Zaloguj się lub zarejestruj. 09 Maj 2024, godz.03:49

Autor Wątek: Zamiana Nurbs Surface na siatkę  (Przeczytany 4102 razy)

jerez

  • Gość
Zamiana Nurbs Surface na siatkę
« dnia: 16 Luty 2009, godz.12:46 »
Witam.

Jestem nowy na forum , wiec przede wszystkim witam wszystkich :)

Chciałbym sie Was poradzić w następującej sprawie... ale może najlepiej będzie jeśli opiszę pokrótce problem.

Utworzony plik *.stl przez program 3D Doctor (do tworzenia modeli ze zdjęć, w moim przypadku są to zdjęcia z CT miednicy wraz z główką kości udowej) został zaimportowany do Rhino. Model utworzony w 3D Doctor był bardzo poszarpany i nierówny co skutkowało tym że siatka samego uda miała 1,5 mln trójkątów, a co za tym idzie plik był niemożliwy do zaimportowania do programu Patran. Za pomocą meshcad udało mi się zredukować jakoś sensownie siatkę, jedakże plik nadal jest duży.

Wymyśliłem zatem (jeśli źle to powiedzcie :)) żeby usunąć siatkę, stworzyć powierzchnię nurbs, ją wygładzić i stworzyć znowu siatkę tym razem prostszą. Ale stworzenie za pomocą RhinoReverse nowych wygładzonych powierzchni jest strasznie pracochłonne. Czy nie ma jakiegoś prostszego i przedewszystkim szybszego sposobu na stworzenie z powierzchni Nurbs prostej siatki, takiej która mogłaby być bez problemu zaimportowana do Patrana?

oraz drugie pytanie: czy jeśli stworzę za pomocą RR nowe powierzchnie to czy siatka tych powierzchni będzie jakoś zwarta? (w sensie czy węzły będą sie zgadzać, czyli siatka po całej bryle była jednolita, a nie składała się z n-siatek składających sie na opis danej bryły).

pozdrawiam i bardzo proszę o szybką pomoc
mat.

botak

  • Gość
Odp: Zamiana Nurbs Surface na siatkę
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Luty 2009, godz.23:43 »
Na pewno da się to zrobić - tylko nie tak na szybko
Jedyna szybka odpowiedz która mi przychodzi do głowy, to skrypt który nałoży na siatkę punkty i je uporządkuje.
Tylko ktoś musiałby go napisac.
Oczywiście wszystko też zależy jakiej dokładności obiekt chcesz uzyskać.
No i niestety chyba najgorsza wiadomość, moim zdaniem uzyskanie takiego kształtu z jednej powierzchni jest raczej baaaardzo mało prawdopodobne.

jerez

  • Gość
Odp: Zamiana Nurbs Surface na siatkę
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2009, godz.11:08 »
hm, powiedz mi w jakim jezyku sie pisze skrypyt do rhino? i jak sie go wczytuje? (rhino dopiero poznaję)

A obiekt musi byc dokladny ... :/

a czy istnieje jakas mozliwoc by stworzyc z tej siatki bryłę, ją wygładzić i na nowo utworzyc siatkę? (nie znam sie za bardzo na programach do modelowania stad moje pytanie... )

botak

  • Gość
Odp: Zamiana Nurbs Surface na siatkę
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2009, godz.13:37 »
hm, powiedz mi w jakim jezyku sie pisze skrypyt do rhino? i jak sie go wczytuje? (rhino dopiero poznaję)

Co do skryptów, to porozmawiaj z człowiekiem od tego wątku:
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,864.0.html

A obiekt musi byc dokladny ... :/
a czy istnieje jakas mozliwoc by stworzyc z tej siatki bryłę, ją wygładzić i na nowo utworzyc siatkę? (nie znam sie za bardzo na programach do modelowania stad moje pytanie... )

Można tak zrobić, ale i tak ciężko będzie utworzyć obiekt z jednej powierchni. Nie wyobrażam sobie matematycznego wzoru obrazującego tę powierzchnię :)

Najszybciej będzie komuś zlecić zrobienie takiego modelu na podstawie twojego skanu 3d.