Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.14:31

Autor Wątek: Odsiecz  (Przeczytany 10144 razy)

Giemzol

  • Gość
Odsiecz
« dnia: 24 Listopad 2007, godz.13:48 »
Śledząc ostatnie zmagania polityczne upadającej IV Rzeczpospolitej postanowiłem jej przybyć z pomocą militarną. Z wielkim bólem stwierdzam ze nie zdążyłem przed klęską. Chciałem naszym oficjelom zaproponować nowy oczywiście amerykański sprzęt. Jest to sprzęt tani ( przynajmniej relatywnie), wielokrotnie sprawdzony w boju, ekologiczny. Kolejną korzyścią jest to że już dawno wygasły prawa patentowe oraz to, że ze względu na odpowiednie zaawansowanie technologiczne nie sądzę abyśmy mieli kłopoty z ofsetem ( w przeciwieństwie do F16). Sądzę, że rozmieszczenie tej broni nie będzie budzić emocji politycznych Rosjan ( jak tarcza rakietowa) gdyż naraziliby się na śmieszność. Pomyślcie o otworzeniu rynku pracy dla kowali , ludwisarzy, cieśli, powroźników itd. Ilość amunicji pokazana na dołączonym projekcie biorąc pod uwagę oszczędności w naszym wojsku powinna wystarczyć przynajmniej na rok "intensywnego" strzelania. Nie powinno być także problemów z ładunkiem miotającym - jest to proch czarny który składa sie z saletry potasowej , węgla drzewnego oraz siarki czego u nas nie brakuje. Mea maxima culpa. Nie zdążyłem. ;)  Pomimo tego pozwolę sobie zaprezentować wynik 3 tygodniowej zabawy z Rhino. Przy węźle na powrozie widerek mało nie dostałem apopleksji z cieżkim poplątaniem, a i tak nie jestem do końca zadowolony z efektu.  :-\

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopad 2007, godz.13:57 »
No model super :) proponuje jeszcze obsługę dodać, no chyba że ma teraz przerwę na grochówkę ;)

Offline bTree

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopad 2007, godz.14:16 »
Mi też bardzo się podoba. Cały model bardzo "czysty". Lina i węzeł wyszły świetnie. Brawo!


Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopad 2007, godz.14:20 »
Witam!
Świetny model. Tylko Kmicica nie wpuszczać do tego wątku bo wysadzi. ;D

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopad 2007, godz.15:06 »
fajna armatka  ;D

elementy dodane takie jak wyciory i lontownica to własna twórczość czy do tego też były materiały żródłowe?

Giemzol

  • Gość
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopad 2007, godz.16:28 »
No wreszcie udało mi sie odgonić syna od komputera ( co jest zadaniem naprawdę trudnym). Jeżeli chodzi o lontownicę to nie udało mi się znaleźć dostatecznie szczegółowego rysunku w internecie i jest to moja inwencja. Przy pozostałym wyposażeniu opierałem się na http://buckstix.com/HowitzerPlans.htm,http://www.artillerysociety.co.uk/index.html oraz http://www.cwartillery.org/artillery.html. Jeden z zamieszczonych wyciorów miał być pokryty bawełną jednak nie miałem żadnego rozsądnego pomysłu jak osiągnąć taki efekt więc zdecydowałem się na rodzaj okrągłej szczotki. Ciekawym żeby nie powiedzieć dziwnym doświadczeniem jest posługiwanie się wymiarami w calach. Przydaje się tutaj znajomość ułamków ( szkoła podstawowa). Jeżeli chodzi o Kmicica to on miał awersję tylko do szwedzkiego sprzętu. Wszystkim dziękuję za pozytywną opinię o mojej pierwszej pracy zamieszczonej na tym znamienitym forum. Za popełnione błędy przepraszam, ale ja dopiero uczę się Rhino.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad 2007, godz.17:33 »
Piekna armatka, jak udało ci się zawiązać te supły na linie ? :)
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Listopad 2007, godz.18:47 »
Witaj Giemzol. Coś mi tu nie pasuje. Pisałeś, że z rhino masz do czynienia 3 miesiące morze źle napisałeś może 3 lata.  ;D
Dlaczego tak przypuszczam? A mianowicie ja po trzech miesiącach rzuciłem rhino w kąt, bo nic sensownego nie mogłem narysować.
A Ty rysujesz już bardzo zaawansowany zaczep, łańcuch, śrubę trapezową, a co najbardziej mnie zaskoczyło węzeł na sznurze od wiaderka. Troszkę mu brakuje do ideału, ale i tak nie wiem czy ja byłbym w stanie narysować lepiej.  :(
Na dzieci jest jedno lekarstwo: odrobiłeś już lekcje? To chyba jedyny nasz argument, aby naszego milusińskiego odgonić od komputera i nie narażać się na zbytnie uszczypliwości z jego strony.  ;D
Czekamy na więcej.
marek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Listopad 2007, godz.19:58 »
Ależ świetny model, gratulację. Zostałem bardzo miło zaskoczony, naprawdę - armatka prezentuje się wspaniale. Zawsze można, w każdym modelu coś poprawić, ale tutaj - piękna sprawa.

Giemzol

  • Gość
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Listopad 2007, godz.23:37 »
Koledzy nie przesadzajcie z tymi pochwałami. Do chwili obecnej prześledziłem zaledwie kilka tutoriali rosyjskich i włoskich. Zaprezentowana armata jest moją drugą samodzielną pracą. W tym modelu pierwszy raz zacząłem posługiwać się warstwami co rzeczywiście jest bardzo przydatne. Uczę się metodą prób i błędów. Jestem świadomy wielu niedoskonałości tej pracy. Jeżeli chodzi o śrubę podnoszącą lufę to miałem kłopoty ze skręcaniem się zarysu gwintu ale po kilku próbach udało mi się wyeliminować ten błąd. Z samego węzła jak już wcześniej napisałem nie całkowicie jestem zadowolony. Węzeł powinien być bardziej zaciśnięty i mam wątpliwości co do stopnia skręcenia liny. Dołączam załącznik innego ujęcia węzła, który jednoznacznie pokazuje jego niedoskonałości. Na początku usiłowałem zrobić ten nieszczęsny węzeł po przez wielokrotne zastosowanie komendy zegnij już wcześniej skręconej liny ( prostego odcinka). Nie osiągnąłem w ten sposób żadnych rezultatów. Zastosowałem wówczas inną metodę. Posługując się "krzywa interpoluj punkty" narysowałem w przestrzeni linię orientacyjną węzła ( linię która ma przechodzić przez środek przekrojów zawiązanej liny). Zadanie to jest trudne do wykonania i bardzo pomocny jest klawisz Ctrl. Promienie zakrzywienia powinny korelować z grubością liny. Oczywiście jest niemożliwym uzyskanie zadowalającego kształtu tej krzywej bez edycji i korekcji punktów kontrolnych. Następnie narysowałem przekrój poprzeczny liny w moim przypadku składający się 5 okręgów zachodzących na siebie. Po odpowiednim docięciu i połączeniu w jedną krzywą miałem oczekiwany przekrój. Wówczas z menu przekształć wybrałem orientacja i prostopadle do krzywej. Po zaznaczeniu przekroju liny oraz krzywej orientacyjnej, zaznaczyłem opcję kopiuj i wzdłuż krzywej zacząłem w sposób równomierny nanosić przekroje. Następnie uruchomiłem polecenie wyciągnij płaszczyznę po profilach zaznaczając wszystkie profile liny. Pozostało jeszcze dopasowanie (ręczne) punktów łączenia krzywych na każdym przekroju liny tak aby zachować odpowiedni skręt liny. Uważam że ostatni punkt tego algorytmu jest najtrudniejszy i jeżeli zbyt dużo naniesie się przekrojów w pewnym momencie obraz zaciera sie i jest bardzo trudno zachować jednolite skręcenie liny. Po powtórzeniu kilku  a może nawet kilkunastu prób może okazać sie że wreszcie osiągnęliśmy zadawalający efekt. Mnie nie do końca się to udało ale brakło mi już cierpliwości.

Giemzol

  • Gość
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Listopad 2007, godz.17:54 »
Koledzy w związku z Waszym zainteresowaniem węzłem postanowiłem go poprawić. Zmodyfikowałem metodę tworzenia tzn wykorzystałem możliwość obrotu kolejnych przekrojów liny a następnie naturalny sposób rozmieszczenia punktów łączenia krzywych. Zamieszczam 2 wersje węzła : gładką oraz węzła na linie.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Listopad 2007, godz.18:16 »
Węzły zrobione przez Ciebie można powiedzieć z całą odpowiedzialnością wyszły idealnie.  :o
marek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Listopad 2007, godz.19:01 »
Skoro kolega taki skromny...
To ja dam wyzwanie... Dorób Wać Panie - kanoniera do tej harmaty....

(:-) serdecznie pozdrawiam i ściskam

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Listopad 2007, godz.19:05 »
Dodać należy - że kto na tym forum - dopuści się stworzenia naprawdę realnej postaci organicznej - ten podlega karze nagrody (:-)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Odsiecz
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Listopad 2007, godz.19:31 »
Giemzol - dzięki za wyczerpującą odpowiedź - zrób do tego supła tutoriala na pewno będzie to jeden z najciekawszych mini tutoriali - zachęcam  ;D.
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".