Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.23:45

Autor Wątek: Export Rhino do Autocada  (Przeczytany 7745 razy)

jarzabek

  • Gość
Export Rhino do Autocada
« dnia: 25 Listopad 2007, godz.10:43 »
Czy jest możliwość wyeksportowania modelu rhino 4 do autocada jako solid a nie mesh?
Chodzi o to aby model w autocadzie nie posiadał meshowej teselacji.

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopad 2007, godz.17:38 »
Nie pracowałem zbyt dużo przy tandemie Rhino-Autocad, ale z mojego doświadczenia wynika, że niestety nie można.
Istnieją dodatki do Rhino (zobacz proszę: http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,438.0.html). Być może dodatek do importu/eksportu plików dwg ma rozszerzoną obsługę brył lub siatek. Nie sprawdzałem tego u siebie, więc nie mogę powiedzieć, czy na pewno działa.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopad 2007, godz.17:49 »
I to nie wina Rhino, a AutoCada - dodam jako wtrącenie.

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Listopad 2007, godz.16:56 »
AutoCAD powinien importowac Solid z Rhino w formacie *.SAT.
Z tak zaimportowanym modelem w AutoCADzie niewiele jednak mozna juz zrobic, tzn. standardowe funkcje modyfikacji bryl nie beda dostepne. Innej metody z tego co wiem nie ma.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopad 2007, godz.22:09 »
a ja uważam, że Autocada należy zostawić...w spokoju  i zająć się tym, co proste i skuteczne, a już z pewnością tanie (stosunkowo) i 3d...

No jakoś nie ma problemu z plikami, 3d w Rhino, wszystkie problemy zaczynają się poza Rhino...
a SAT - jasne, o tym formacie zapomniałem. Dzięki Jarku.


Pozdrawiam
Łodyniec

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Listopad 2007, godz.22:11 »
A Autocad - ten biedny staruszek i tak sporo wytrzymuje i wygrywa ciągle na rynku... Niestety dziś już nie możliwościami, a marketingiem głównie..
Nauczony doświadczeniem - dodaję - że to tylko moja opinia.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2007, godz.22:15 wysłana przez Odyniec »

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopad 2007, godz.22:30 »
Tak całkiem na śmietnik to AutoCADa nie można wyrzucić (jeszcze) :)
W przemyśle stoczniowym czy projektowaniu np. statków to ciągle jeszcze standard, choć już nie do całego projektowania, ale raczej do produkcji dokumentacji.
I tu na razie jego pozycja nie jest zagrożona. Ale zobaczymy, co nowego będzie w tej materii w RH 5.0
Co do eksportu/importu z i do AutoCADa: cokolwiek by nie zrobić i tak jedynym słusznym formatem dla CADa zostaje DWG lub DXF. Każdy inny format jest traktowany (jeśli w ogóle) bardzo oględnie i często daje "zaskakujące" (czyt. negatywne) efekty.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień 2007, godz.00:20 »
Btree - staruszek i zdania nie zmienię. Prawda jest taka, że firmy, a WŁAŚNIE szczególnie stocznie, szczególnie ta małe z mocnym kapitałem, szybko reagujące na zmiany z procesach technologicznych.... pracują... w Rhino... Nie mogę, to oczywiste,  podzielić się wiedzą, na temat, które (sam takiej nie mam) ..., ale uwierz mi, że jest ich więcej niż mniej i tam Autocad... służy za dziadka .. do orzechów (a sorry i za przeglądarkę planów)... Owszem, jest zawsze bardzo trwałym i pożądanym filarem... itp, itd, a i tak każdy robi w Rhino.... i to wiem, i to nie z gazet....(:-)
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2007, godz.00:25 wysłana przez Odyniec »

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Grudzień 2007, godz.15:10 »
Hmm, chyba że małe stocznie... niestety. Rhino ma tylko jeden minus, który nie pozwala na robienie w nim dużych projektów. Mianowicie, nie ma pluginu, który potrafiłby ponumerować elementy do nestingu. Jest niby Nestix, ale on numeruje elementy niezależnie, czyli jeśli jest np. 20 profili tej samej długości, to powinny być w liście materiałowej wymienione jako jedna pozycja, 20 sztuk. A nestix numeruje je od 1 do 20. Jest jeszcze kilka podobnych spraw, głównie związanych z tworzeniem materiałówki.
Trochę się w tym orientuję, bo pracuję w biurze projektowym. Jak na razie standardem stoczniowym jest Tribon czy CATIA, czasem NUPAS/CADMATIC, rzadziej Shipconstructor (ci którzy zrobili Expandera). Dużo bym dał, żeby Rhino miało możliwość tworzenia list materiałowych i pracę parametryczną (czyli zmiana granic powodowałaby np. zmianę powierzchni pokładu).
Na razie Rhino (przy dużych statkach - powyżej 100 m) jest używane do tzw. trudnych rejonów, tj. gruszka, obło, dziób i rufa, czasem nadbudówka i większość schodów.
Wcześniej pracowałem w firmie, która projektuje megajachty i tam Rhino było użwane w większym stopniu.
Pozdrawiam.
bTree
PS. A coraz częściej zdarza się, że plany przychodzą w formacie PDF :) Może więc jednak AutoCAD odejdzie w zapomnienie. Ale na pewno nie tak szybko...

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Grudzień 2007, godz.17:13 »
Masz racje - a szczególnie co do braku możliwości modelowania parametrycznego.
Ale z drugiej strony - wielkie stocznie, z ogromnymi kapitałami, to od razu kupują Catię i SolidWorks i nawet często nie wiedzą o istnieniu Rhino.

Offline bTree

  • Moderator
  • Członek forum
  • *****
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudzień 2007, godz.20:14 »
No tak, ale skoro nie znają Rhino to możemy im tylko... współczuć  ;D

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Export Rhino do Autocada
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudzień 2007, godz.21:27 »
To także prawda (:-)