Zaloguj się lub zarejestruj. 10 Maj 2024, godz.23:14

Autor Wątek: Przecięcie linii  (Przeczytany 4465 razy)

wottek

  • Gość
Przecięcie linii
« dnia: 08 Marzec 2008, godz.01:20 »
Witam!

To mój pierwszy post na tym forum:)
Od niedawna jestem użytkownikiem Rhinocerosa;)
Mam pytanko w związku z nim.
Czy można w jakis sposób zaznaczyć przecięcie się dwóch odcinków? Próbuję wstawić tam punkt, ale nigdy dokładnie nie jestem w stanie trafić w przecięcie...:/
I czy da się np. rysując linie zrobić tak, aby wszystkie były w jednej płaszyźnie? Niby rysuje kolejne tak samo, ale zawsze w któryś wymiar za bardzo wyjeżdżają;)
Z góry dzięki za odpowiedź:)

Pozdrawiam,
wojtek

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Przecięcie linii
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marzec 2008, godz.01:37 »
Tak i tak ;)

ad 1. Na dolnym pasku włączasz Osnap - Int (Intersection object snap)... czyli nic innego jak przecięcie. Masz tam też End, Point, Center i parę innych ;)
ad 2. Zależy gdzie masz umieszczony pkt bazowy, z którego zaczynasz rysować. Jeżeli nie będzie leżał idealnie na płaszczyźnie np xy, tylko dajmy na to nad nad nią, a Ty rysujesz w oknie top, to zawsze drugi pkt prostej będzie zaznaczany na płaszczyźnie xy  - stąd Twoje przesunięcie. Albo zmieniasz współrzędne płaszczyzny, albo rysujesz z włączoną opcją Ortho, albo rzutujesz linie na powierzchnie. Wrysowujesz powierzchnię w oknie, w którym chcesz mieć linie w jednej płaszczyźnie, dajesz Project to Surface i wsjo.

Znajdzie się jeszcze pewno parę innych metod ;)
Zajrzyj do tutków, nauczysz się podstaw ;)

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Przecięcie linii
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marzec 2008, godz.13:37 »
Zawsze można jeszcze użyć funkcji "Przecięcie" (Intersect). wpisujesz to polecenie, zaznaczasz elementy, których przecięcie chcesz znaleźć i ENTER.

pozdrawiam,
bTree

wottek

  • Gość
Odp: Przecięcie linii
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marzec 2008, godz.19:35 »
Dzięki wielkie:)
Poskutkowało:)

Właśnie z kilku tutków korzystam, ale akurat tego tam nie było:/
Stąd moje pytanie.

Pozdrawiam,
wojtek