Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.16:05

Autor Wątek: Jak zacząć??  (Przeczytany 7725 razy)

adamnie

  • Gość
Jak zacząć??
« dnia: 16 Luty 2008, godz.04:52 »
proszę o pomoc, czy da się jakoś wykorzystać w rhino fotkę zamieszczaną poniżej w celu zaprojektowanie tego elementu,
część ramy mam już przerysowaną ręcznie w rzutach, ale czekam na skaner :(

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Luty 2008, godz.10:23 »
Jeśli chodzi o automatyczne zrobienie z tego modelu 3d w Rhino, to raczej nie jest to możliwe z rzutu perspektywicznego. Przydać się natomiast ten rysunek może, bo widać w nim dużo szczegółów i w Rhino można na jego podstawie wymodelować podobny (podobny, bo nie mamy dokładnych wymiarów) model, ale już "ręcznie" za pomocą narzędzi, które dostępne są w Rhino.
Jeśli jednak zaczynasz dopiero przygodę z Rhino, to jednak moim zdaniem, nieco za głęboka woda i możesz się tylko zniechęcić. Zacznij od czegoś prostszego.

adamnie

  • Gość
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Luty 2008, godz.20:58 »
właśnie dlatego sie pytałem, bo próbowałem zaimportować bitmape i kładła mi się na "glebę" w perspektywie i nie mogłem tego za cholewę zmienić :(,
a zniechęcić się nie to raczej mało prawdopodobne, po prostu muszę wrócić do skończenia ramy w rzutach robiąc to tradycyjnie (ekierka, ołówek, linijka i gumka).
szczerze powiedziawszy to zmotywowało mnie to ze wymiarów szukałem chyba ze 3 miesiące myślę ze wszędzie, i nie mam nic poza wymiarami ogólnymi i z nich dzieląc mnożąc i takie tam staram się odwzorować ten właśnie model.
Jak zacznę na dobre to postaram się co nieco napisać a narzazie model niech będzie moja małą tajemnicą...

dotychczas to wypociłem  :-\
teraz muszę poczytać więcej o korzystaniu z programu bo stanąłem w miejscu
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2008, godz.23:00 wysłana przez adamnie »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2008, godz.07:14 »
Hmmm, a co dokładnie nie działało w przypadku wczytywania bitmapy?
Możesz dokładniej opisać problem?

adamnie

  • Gość
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Luty 2008, godz.13:18 »
nie było żadnego problemu, po prostu wstawiała mi sie w perspektywie na poziomo tzn. tak jak by leżała na ziemi...

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2008, godz.13:36 »
Cześć, no tak właśnie jest - bitmapa jest płaska, więc ustawia się ją prostopadle do okna widokowego (rzutni).
Nie jestem pewien, czy o to Ci chodzi, ale nie uda się ustawić bitmapy jako np. widoku izometrycznego i na tym rysować. Chyba, że sama bitmapa jest odpowiednio przeskalowana.

pozdr.
bTree

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Luty 2008, godz.22:15 »
Witam,
Nie musisz powracać do linijki, ekierki itp. to wszystko możesz zrobić w Rhino za pomocą krzywych i narzędzi edycji, a co do projektowania takiego elementu, a raczej modelowania, to powinieneś postępować wg pewnych algorytmów tzn. wykonanie podstawowej bryły, zaokrąglanie krawędzi, operacje logiczne takie jak różnica, część wspólna itp., a na końcu drobiazgi dla których tez stosujesz kolejność budowy. Wymodelowanie takiego elementu wymaga starannego przemyślenia i poznania działania narzędzi Rhino.
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

adamnie

  • Gość
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Luty 2008, godz.22:52 »
właśnie tak planowałem, ale że wolałbym żeby słowa Odyńca nie stały sie prawdą a co za tym idzie żebym nie stracił twarzy więc zacznę przerabiać samouczka, i tutki(bo z każdą minutą Rhino mnie przeraża i fascynuje) międzyczasie coś tam wyskrobie w moim modelu, poza tym jeszcze zbyt mało mam przemyślane i z wizualizowane w głowie co do wyglądu modelu, a niestety producent mnie zapewnił ze dokumentacji potrzebnej mi nie udostępni bo to tajemnica, wiec co mi pozostaje... nauka ;)

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Jak zacząć??
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Luty 2008, godz.18:32 »
może ci troche pomóc użycie tego obrazu jako 'tapety' w rzutni perspektywicznej. w opcjach rzutni -> właściwości  i tam możesz umieścić jako tapetę obraz ;)
ja tak nie potrafię modelować ale to jest raczej kwestia przyzwyczajenia i ustawienia odpowiedniej perspektywy...

powodzenia   :)