Zaloguj się lub zarejestruj. 05 Maj 2024, godz.15:07

Autor Wątek: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)  (Przeczytany 11006 razy)

malyGlod

  • Gość
najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« dnia: 01 Październik 2007, godz.22:10 »
Witam wszystkich

Mam na imię Paweł i jestem nowym forumowiczem, który dopiero co sprawił sobie Rhino 4 z dwóch powodów - do pracy i do hobby. Chciałbym zapytać/zasięgnać rady wszystkich obytych już z tym programem w kwestii: JAK ZACZĄĆ  :-\
Mianowicie, jestem użytkownikiem AUTOCADa i w sposób naturalny, na dzień dobry, chcę poustawiać sobie kilka opcji ułatwiających prace w nowym programie. Czy istnieje na forum krótka instrukcja wprowadzająca do Rhino.

Znalazłem w programie wiele funkcji z CADa, ale mam problem z ustawieniem sobie lokalizacji charakterystycznych punktów obiektów. Wiele wyjdzie jeszcze w praniu jeśli chodzi o podstawy projektowania i modelowania w Rhino - do tego znalazlem mnóstwo materiałów i tutoriali na forum, lecz prosiłbym szanownych kolegów o pomoc we wprowadzeniu i wdrożeniu mojej "zagubionej" osoby do programu.

Z góry serdecznie dziekuję
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2007, godz.15:48 wysłana przez malyGlod »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2007, godz.07:51 »
Jeśli zaczynasz, to ja proponuję zacząć od lektury instrukcji. Skoro sprawiłeś sobie Rhino 4 - masz także razem z nim instrukcję obsługi, również w języku polskim. Jak dla mnie to podstawowy krok w kierunku poznania możliwości programu i sposobu w nim pracy. Później dopiero przyjdzie czas na tutoriale, tak uważam.

malyGlod

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2007, godz.10:24 »
Dziekuje Wam za podpowiedzi

Tutki sea znam bardzo dobrze, gdyż jestem zapalonym modelarzem a materiały "szkoleniowe" pt. JAK PROJEKTOWAĆ MODEL sa wykorzystywane na forach modelarskich.
Co do instrukcji - fakt mam i używam do ustawiania parametrów programu. Jak mawiali kumple w akademiku: Jeśli wszystkie sposoby zawodzą, należy sięgnać do instrukcji obsługi - co też czynię.

Oczywiście jak to w życiu bywa - to, co mnie interesowalo znalazłem przypadkiem, klikajac we wszystko w co sie da. Teraz przynajmniej bede pamietał gdzie tego szukać  :D

Metodą łopatologiczną bedę uczył się programu na własnym projekcie - jesli wyjdzie mi to w miarę zadowalająco podzielę się z forumowiczami.

Pozdrawiam serdecznie

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik 2007, godz.10:34 »
Witaj malyGold - jak zaczniesz coś roobić w Rhino to wrzucaj do prac w toku - chętnie popatrzymy co kombinujesz.
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

malyGlod

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2007, godz.10:51 »
Witaj Hal9000

Przyznam się nieskromnie i bez bicia, że będzie to Krążownik Nurnberg  :)

Część mam wyrysowaną w Cadzie i nawet udało mi się zaimportować TĘ część do Rhino - zapowiada sie nieźle.

Poki co czekam na monografię okrętu...

Pozdrawiam

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik 2007, godz.11:29 »
No,,,,, to niezłe wyzwanie, serdecznie trzymam kciuki i nie mogę się doczekać pierwszych screenów !!!

Niemieckie krążowniki miały bardzo smukłe kadłuby - jak poradzisz sobie z kadłubem, szczególnie rufą i dziobem - będziesz już potrafił zrobić w Rhino niemal wszystko.


Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2007, godz.12:03 »
Pewne elementy możesz już zacząć modelować - tak myślę, np uzbrojenie, nie będziemy musieli wtedy czekać długo na pierwsze wyniki.  ;D  Oj, jak się podpaliłem, na ten Twój krążownik. Można też będzie go zrobić w wersji "Admiral Makarov" - to byłby czad  :) :) :)

A tak w ogóle - to piękny okręt był (zdjęcie pochodzi z serwisu http://www.german-navy.de)

« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2007, godz.12:05 wysłana przez Odyniec »

malyGlod

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc...jestem w lesie
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2007, godz.13:07 »
Oj trzeba będzie zmienić tytuł wątku chyba  :)

W zasadzie zostawiłem sobie wolną rękę co do wyglądu okrętu - bazą wyjściową będzie wycinanka MM 10-11/1993.
Tu niestety jest sporo błedów, braków i rozmyć w kolorach, dlatego postanowiłem wymodelować okręt od podstaw.

Bedę posiłkował sie także tymi ksiażkami



Może na pierwszy ogień pojdzie jednak kadłub; ma powazne watpliwości co do uzbrojenia i innych detali np. działko p/lot 8,8 cm ( 8,8 cm - Zwilingsflak ) zaproponowane w wycinance, zupełnie nie przypomina tego z Nurnberga.

Może chociaż wyrzutnie torped zrobić - tu jest na czym się wzorować

Zobaczymy co mi podejdzie  ;D

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurberg'a (:-)
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2007, godz.13:36 »
Ślinimy się i czekamy więc  :D

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2007, godz.13:56 »
Z okazji mojego 600-tnego posta - mały prezent - herb Nurnberg'a  ;D Przyda się z pewnością,

malyGlod

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2007, godz.21:50 »
Mam pytanie  ???

Czy lepiej jest robić model 3D danego elementu za pomocą bryły czy powierzchni? A może jest to bez znaczenia...

Cały projekt przeznaczony będzie później do rozwinięcia i sklejenia z tego modelu. Troszke sobie grzebię poznając kolejne ikonki i komendy - cała masa tego  :o

Oto pierwsze screeny - może nie jest to nic powalającego ale zawsze...




Oceńce sami - przykłady elementów i rozwinięcie ich siatek. Obiekty utworzyłem z brył
Jeśli zauważacie jakieś złe nawyki to proszę o konstruktywną krytykę - czym skorupka za młodu nasiąknie....


Pozdrawiam  ;D


Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Październik 2007, godz.22:15 »
Witka malyGlodzie :)

Ja mam jedna uwagę i radę zarazem - to co opisałeś jako butla na sprężone powietrze - przód na schemacie jest półkolisty i tak to chyba wymodelowałeś. Ale Rhino źle rozwinął Ci tą powierzchnię, jeśli model ma być docelowo kartonówką. Jeśli skleisz coś takiego wyjdzie Ci stożek ;-)
Jeżeli zależy Ci na kolistej powierzchni po sklejeniu, spróbuj rozwinąć to jeszcze raz, dodając płaszczyzny cięcia. Na forum znajdziesz obszerny tutek o rozwijaniu powierzchni kulistej - globus - jak znalazł dla Ciebie ;-)

A no i oczywiście gratuluję tematu i... właściwego wyboru softu - znaczy się Rhino - kolejny młody padawan w naszym zakonie :D :P

malyGlod

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Październik 2007, godz.23:57 »
Ukłony dla kolejnych osób odwiedzających wątek.

Się porobiło - ambitny temat a ja żółtodziób... ;)

Masz rację Havoc - bedzie stożek. Dzisiaj pierwszy raz usiadłem do Rhino i próbuję coś tam "wymęczyć"

Ta sama historia jest z kształtem pokrywy włazu - to też jest kawałek kuli...ale co przedstawia rozwinięcie, to już nie wiem.

Chciałem po prostu zwrócić uwagę, jak różnie program rozwija podobne kształty.

Oczywiście wezmę sobie do serca Twoją sugestię i czym prędzej zabieram się za lekture:
"O rozwijaniu ciał sferycznych"  ;D

LarryPL

  • Gość
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Październik 2007, godz.11:42 »
Heh.. postawiłeś sobie ambitne zadanie; powierzchnie krązownika nie wydają sie zbyt skomplikowane, nie wiem jak szczegółowy będzie ten model ale ja sie martwię o renderowanie. Jeśli juz nawet złożyć wszystkie cześci okrętu do kupy, to trzeba do tego naprawde mocny sprzęt..

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: najogólniej mówiąc... - z lasu do Nurnberg'a (:-)
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Październik 2007, godz.12:52 »
Oto moje zdanie - jeśli ma to być model kartonowy, a na to się zanosi, to ja bym się nie przejmował zbytnio wymiarowaniem, ani aż tak bardzo materiałami źródłowymi. I tak uproszczenia, które wymagane są przy obróbce kartonu, co więcej - sam ten proces modelowania modelu kartonowego, i to aby to skleić - to zawsze będzie gwałt na prawdziwych proporcjach.

Jeśli ktoś myśli , że zrobi model super ekstra w Rhino i później go rozłoży na 2d - to się myli. Albo robimy model do rozkładania, albo robimy model 3d. Tęsknie na forum za tymi ostatnimi.

Ja ciągle czekam na model prawdziwy - w 100% 3d w 100% zwymiarowany, w 100% redukcja. Żeby 1mm na planach był tym samym milimetrem w Rhino.

Czy się doczekam w końcu?

Nie mam nic przeciwko modelarce kartonowej (uwielbiam ją), ale czas także na inne strony Rhino - a to znaczy nie tylko modele kartonowe.


« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2007, godz.12:57 wysłana przez Odyniec »