Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.08:24

Autor Wątek: Pomiar  (Przeczytany 7962 razy)

adamikos

  • Gość
Pomiar
« dnia: 12 Listopad 2008, godz.13:16 »
Mam bardzo ważne pytanie, jak zmierzyc odleglości dwóch krzywych (chodzi mi zeby mierzyl najmniejszą i najwieksza odleglość pomiedzy nimi a nie z punktu do punktu)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad 2008, godz.16:27 »
Najdokładniej - używając Analyze/Lenght i Analyze/Distance; mniej dokładniej (zależnie od ustawionych opcji) - używając stosownej komendy z menu wymiarowania (ale tu zaokrągla wartości).

adamikos

  • Gość
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad 2008, godz.16:37 »
Taka analiza jak distance bo o to mi chodzi jest niedokladna, bo mierzy od punktu do punktu, a ja np. chce odleglości między obiektami

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Listopad 2008, godz.17:30 »
lenght występuje w sensie obwodu, a taka typowa odległość to distance

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Listopad 2008, godz.18:36 »
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić Twój tok rozumowania... tak po mojemu wychodzi, że sam sobie przeczysz; piszesz, że chcesz zmierzyć najmniejszą/największą odległość między dwoma obiektami, ale nie między skrajnymi pktami na danym obiekcie, bo to 'niedokładne'. To wyjaśnij może - co jest dokładniejsze od pomiaru między dwoma skrajnie odległymi pktami?

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Listopad 2008, godz.19:49 »
jeśli korzystasz z R4 to w menu Analiza masz takie polecenie które powinno idealnie ci odpowiadać:
Analize Curve Deviation (pol.: Odchylenie Krzywej)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Listopad 2008, godz.20:42 »
Hav - moim zdaniem cała sprawa polega na tym, że wielu ludzi dopiero w Rhino widzi, jak oprogramowanie, z którego korzystali poprzednio - było i jest (bez wyliczania) niedokładne, stąd takie dziwne i jednocześnie normalne pytania  8)

adamikos

  • Gość
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopad 2008, godz.08:35 »
Dzięki kruk wlaśnie o ta dewiację mi chodzilo :) To mi pozwoli na zmierzenie odlegloście od dwoch obiektow, złożonych z krzywych :)

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Listopad 2008, godz.01:16 »
dobrze i głęboko ukryta opcja analizy więc większość kolegów nawet mogła sobie nie zdawać sprawy z tego, że jest tam gdzieś sobie taka opcja ;)

geminuspm

  • Gość
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Styczeń 2009, godz.21:40 »
jeśli korzystasz z R4 to w menu Analiza masz takie polecenie które powinno idealnie ci odpowiadać:
Analize Curve Deviation (pol.: Odchylenie Krzywej)

Chcę dorzucić, że polecenie wspomniane przez Kruka  podaje nam odległości pomiędzy krzywymi na początku i na końcu równocześnie wskazując te miejsca (białe krzywe na zdjęciu), jak również minimalną (zielona krzywa) i maksymalną (czerwona krzywa) wartość pomiędzy nimi. Liczbowo wartości pojawiają się w oknie historii nad paskiem poleceń lub przez wywołanie F2.