Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.13:57

Autor Wątek: Krzywe  (Przeczytany 3812 razy)

adamikos

  • Gość
Krzywe
« dnia: 20 Październik 2008, godz.09:49 »
Witam
Mam pewien problem. Mianowicie dostaje gotowe modele (igs) skladające sie z krzywych, musze z tego wygenerować program cnc. I teraz tu pojawia sie problem, ponieważ pomiedzy tymi krzywymi nie zawsze jest zachowana styczność oraz gladkość. Jak to połaczyć w jedną całość (zamieniając na jedną krzywą) i przy tym sprawdzić odchyłke tej nowej krzywej od krzywej wejściowej, oraz sprawdzić przebieg krzywizny.
P.S.
Serdeczne pozdrowienia dla Karola
Grzesiek Borzęcki ;)

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Październik 2008, godz.10:48 »
chyba nie ma nic takiego w automacie. trzeba łączyć te krzywe które da sie połączyć (są styczne na końcach) a resztę trzeba albo powyciągać albo poprzycinać. a później wygładzić przez przebudowanie krzywych albo inne opcje obróbki krzywych :)

to tyle co mogę doradzić nie widząc tego co tam masz w bigosie ;)

adamikos

  • Gość
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Październik 2008, godz.10:51 »
Wszystko fajnie wygląda, ale jak da sie na obróbke to potem przychodza krawedzie postrzepione

adamikos

  • Gość
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Październik 2008, godz.11:23 »
Jeśli moge dodać to w catii była taka opcja jak aproksymacja

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Październik 2008, godz.11:37 »
nie kojarzę by była opcja która automatycznie połączy ci wszystkie linie, a te które sie nie dadzą połączyć to albo przytnie albo wydłuży, a następnie wszystko wygładzi. wszystko trzeba kontrolować. są opcje do pracy nad krzywymi - dopasowania, wygładzania, operacje na punktach kontrolnych, tak samo jak później opcje służące go analizy krzywizny, analizy odchylenia...
pewnie Odyniec jest lepiej otrzaskany w możliwościach Rhino i skryptach ;) , ale to co mogę polecić to zapoznać sie bliżej z działaniem na opcjach z wyżej wymienionych grup i metodą prób i błędów dostosować ich użycie do własnych potrzeb i pożądanych efektów :)

powodzenia ;D

adamikos

  • Gość
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Październik 2008, godz.12:25 »
A mam jeszcze jedno pytanie (może to mi pomoże). Jak połaczyć dwie krzywe w jedna krzywą, ale tak żeby po rozbiciu nie przywracał 2 starych. Ma być jedna ciągla krzywa z wykresem

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Październik 2008, godz.19:53 »
to zależy...

1. można połączyć w normalny sposób a potem użyć opcji 'przebuduj' kontrolując podglądem ilość punktów kontrolnych i stopień krzywej, by uzyskać jak najlepszą krzywą jaką chcesz otrzymać.
2. można też użyć polecenia spośród operacji na krzywych "Match Curve" (nie pamiętam jak to jest po polsku ;) ) i tam wybrać typ krzywizny 'Curvature' dla przynajmniej jednej krzywej a na koniec zaznaczyć opcję 'Merge'...

sorka za mieszanie języków ;)

adamikos

  • Gość
Odp: Krzywe
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Październik 2008, godz.08:26 »
Dla zainteresowanych. Znalazłem to co szukalem :) (tyle ze musze to jeszcze opanować). Nalezy wziąść kilka takich krzywych, złaczyć je, nastepnie dać wykres krzywej i teraz w opcjach krzywej jest cos takiego jak: fit, deg i fair, tam sie ustawia tolerancje i stopień i potem należy juz obserwować wykres tej krzywej. Mam nadzieje, że to tez komus pomoże przy konstruowaniu CAD/CAM