Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.14:02

Autor Wątek: zwężenie co robie źle  (Przeczytany 5649 razy)

Offline kubus838

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja na forum: +0/-0
zwężenie co robie źle
« dnia: 23 Grudzień 2014, godz.15:04 »
Witam
Czy może ktoś z kolegów wytłumaczyć mi co robie źle? Mam rure o przekroju kwadratu 40x40mm i potrzebuje ją zwężyć tak aby była 40x20mm czyli o przekroju prostokąta. Zwężenie jest tylko dwóch przeciwległych boków. A w tej chwili zwęża mi symetrycznie wszystkie boki. Jak ustawić aby program zwężał mi tylko przeciwległe boki.

robert

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Grudzień 2014, godz.15:52 »
Scale 1-D
Jak nie pomoże, pokaż screena z modelem to coś doradzimy ;)

Offline kubus838

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Grudzień 2014, godz.16:22 »
Skalowanie w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem bo ja tę rure chce zwęzić tylko na 25% jej długości. A przy skalowaniu zrobie to na całej jej długości.

robert

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Grudzień 2014, godz.18:17 »
No to albo dzielisz rurę płaszczyzną i skalujesz tylko 25% i później dorabiasz jakieś przejście, żeby załatać dziurę między dwoma przekrojami (kwadrat/prostokąt), albo wrysuj sobie kilka przekrojów rury o odpowiednich przekrojach i wyciągnij wszystko np. Loft'em.

Offline gdaś

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja na forum: +43/-0
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Grudzień 2014, godz.20:02 »
Witam
Do takich operacji jest opcja Przekształć - Zwężenie , tylko musisz ją wyczuć , zobaczyć w helpie na czym ona polega

Pozdrawiam

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudzień 2014, godz.22:42 »
Tyle, że Taper/Zwężenie zdeformuje powierzchnię, więc zależy co kubus chce uzyskać... do płynnego przejścia powinien dać radę.

Offline kubus838

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Grudzień 2014, godz.09:48 »
Ja chce uzyskać tylko zwężenie rury na 25% jej długości. Wiadomo, że przy takiej operacji napewno "uszkodze" troche wszystkie powierzchnie i to jest do przeżycia. Właśnie próbowałem użyć konfiguracji zwężeń ale w zaden sposób mi nie zwęża taka jak chce. Robić z ręki to troche czasu zajmuje ale jeżeli nie będzie innej możliwości to tak trzeba będzie to zrobić. Ale jeżeli jest możliwość przekształcenia funkcji zwężenia to bardzo chętnie bym to sprawdził.

robert

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudzień 2014, godz.15:42 »
Cały problem polega na tym, że nie napisałeś dokładnie jaki kształt chcesz uzyskać; znamy przekrój rury, ale nie wiadomo nic czy ma być prosta czy wygięta w łuk, czy zwężenie ma być płynne czy z ostrymi krawędziami etc.
Tak czy tak, Taper/Zwężenie da Ci płynne przejście; może być np. jedno- czy dwustronne, zależy co klikniesz w opcjach i jak wskażesz osie - zerknij w Pomoc jak wspomniał gdaś, tam znajdziesz więcej i posprawdzaj sam na modelu (nie każda opcja jest wyjaśniona w helpie) ;)

Offline kubus838

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudzień 2014, godz.13:44 »
Napisałem jak ma to być zwężana ale to może być mało czytelne. Dlatego wytłumacze to może mało profesjonalnie ale wydaje mi się bardziej czytelne. A więc mam rure o przekroju  kwadratu(jak na screnie) o czterach bokach 40 milimetrów czyli kwadrat i muszę ją zwężyć ma 25% jej długości do wymiarów boków dwóch przeciwległych 40mm i dwóch tez przeciwległych 20 miliometrów czyli z rury o przekroju kwadratu robie rure o przekroju prostokąta. Czy to przejście będzie płynne czy z ostrymi krawędziami to jest mi to wszystko jedno. A program w tej chwili podczas zwężania zwęża mi wszystkie 4 boku do 20 milimetrów każdy, czyli znowu mam kwadrat tylko o bokach 20 milimetrów.

robert

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Grudzień 2014, godz.18:38 »
Tutek step by step w załączniku (jeżeli nie chcesz mieć zwężenia symetrycznie od środka tylko od boku, wskaż start axis na krawędzi a nie w środku - powinno działać). Kluczem do Twojego problemu jest opcja Flat=Yes, bez tego zwęzi symetrycznie.

p.s. punkty i wymiary stricte poglądowo
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2014, godz.18:40 wysłana przez HAV »

Offline kubus838

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2014, godz.01:29 »
Kolego Ty masz(chyba) rhino 5 a ja mam rhino 4. Ale i tak już wiem jak to się robi. Ok dzięki o to właśnie chodziło. Opcja <płaski> musi być zaznaczona na tak.

A tak na marginesie tu się jakoś dziekuję za pomoc?

robert
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2014, godz.01:31 wysłana przez kubus838 »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zwężenie co robie źle
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień 2014, godz.01:40 »
Wersja Rhino nie ma tu akurat znaczenia ;)