Zaloguj się lub zarejestruj. 17 Maj 2024, godz.14:56

Autor Wątek: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji  (Przeczytany 5682 razy)

mr.jaro

  • Gość
Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« dnia: 25 Czerwiec 2008, godz.11:40 »
Witam wszystkich serdecznie.

Po pierwsze - jestem nowicjuszem zarowno na tym forum, jak w odniesieniu do uzytkowania Rhino (wersja 4 SR3). Zatem jesli watek utworzylem w niewlasciwym miejscu, a moje pytanie jest zbyt naiwne, prosze o odrobine wyrozumialosci.

Po drugie - "nadaje" z Niemiec, dlatego tez nie bardzo mam mozliwosc stosowania polskich czcionek. Majac niemieckia klawiature nie bylbym w stanie zapamietac, pod jaka literka kryja sie polskie znaki, co prowadziloby do czestych pomylek. Rowniez za to przepraszam, liczac na Wasza wyrozumialosc.

Po trzecie - moja wersja Rhino jest w jezyku niemieckim i pomimo wszelkich staran, tlumaczac fachowe pojecia na jezyk polski zapewne popelnie wiele bledow, tworzac mnostwo slownych bzdur. Takze tutaj prosze o wyrozumialosc i bede wdzieczny za poprawki.

Po czwarte - odpowiedzi na moje pytanie szukalem juz na forum. Niestety, bezskutecznie. Licze sie jednak z tym, ze bezowocne poszukiwania mogly byc wynikiem mojej niedoleznosci. Jesli tak jest, prosze o wybaczenie.

Teraz kolej na pytanie. Zawodowo pracuje na zupelnie innym oprogramowaniu i moj dylemat dotyczacy Rhino wynika wlasnie z nabytych gdzie indziej przyzwyczajen. Otoz chcac wykreslic dowolna linie (jako przyklad) w przestrzeni przy pomocy definicji punktow za pomoca kursora, znajdujac sie w przestrzennej plaszczyznie projekcji napotykam na trudnosci. Jesli sie nie myle, czynnosc ta zdaje sie byc mozliwa dopiero po odpowiednim "ulozeniu" plaszczyzny konstrukcyjnej w przestrzeni, badz poprzez definicje koordynatow punktow koncowych linii. Czy przy zalozeniu przestrzennej plaszczyzny projekcji, bez zmiany polozenia plaszczyzny konstrukcyjnej oraz definiujac punkty za pomoca kursora istnieje jakas w miare prosta mozliwosc wykreslenia linii nie lezacej na plaszczyznie konstrukcyjnej?

Majac nadzieje, ze bylem w stanie wlasciwie przedstawic moj problem i osmielam sie poprosic szanowne grono o pomoc.

Pozdrawiam

Jarek Meissner

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Czerwiec 2008, godz.12:13 »
Witam na forum i zapewniam, że nie przeszkadza nam brak polskich znaków, bo ja często także ich nie używam, a ponadto jest to dopuszczone w regulaminie.

Spróbuję... zrozumieć najpierw, a później pomóc...

Bo ja nawet niemieckiej wersji Rhino bym się tak nie bał - jak tłumaczeń na polski niemieckich odpowiedników poleceń  ;D

1. Czy dobrze rozumiem, że za "przestrzenną płaszczyznę projekcji" rozumiesz okno widokowe, czy jak kto, woli rzutnię perspektywiczną?
2. Czy dobrze rozumiem, że za "definicje punktów za pomocą kursora" rozumiesz po prostu na wybranie danego punktu w przestrzeni  myszki i kliknięcie na jego pozycji?
3. Czy dobrze rozumiem, że za "definicje koordynatow punktow koncowych linii" rozumiesz po prostu wpisanie za pomocą wiersza poleceń ich współrzędnych w postaci x,y,z (bezwzględnych, czyli współrzędnych świata) ?

Teraz moja wersja odpowiedzi (ale nie do końca jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem).
Jeśli masz dwa punkty w przestrzeni i chcesz je połączyć w rzutni perspektywicznej prostą, nie musisz bawić się płaszczyznami roboczymi. Wystarczy skorzystać z uchwytów przyciągania związanych z właściwościami obiektu (Osnaps).
Wystarczy zaznaczyć opcję Point i narysować prostą pomiędzy tymi punktami, uchwyt sam przyciągnie końce do położenia tych punktów w przestrzeni.

To moja wersja, oczywiście o ile dobrze zrozumiałem problem.

mr.jaro

  • Gość
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Czerwiec 2008, godz.12:56 »
Owszem, pomimo mojego niedoleznego tlumaczenia znakomicie mnie zrozumiales i serdecznie dziekuje za szybka odpowiedz.

Twoje wyjasnienia uzmyslowily mi, ze blad musial tkwic w ustawieniu uchwytow przyciagania. Otoz mialem wlaczona funkcje projekcji uchwytow przyciagania na plaszczyzne robocza, dlatego wszystkie linie "ladowaly" wlasnie na tej plaszczyznie. Typowy (i zapewne nie ostatni) blad nowicjusza! Przepraszam za zamieszanie i jeszcze raz dziekuje.

Jarek Meissner

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Czerwiec 2008, godz.19:13 »
Jarek - gratuluję ! jesteś lepszy nawet niż polska instrukcja Rhino...z której nie można w ogóle nic zrozumieć, pod warunkiem, że się zna angielski i czyta się po polsku...

"wlaczona funkcje projekcji uchwytow przyciagania na plaszczyzne robocza" dlatego wszystkie linie "ladowaly" wlasnie na tej plaszczyznie

czyli chodzi o osnap w trybie Planar? czyli tryb rysowania płaskiego? czy może w ogóle ograniczenie kątowe kreślenia - Ortho?

Chyba, że źle zrozumiałem.

Ależ do dla mnie genialne ćwiczenia... z chęcią pomogę w innych problemach - korzyść będzie obopólna.

serdecznie pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2008, godz.19:15 wysłana przez Odyniec »

mr.jaro

  • Gość
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2008, godz.12:39 »
Przepraszam za zwloke. Niestety, nie zawsze mam czas, by tutaj zajrzec.

Tlumaczenie okreslen z dziedziny informatyki stanowi dla mnie bardzo powazny problem. Z Polski wyjechalem w czasie, gdy informatyka i komputery nie byly jeszcze ogolnie dostepne dla kazdego, zatem nie dane mi bylo poznac odpowiednich okreslen w jezyku polskim. Wszystkiego nauczylem sie dopiero w Niemczech, z pojeciami typu "plik", "sterowniki" i co tam jeszcze, do dzisiaj nie moge sie oswoic, gdyz nie uzywam ich na codzien. Szczegolnie polskie okreslenia, wlasciwe dla wyspecjalizowanych programow sa dla mnie zupelnie obce. Wstyd, ale co zrobic. Korzystajac z polskich forow internetowych staram sie chocby odrobine nadrobic braki.


czyli chodzi o osnap w trybie Planar? czyli tryb rysowania płaskiego?

Dokladnie. Zmanierowany innym programem nie wiedzialem w Rhino, gdzie szukac mojego bledu. Dopiero po otrzymaniu "dowodu rzeczowego", ze moj zamiar powinien funkcjonowac, niejako okrezna droga dotarlem do przyczyny moich niedomagan...

Ale niestety, konca niedomagan zapewne jeszcze dlugo nie zobacze. Mianowicie pojawilo sie nastepne pytanie. Otoz z moich "odkryc" wynika, ze przyporzadkowanie wlasciwosci (kolor, grubosc, rodzaj...) linii (dla wygody pozostane przy linii, choc dotyczy to takze innych elementow konstrukcyjnych) odbywa sie w Rhino w dwojaki sposob:
a) przed wykresleniem linii poprzez nadanie potrzebnych wlasciwosci calej plaszczyznie (layer), na ktorej ma znajdowac sie przyszla linia
b) poprzez zmiane tych wlasciwosci dla wykreslonej juz linii

Czy istnieje inna mozliwosc nadania wlasciwosci linii, jeszcze przed jej wykresleniem? Chodzi o to, ze chcialbym na wspolnej plaszczyznie (layer) od razu kreslic linie na przyklad o roznych kolorach i grubosciach, a nie zmieniac ich kolory badz grubosci dopiero po wykresleniu.

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Jarek Meissner
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2008, godz.12:45 wysłana przez mr.jaro »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lipiec 2008, godz.09:03 »
Nie, przed wykreśleniem się nie da.
Można to zrobić z poziomu skryptu lub Grasshoppera.

mr.jaro

  • Gość
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lipiec 2008, godz.15:01 »
Dziekuje.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Linie w przestrzennej plaszczyznie projekcji
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lipiec 2008, godz.15:14 »
proszę, po to jest forum