Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.23:44

Autor Wątek: Frezowanie 3d na cnc  (Przeczytany 4801 razy)

kris79

  • Gość
Frezowanie 3d na cnc
« dnia: 01 Kwiecień 2008, godz.14:05 »
Witam.
Na początku chciałem się przywitać, ponieważ jest to mówj pierwszy post.
Niedawno zaczęłem się bawić rhino. Chciałem sobie zaprojektować śmigło do samolotu, a następnie wyfrezować je na mojej maszynce cnc.
Znalazłem w internecie plik w formacie igs (łopata śmigła). Otworzyłem w Rhino i nawet całkiem ładnie wygląda :-)
Zapisałem w rhino do formatu stl i zaimportowałem do programu Artcam. W ten sposób wygenerowałem ścieżkę narzędzia dla górnej części śmigła.
Teraz moje pytanie:
Co  mam zmienić w rhino i jak to zrobić, aby teraz górną częścią śmigła była jego druga strona? Znaczy jak mam je obrócić do góry nogami, żeby wygenerować ścieżkę dla drugiej strony?
Nie wiem niestety jak się do tego zabrać więc proszę o pomoc.

kris79

  • Gość
Odp: Frezowanie 3d na cnc
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwiecień 2008, godz.20:55 »
Wielkie dzięki za pomoc właśnie o to mi chodziło.
Dlaczego po obrocie zostało mi pare linii po lewej stronie?

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Frezowanie 3d na cnc
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwiecień 2008, godz.21:28 »
być może były to krzywe po których stworzono łopatkę, a ty obracając powierzchnię nie zaznaczyłeś ich, no i pozostały na starych pozycjach :)

kris79

  • Gość
Odp: Frezowanie 3d na cnc
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwiecień 2008, godz.06:37 »
tak zgadza się były to krzywe do stworzenia powierzchni. Ten rysunek robiłem z tutorialem i nie wszystko wiedziałem co się dzieje :-). Dziękuję teraz już więcej wiem. A czy po wyrenderowaniu (wybrałem opcję "Surface>Loft") mogę usunąć już te linie czy muszą zostać?
Jak je zaznaczyć razem z powierzchnią, bo teraz kliknęłem na powierzchnie i wszystko było na żółto i myślałem że jest wszystko zaznaczone, a tu okazuje się że nie. :-)

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Frezowanie 3d na cnc
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwiecień 2008, godz.06:53 »
póki nie masz aktywnej historii dla tej powierzchni to spokojnie i bez nerwów możesz usunąć te krzywe, gdyż spełniły swoje zadanie :)
by zaznaczyć wszystkie obiekty możesz je w tradycyjny sposób uchwycić w kontur przeciągnięcia myszą, albo też wybrać opcję Wybierz -> Wszystko (w meni rozwijanym jest to chyba pod Edycją, a pod ikonką znajduje sie ta opcja na górnym pasku).