Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.08:15

Autor Wątek: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?  (Przeczytany 17503 razy)

leon12

  • Gość
Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« dnia: 15 Grudzień 2008, godz.23:54 »
Witam

Szukałem dość długo, ale nigdzie nie znalazłem rozwiązania. Chcę zaprojektować model w Rhino, abo go potem wykonać z kartonu. O ile z ostrymi krawędziami nie ma problemu. To stanąłem na zaokrąglonych krawędziech. Czy ktoś może mi powiedzieć co zrobić aby program rozwinął krawędzie jak na obrazku:



Nawet nie chodzi mi o całą figurę, bo z tym sobie poradzę. Tylko o ten "trójkątny" narożnik. Myślałem, żeby go ponacinać od górnego narożnika, ale nie wiem czy to możliwe.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.09:05 »
Zerknij tutaj http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,202.0.html

Gdzieś jeszcze był podany przykład rozwinięcia bardzo podobnej płaszczyzny jak Twoja poszukaj - nie pamietam gdzie to jest.
Hal
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2008, godz.09:07 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

leon12

  • Gość
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.16:25 »
Zerknij tutaj http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,202.0.html

Gdzieś jeszcze był podany przykład rozwinięcia bardzo podobnej płaszczyzny jak Twoja poszukaj - nie pamietam gdzie to jest.
Hal

Dziękuję. Bardzo przydatny link. Jednak zupełnie zatrzymał mnie 1 i 2 punkt. Może przez to, że mam angielską wersję i są różnice w tłumaczeniu.

"1. Rysujemy kule i dwie krzywe odchylone od siebie o 20o i rzutujemy na kule (rys.1)"

Kulę rysuję wiadomo. Mam problem z odchyleniem o 20 deg - nie bardzo wiem gdzie to ustawić, ale załóżmy że się udało. W jaki sposób rzutować je na kulę? Rysuję dwie krzywe wychodzące ze środka i przecinające powierzchnię kuli - czy to jest równoznacznie z "rzutowaniem na kulę"?

"2. Z krzywych, które zostały rzutowane robimy 1 z 18 powierzchni za pomocą opcji Wyciągnięcie po Profilach i usuwamy wszystkie cztery  krzywe (rys. 2)."

Tu interesuje mnie wyciągnięcie po profilach. Czy chodzi o angielską funkcję LOFT? Z wyglądu ikony na obrazku tak wnioskuję, ale nie potrafię ich wyciągnąć z krzywych, które narysowałem od środka kuli.


« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2008, godz.16:28 wysłana przez leon12 »

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.19:10 »
1. Najpierw rysujesz jedna prostą od centrum na równolegle do krawędzi powierzchni którą chcesz rozwinąć (patrząc z góry). Prosta może być dłuższa ale jej początek powinien zaczynać się w centrum obrotu (oś obiektu)
2. Dalej zaznaczasz tą prosta i przy użyciu opcji Rotate klikasz w centrum obrotu i klikasz na koniec prostej lub w jej kierunku.
3. Teraz w górnej listwie programu wpisujesz pierwsza literkę wyrazu Copy  c  w polskiej wersji k.
4. Teraz wystarczy jak podasz o ile stopni ma być przesunięcie ( tu musisz sobie sam dobrać w zależności od tego jaka dokładność zaoblenia chcesz uzyskać. Nim większy podział, tym więcej listków i zabawy przy klejeniu. ( ja podałem co 15 stopni)
5. Jak masz już wszystkie proste nad obiektem możesz teraz wykonać ich rzutowanie na powierzchnie za pomocą opcji Project.
6. Na powierzchni utworzyły się profile które teraz należy wyciągnąć. W tym celu wybierasz opcje Loft i wybierasz po dwie krzywe leżące blisko siebie rzutowane i wyciągasz. ( Może zdarzyć się ze wyciągniecie będzie niepoprawne , wiec trzeba będzie poprawić kierunki rozwinięcia).
7. Jeśli zrobiłeś rozwinięcie jednego fragmentu, a podział jest równy to wystarczy rozwinąć jeden listek skopiować go w ilości reszty elementów.


Poniżej podaje inny przykład, bez gotowej powierzchni. Całość na podstawi jednej krzywej.
Cała kolejność użytych opcji podana jest w pierwszym obrazie bez rozwinięć.
Sa tez inne sposoby ale chyba ten jest ok jak na poczatek :)
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2008, godz.19:12 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.19:35 »
No to się Mareku zdublowaliśmy ale informacji nigdy za wiele ;D.  Dodam jeszcze Leon ze proste możesz powielać przy pomocy opcji Array. (Szyk)
A tak na marginesie to warto przerobic kilka tutków z naszego forum - sa bardzo pomocne.
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.19:44 »
To ja dodam jak ja dodaję "listki" do rozwinięcia takiej pokrywy. Początek oczywiście jak koledzy już pokazali. Następnie:

1. Rozwijam i łącze pozostałe powierzchnie,
2. Rysuję w "rogu" linie jak na rys. R10. Pierwsza linia jest po jednym z boków. Powielam je 2x(ilość listków) + 1 obracając w 90 stopniach. Łączę końce co drugiego odcinka.
3. Przenoszę rozwinięty listek w miejsce jak na R11.
4. Obracam aby jego koniec (róg) był w linii do wierzchołka R12.
5. Przesuwam listek tak aby jego róg znalazł się w wierzchołku R13.
6. Powielam listki obracając je jak na R14.
7. Kopiuję listki tam gdzie trzeba R15.
8. Zaznaczam wszystkie powierzchnie i je łącze (Join). Tworzę obwiednią połączonych powierzchni (Silhouette) R16.
9. Przesuwam obwiednią i mamy gotowe rozwinięcie R17.
10. Można jeszcze poprawić "spód" listka R18 ale rzadko to coś wnosi.

Może i pracochłonne ale skuteczne. Podobnie robię rozwinięcia innych, "dziwnych" powierzchni.
Michał

« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2008, godz.10:21 wysłana przez mrafalsk »

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.19:55 »
Ale wysyp ma nadzieję ze Leon to doceni  ;D
Znalazłem jeszcze jeden temat o którym wspominałem wczesniej.
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,362.0.html
HAL
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

leon12

  • Gość
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2008, godz.21:35 »
Wielkie dzięki!!!

Wasza pomoc jest bezcenna.

Pozdrawiam

pomyslownik

  • Gość
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2009, godz.13:23 »
Witam, choc jak widze watek wyczerpany to dorzuce swoje 3 grosze :D
W rhino 4 mamy taka ciekawa opcje 0 Smash - zaznaczamy obiekt ktory chcielibysmy miec "na plasko" i uzywamy narzedzia smash (jest w palecie narzedzi do powierzchni - nie wiem jak to jest po polsku bo pracuje w wersji anglojezycznej).

Podaje to jako ciekawostke, ale mysle ze w niektorych przypadkach jest to swietne uproszczenie od modelu do siatki

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Jak projektować zaokrąglone powierzchnie, aby je rozwinąć?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2009, godz.15:45 »
Jest to polecenie Rozwiń - Smash.