Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.13:08

Autor Wątek: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4 cz.1  (Przeczytany 11111 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Nakrętka
Lekcja I – Autor: Hal9000

Witam, dziś przedstawiam swoją pierwszą lekcje w, której zaprezentuję jak wykonać nakrętkę z gwintem za pomocą programu Rhino 4. Postaram się wszystko tak opisać aby było jasne i zrozumiałe dla bardzo początkującego grafika. Całość będzie składała się z trzech lekcji w których wykonamy nakrętkę, śrubę i przygotujemy prostą scenę pod silnikiem renderującym V-ray.
Życzę fajnej zabawy z programem Rhino i moja lekcją ;D.

Rozdział I - Zanim zaczniesz.

Na początek musimy sobie zorganizować miejsce pracy – czyli odgarniamy wszystko z biurka łokciami na boki i przystępujemy do ustawień programu ;D.
Zaczynamy od ustawień jednostek i siatki, czyli inaczej mówiąc formatujemy sobie swoje środowisko pracy w programie.

Z menu górnej listwy programu wybieramy Narzędzia / Opcje, po ukazaniu się okna Opcje Rhino przechodzimy na opcję Jednostki.
W pasku Jednostki modelu: wybieramy jednostki Milimetry. Po dokonaniu zmian, nasze okno powinno wyglądać jak na poniższym obrazku.



Następny etap, to ustawiania siatki planu konstrukcyjnego – przechodzimy w opcjach Rhino na: Siatka Rzutni.
Ustawiamy Rozmiar Siatki Rzutni na 200 milimetrów.
Odstęp małych linii siatki ustawiamy co 1 mm, a Główne linie siatki co 10 mm. Odstęp uchwytu też ustawiany co 1 mm – w tym przypadku uchwyt wypada w miejscach gdzie krzyżują się linie rzutni.
Naszą siatkę rzutni można przyrównać do trzech kartek bloku milimetrowego w układzie X, Y, Z, na których będziemy kreślić krzywe.



Krótki opis graficzny rzutni i jej poszczególnych linii.



Rozdział II - Wykonanie podstawowej bryły nakrętki.

Wybieramy ikonę Wielobok: Centrum, Promień, wprowadzamy ilość ścian (stron) i=6, z których ma być zbudowany nasz wielobok. Włączamy opcje Uchwyt i Ortogonalnie co zapewni nam dokładne rysowanie wieloboku (rys.1).


Rysunek 1

Teraz zaczynamy rysować nasz wielobok. Przechodzimy na dolne, lewe okno (Przód), ustawiamy kursor w punkcie zero - zerkając na dolną część ekranu (rys.2) aby upewnić się czy położenie kursora jest w pożądanej pozycji 0, klikamy lewy przycisk myszki i rysujemy wielobok o promieniu 40mm (rys.3).


Rysunek 2


Rysunek 3

Gdy mamy już narysowaną krzywą wieloboku musimy ją teraz skopiować. W tym celu zaznaczamy naszą krzywą i przy użyciu ikony Kopiuj (rys.4),  kopiujemy ją i wklejamy przy pomocy ikony Wklej (rys.5). Teraz obie krzywe nakładają się na siebie, a nowa krzywa jest zaznaczona kolorem żółtym.
 

Rysunek 4

 
Rysunek 5

Nową krzywą przesuwamy wzdłuż osi Y o 35mm dalej, obserwując w dolnej części naszego ekranu jej położenie na osi Y (rys.6).


Rysunek 6

Teraz na podstawie wyrysowanych krzywych należy zbudować bryłę. W tym celu wybieramy ikonę Wyciągnięcie Po Profilach, zaznaczmy nasze obie krzywe i klikamy prawy przycisk myszki (rys.7). Po wykonaniu tych czynności nasz ekran powinien wyglądać tak jak na rysunku nr 8.


Rysunek 7


Rysunek 8

Jeżeli wszystko wyszło pomyślnie, to klikamy prawy przycisk myszki dla akceptacji lub wciskamy Enter. Teraz program pyta nas o właściwości wyciągania i ewentualnego przebudowania domyślnych parametrów ścian obiektu (rys.9). Przy tak prostych ścianach nie ma potrzeby zmieniania ustawień, więc klikamy w oknie Opcje Wyciągnięcia po Profilach na OK.


Rysunek 9

Nasza nakrętka powoli nabiera kształtu – usuwamy obie krzywe, które posłużyły nam do narysowania ścian obiektu, zaznaczając poszczególne (rys.10) i usuwamy klawiszem Delete.


Rysunek 10

Teraz należy pozamykać płaskie otwory tzn. przednią i tylną część utworzonej przez nas sześciokątnej rury. Zaznaczamy obiekt i wybieramy opcje z górnego menu Bryła / Zakryj Płaskie Otwory (rys.11).

 
Rysunek 11

W ten sposób otrzymaliśmy zwartą bryłę przyszłej nakrętki. (rys.12)


Rysunek 12

Cały tutorial w wersji Acrobat v.6 do pobrania - rozmiar 28Mb:
http://www.forum.rhino3d.pl/images/hal/rhino_3d_v4_tutoria_lekcja_1_nakretka_pl.pdf
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2007, godz.17:27 wysłana przez Odyniec »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lipiec 2007, godz.22:57 »
Brawo!!!
Podziękowania w imieniu wszystkich początkujących użytkowników rhino. ;)
 :( Pamiętam moje pierwsze spotkanie z programem i męczarnie w narysowaniu czegokolwiek sensownego  >:(. Przy takim wysypie tutoriali o tak wysokim poziomie na pewno program zdobędzie grono wielu zwolenników w naszym kraju.
marek

Offline sea__

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipiec 2007, godz.23:11 »
Ja również dziękuję :), szczególnie miło jest czytać tutki użytkowników naszego forum :). Cieszy nas wszystkich chęć dzielenia się swoją wiedzą :). Pozdrawiam

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipiec 2007, godz.23:39 »
Hal9000 - zasłużone ode mnie +1 reputacji, po prostu świetna robota, a poza tym, nie musisz ładować wew posta miniaturek, mamy ultra szybki serwer, więc jak będziemy mieli problemy z pasmem, to Ci powiem, póki co ładuj pełne obrazki, ludzie są leniwi, jak ja i klikanie na poszczególne miniatury, jest nużące. Wrzuć nawet film HDTV jako tutorial, a i tak nie zapchasz naszego łącza ... (:-)

Offline Krzychu74

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Sierpień 2007, godz.00:25 »
Witam!
Ode mnie też "+". Co jak co, ale młodzież to mamy zdolną na forum. ;D

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpień 2007, godz.00:45 »
Dziękuję Krzychu.... (:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpień 2007, godz.02:30 »
Dziękuje koledzy za uznanie ale to też po części zasługa Wasza i tego forum. Staram się równoważyć nabytą wiedzę, w zamian oferując swoje umiejętności.

Marek – dokładnie tak jak piszesz, ja też byłem w takiej sytuacji i potrzebowałem aby ktoś złapał mnie za rączkę i pokazał jak iść. Dla tego staram się opisać wszystkie ruchy co i jak wykonać aby stworzyć prosty obiekt. 

Sea_ - a ja dziękuje tobie za Twoje lekcje w których znalazłem sporo odpowiedzi na swoje pytania.

I dzięki za plusy - trzy plusy i... hehe.
Pozdrawiam
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Sierpień 2007, godz.00:38 »
Temat nakrętki zakończony - dołączyłem do postu ostatni IV rozdział.
Pozdrawiam
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sierpień 2007, godz.23:15 »
Z małymi problemami, ale udało się. Udostępniłony został cały powyższy tutorial, plik znajduje się na końcu lekcji w formacie PDF - trochę spory ale czytelny, również znajduję się nieco niżej gotowy model nakrętki do pobrania w wersji Rhino4 .
Pozdrawiam i życzę sukcesów w posługiwaniu się oprogramowaniem Rhino
Niebawem kolejna lekcja – Budowa śruby.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2007, godz.23:25 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpień 2007, godz.07:57 »
Niesamowite, a już ten PDFik to już mistrzostwo świata Hal (:-))))
Niestety na przeglądarkach Firefox są problemy z wyświetleniem całego wątku, więc chyba trzeba będzie podzielić lekcję na 2 części...

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sierpień 2007, godz.23:47 »
No i podzielimy jutro ten tutorial na dwie części, Firefox , (w IE działa bez problemów) nie radzi sobie z wyświetlaniem tak długich wątków z taką ilością grafiki, przerabiałem to już przy okazji lekcji samolotu sea__

Hal ode mnie następny +1 reputacji za pdfa - za wybitny patriotyzm, to znaczy za manifestację obywatelstwa naszego forum. Wbijam +1 do Twojego paszportu (:-)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Nakrętka - Rozdział I, II, II i IV - Lekcja dla poczatkujących Rhino 4
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sierpień 2007, godz.16:16 »
Dzięki wielkie  ;D. Jak trzeba podzielić wątek, to trzeba. Tylko nie wiem czy robić nowy post np: pierwszy zostaje z I i II rozdziałem, a drugi post z III i IV ?
Chyba że Odyniec sam sobie z tym poradzisz.
Pozdrawiam
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".