Zaloguj się lub zarejestruj. 10 Maj 2024, godz.19:46

Autor Wątek: Jakość wyświetlania modelu  (Przeczytany 5278 razy)

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Jakość wyświetlania modelu
« dnia: 20 Styczeń 2009, godz.10:28 »
Witam,

Mam problem z elementami o małych wymiarach i skomplikowanych kształtach, nie mogę w żaden sposób poprawić ich słabego wyglądu, można coś z tym zrobić?  ustawieniami siatki już eksperymentowałem. Na rysunku widać o co mi chodzi.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Styczeń 2009, godz.13:30 »
Właściwości siatki renderingu. Renderuj - Właściwości renderingu - Siatki. Tam ustawiasz parametry dokładniości siatki. A sorrki nie doczytałem, to może karta coś nie dziabie.
Może to być problem skali obiektów i dokładności środowiska w jakim zacząłeś prace - budujesz 1:1 ?

Hal
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2009, godz.13:38 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Styczeń 2009, godz.16:40 »
Chyba nie karta (HD 4870). Użyłem opcji split i wszystko się poukładało. Wydaje mi się, że skala renderów jest dobierana do wielkości obiektu automatycznie, to by wszystko tłumaczyło.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Styczeń 2009, godz.19:24 »
Karta, karta... Po raz kolejny powtarzam  :-[, co z tego ze HD 4870, czy nawet 4870x2 - karty ATI NIE NADAJĄ SIĘ (obecnie) DO CAD/CAM/CAE, w tym do Rhino. Mają sterowniki optymalizowane do gier tylko właściwie i bardzo dziwnie obsługują OpenGL, co powoduje krzaki i "zwolnienia w reakcjach" np. przy zaznaczaniu obiektów nie tylko pod Rhino. Sorry, ale to najprawdziwsza prawda, są dziesiątki tekstów na ten temat w sieci. Same problemy z nimi są, co mnie osobiście strasznie martwi, bo same karty są bajecznie szybkie i w miarę tanie.
Jeśli macie możliwość - unikajcie jak ognia do Rhino. Miejmy nadzieje, że niedługo sytuacja się poprawi.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2009, godz.19:29 wysłana przez Odyniec »

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Styczeń 2009, godz.01:45 »
Szkoda w takim razie, że wcześniej tego nigdzie nie przeczytałem. Następnym razem człowiek będzie mądrzejszy :)

botak

  • Gość
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2009, godz.15:10 »
Ja działam na stacjach roboczych HP które mają karty od ATI dedykowane do CAD'a (dokładnie do AutoCada) nie mam tez z karta problemu pod ProE tylko Rhino protestuje...

W Rhino wyłączyłem wspomaganie sprzętowe OpenGL i wszystko działa jak ta lala, żadnych opóźnień nie zauważyłem, a mam często mocno skomplikowane obiekty

Edit:
Z ciekawości aktualizowałem sobie sterownik i... działa :D Rhino działa z ATI jak nigdy :)
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2009, godz.16:04 wysłana przez botak »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Styczeń 2009, godz.00:28 »
to pewnie piszesz o kartach z serii FireGL, to zupełnie inna bajka niż Radeony, choć firma ta sama - Ati
Ponadto - jeśli wyłączyłeś wspomaganie sprzętowe w Rhino - to sukces Twój jest raczej wątpliwy...
Z radością w takim razie poznam Twoją definicję "mocno skomplikowanego obiektu"
 ;) w tym przypadku.

« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2009, godz.07:31 wysłana przez Odyniec »

botak

  • Gość
Odp: Jakość wyświetlania modelu
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Styczeń 2009, godz.11:29 »
Kartę mam jak najbardziej Radeona - ATI Radeon X 1200 Series
Dla mnie model skomplikowany, to plik z samym modelem zajmuje ok 150MB

Bez wspomagania sprzętowego podczas np obracania modelu, Rhino upraszcza sobie go lub niektóre elementy wyłącza, ale działa to na tyle szybko i sprawnie, że wolałem miec tak, niż miałby niczego nie upraszczac i "klatkowac" obrót albo się z nim męczyc.
W sumie to ku mojemu zdziwieniu szybciej działa to z wyłączonym wspomaganiem sprzętowym niż z włączonym - nawet po aktualizacji sterownika karty. Trochę dziwne dla mnie jest to zachowanie ale cóż...
Teraz pracuje na modelu ok 50MB i mam wszystkie wspomagania włączone, wyświetlanie siatek standardowe dla wszystkich obiektów, dużo obiektów z dziurami i filetami i nie mam żadnych problemów.

Ale może to jest kwestia już dużo dalsza niż tylko Rhino i karta. Ja od zawsze powtarzam, że do takich programów jak Rhino powinno się używac stacji roboczych, a nie "zwykłych" pc'tów. Kompatybilnośc wszystkich elementów i ich stabilnosc jest nie do porównania z "domowymi maszynami" i chyba dzięki temu u mnie wszystko chodzi tak, że nie mam powodów do zmartwień.