Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.17:35

Autor Wątek: Problem z filetowaniem modelu szybowca  (Przeczytany 17734 razy)

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Listopad 2009, godz.16:59 »
tłumacząc słowa kruka:
Jak rozbijesz krzywą z profilem skrzydła, poleceniem "_Explode" to ile masz krzywych? - Ma być jedna.
Może być tak, że jeśli użyłaś do "wyciągnij po profilach" 4 profili i któryś z nich jest zbudowany z wielu krzywych, to też będzie źle.
Wszystkie muszą być jak najprostsze

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Listopad 2009, godz.17:33 »
Wlasnie to sprawdzilam i rowniez sklada sie z wielu krzywych. Problem polega na tym ze jest to specjalnie dobrany profil ktory jest bezposrednio wziety z innego programu.

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Listopad 2009, godz.17:42 »
Ma być jedna.
Wszystkie muszą być jak najprostsze
powinna być jedna, bądź kilka ale z zachowaną jak najlepszą ciągłością. samą krzywiznę krzywej (  ;) ) można zbadać poleceniem które znajdziecie w menu analizy - Analiza krzywizny. jeśli wykres krzywizny będzie z jakimiś przeskokami czy uskokami to znaczy, że wydałoby przebudować profil...

dzięki Botak za tłumaczenie mnie z mojego języka na ludzki :D
jestem samoukiem rhinowym więc wypowiadam sie na swój sposób ;D

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Listopad 2009, godz.20:35 »
Nareszcie udalo mi sie poprawic profil - jest juz jedna krzywa. Znowu utworzylam powierzchnie skrzydel no i wszystko wyglada pieknie do momentu gdy chce sfiletowac. Juz moge bez problemu zaznaczyc krawedz, ale ale po wyfiletowaniu znika mi caly kadlub... Promien zaokraglenia napewno jest ok - jest mniejszy niz szerokosc powierzchni w najwezszym odcinku. Czyzbym znowu zrobila cos nie tak?



botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Listopad 2009, godz.20:54 »
Ciężko tak "nieoglądnowszy" modelu własną myszką powiedzieć co może być jeszcze źle...
Sprawdź jeszcze czy nie masz w żadnym modelu Złych objektów _SelBadObjects
Potem sprawdź czy nie masz nagich krawędzi w jakichś dziwnych miejscach _ShowEdges

Tak dla sprawdzenia, robisz tak prawda?:
1. Masz model kadłubu jako zamkniętą powierzchnię.
2. Masz model "skrzydła" jako zamkniętą powierzchnię.
3. Sumujesz modele za pomocą "Sumy Bolleana" _BooleanUnion
4. Krawędzie które powstają po zsumowaniu filetujesz za pomocą _FilletEdge

Wszystkie kroki wychodzą poza ostatnim?

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Listopad 2009, godz.21:03 »
Dokladnie tak jak napisal botak. Mam pytanko - moze glupie ale ja rowniez jastem samoukiem jezeli chodzi o Rhino. W ktorym momencie i w jaki sposob moge utworzyc bryle z powierzchni?
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2009, godz.21:06 wysłana przez maciek82 »

botak

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Listopad 2009, godz.22:18 »
Praktycznie najszybciej przez złączenie ( _Join ) powierzchni które mają wspólne krawędzie i oczywiście zamykają jakąś przestrzeń.

Teoretycznie w żaden...
W rhino nie ma brył, są tylko zamknięte powierzchnie, na których wykonywane są operacje jak na bryłach (masa, objętość, działania booleanowskie)

Ale jak już taką powierzchnię zamkniętą eksportujesz do pliku STP, to po otwarciu w np ProE, będzie to bryła.

Więc reasumując, bryłę robisz przez zamknięcie powierzchni.

A wracając do twojego problemu,
Jeśli wszystko Ci wychodzi, oprócz ostatniego, to może najzwyczajniej w świecie niewydala Ci komputer?
Wtedy możesz zmniejszyć tolerancję.
Robisz to w Opcjach w zakładce "Unit" - masz tam takie okienko "Absloute Tolerance" i zrób niech będzie 0.1
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2009, godz.17:11 wysłana przez botak »

kubbek

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Listopad 2009, godz.12:04 »
Na rcgroups.com od jakiegoś czasu omawiany jest ten sam temat, bardzo obszernie. Nie wszyscy biorący udział modelują w rhino, ale część tak. Z resztą to nie narzędzie jest tu chyba najważniejsze.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?s=516e62b4cee38d0ea1d89699d1988a95&t=1113526&page=10

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Listopad 2009, godz.14:58 »
Wlasnie zaczelam przegladac podany link - mysle ze bedzie bardzo pomocny.
Mam jeszcze pytanie odnosnie mojego kadluba. Otoz chodzi o to ze utworzylam go uzywajac powierzchni z siatki krzywych. Krzywe jakich uzelam to wregi, obrys gorny i obrys boczny (utworzone za pomoca krzywej przechodzacej przez punkty na cwiartkach wreg).



Moje pytanie brzmi: czy uzywajac tej techniki kadlub ktory otrzymam bedzie gladki? Momentami gdy ogladam go na przyblizeniu mam wrazenie ze ma on kanty. Niestety nie wiem czy to moja grafika nie daje rady czy po prostu jest zle wykonany. Moze istnieje jakis sposob by to sprawdzic? Bardzo zalezy mi na duzej dokladnosci, w zwiazku z czym oprocz wreg musze uzyc rowniez obrysow.  
Bardzo prosze o jakies opinie i pomysly.

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Listopad 2009, godz.15:06 »
a możesz pokazać owe 'kanty'?

maciek82

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Listopad 2009, godz.15:26 »
Mniej wiecej wyglada to tak:



gdy przyblizam jest jeszcze gorzej.

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Listopad 2009, godz.19:08 »
jakie masz opcje wyświetlania siatki? (Opcje->Siatka(Mesh))
jagged & faster czy smooth & slower
jeśli to pierwsze to przełącz na tą drugą opcję.

poza tym możesz sprawdzić poleceniami Analizy krzywiznę powierzchni, to ci teoretycznie powie czy masz powierzchnie gładkie czy nie. nie jestem specem od analizy i optymalizacji, ale może ktoś ci to dokładniej wyjaśni

pol6455

  • Gość
Odp: Problem z filetowaniem modelu szybowca
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Grudzień 2011, godz.14:46 »
Wiem czemu masz ten problem.
Otóż najprawdopodbniej obrys skrzydła zrobiłeś z zaimportowanego do Rhino pliku DXF wygenerowany przez program Profili.
Tak zaimportowany profil nie jest krzywą tylko całym wielkim połamanym wielobokiem, bo profili nie tworzy interpolowanej krzywej tylko łączy dziesiątki punktów liniami prostymi.
Po zaimportowaniu DXF do Rhino powinieneś obrysować go krzywą Rhino.
To rozwiąże problem podczas filetowania.