiaja mi sie problemy z wyborem promienia. Daje ten sam na dwoch koncach krawedzi  a mimo tego koncowy rezultat pokazuje rozne promienie (szerokosci zaokraglen). Moze to powinna byc jakas osobna funkcja filletowania po lukach i to pod roznymi katami? Chodzi mi o to ze nie dosc ze sama krawedz do filletowania idzie po luku to kat powierzchni przylegajacych zmienia sie nieproporcjonalnie na calej dlugosci.

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad 2009, godz.16:34 »
W tej chwili to masz problem nie z filletowaniem tylko z powierzchniami.
Ten element który będzie łączył się ze skrzydłem jest teraz zbudowany z  100 powierzchni. dlaczego?
Zobacz jak czysto jest to wykonane u Marka.
Jak będziesz miał takie dwie ładne powierzchnie połączone ze sobą, to nie będzie żadnego problemu z filetowaniem krawędzi o którym pisałem

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Listopad 2009, godz.17:13 »
Dzieki za rade... wlasciwie to juz wczesniej sobie z tego zdalem sprawe, ale myslalem ze mozna to jakos obejsc. Sprobuje zaraz to naprawic.

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Listopad 2009, godz.17:21 »
Mo i masz chyba zły kształt tego łącznika ze skrzydłem.
Nie powinien się on rozszeżać w kierunku kadłuba?

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Listopad 2009, godz.17:39 »
Wlasnie probuje to zrobic tak jak radziles. Niestety ciagle mam ten sam problem - po stworzeniu powierzchni (przez wyciagniecie po profilach) w momencie gdy chce uzyc funkcji fillet, obiekt znowu jest podzielony na wiele mniejszych. Nie mam pojecia dlaczego tak sie dzieje - tym bardziej ze jezeli chce zaznaczyc obiekt, jest mozliwosc chwycenia calego naraz. Co do laczenia za skrzydlem, to myslalem ze uda mi sie to uzyskac poprzez funkcje wyfiletowania.

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Listopad 2009, godz.18:08 »
profil przekroju skrzydła/łącznika ma być jedną zamkniętą krzywą.
Twój jest złożony z wielu odcinków.

Możesz użyć opcji przebudowania krzywej, ale najlepiej jest narysować profil jeszcze raz.

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Listopad 2009, godz.19:20 »
...Dodać kilka uchwytów, promień przy krawędzi spływu nie powinien być większy do promienia tejże krawędzi...

Ale pięknie powiedziane :)

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Listopad 2009, godz.20:02 »
Ja wiem o co chodzi :D
A moja wypowiedź nie była ironiczna :D Twoja wypowiedź naprawdę mi się podobała :D

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Listopad 2009, godz.20:03 »
narazie dzieki za odpowiedzi  :-)   a tak naprawde to choc glupio mi sie przyznac to zalozylem konto w swoim imieniu ale tak neprawde to moja zonka robi dla mnie projekt w rhino poniewaz ja nie mam zielonego pojecia o programach 3d , wiec teraz Ona bedzie kontynuowac watek :-) Od siebie dodam ze projekt ma sluzyc do wykonania pozniejszego kopyta formy negatywowej do zrobienia modelu....pozdrawiam - Maciek

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Listopad 2009, godz.22:01 »
No to z grubej rury zaczynacie :)
Pozdrowienia dla małżonki :)

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Listopad 2009, godz.15:45 »
Witam ponownie. Pojawil mi sie kolejny problem. Otoz wykonalam wszystko jeszcze raz, jednek nadal nie jestm w stanie wyfiletowac krawedzi laczenia skrzydla z kadlubem. Polaczylam wszystkie elementy razem, jednak krawedz znowu sklada sie z wielu czesci. Czy jest jakas inn matoda wyfiletowania tego odcinka? Dodam tylko ze powierzchnie skrzydla utworzylam uzywajac funkcji wyciagniecia po profilach wiec krawedz zostala utworzona automatycznie.


« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2009, godz.15:48 wysłana przez maciek82 »

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Listopad 2009, godz.16:50 »
z ilu podkrzywych zbudowane są krzywe które posłużyły wam do stworzenia skrzydła?