Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.17:04

Autor Wątek: otwory okienno - drzwiowe  (Przeczytany 4649 razy)

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
otwory okienno - drzwiowe
« dnia: 03 Grudzień 2014, godz.19:04 »
Witam

Kilka pytań:

1. mając ścianę budynku, wyciąłem w niej otwór na okno, ale uznałem że jest ono za wysoko. Jak je teraz przesunąć? Od razu zapytam o góra_dół o lewo_prawo? Czyli powiedzmy jak przesuwać dziury?
2. Sprawa kolejna w jaki szybki sposób mogę obniżyć wysokość budynku. Załóżmy mam obecnie wysokość ścian 3m a chciałbym mieć 2.6m? Jak to zrobić żeby nie rysować wszystkiego od początku? Które narzędzie do tego służy?
3. na załączonym zrzucie są schody. Jak to zrobić? gdzie mogę szukać tutoriali, porad, czegokolwiek?
4. na kolejnym zrzucie zaznaczyłem sposób w jaki wyświetla mi się budynek, czy jest to prawidłowe?

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2014, godz.20:23 »
ad 1


ad 2
stwórz płaszczyznę, ustaw np. 40 cm od podstawy i przytnij to co Ci nie potrzebne (Trim)

ad 3
np. tworzysz powierzchnie z krzywych i wyciągasz je na żądaną wys. przez Extrude surface; wszystko zależy jak dokładny model chcesz stworzyć

ad 4
tak, jeśli zaznaczysz cały model

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2014, godz.23:10 »
Jako alternatywa dla HAV-a :)

ad. 4

Kliknij prawym przyciskiem myszy na n.p. perspective i pojawi się menu, takiej, jak w załączniku. Tam możesz wybrać inne sposoby wyświetlania modelu.

ad. 3

Liczba sposobów jest ograniczona tylko wyobraźnią :) Możesz stworzyć jeden stopień i powielać go poleceniem copy. Możesz stworzyć przekrój stopni z lewej storny schodów i z prawej, użyć _Loft i stworzyć powierzchnię pomiędzy nimi.

ad.2

Twój budynek jest bryłą, możesz stworzyć bryłę zaczynającą się na wysokości 2,6 a kończącą na powiedzmy 4 metrach wysokości, o podstawie większej niż obrys budynku. Następnie możes użyć polecenia bool i odjąć od budynku nową bryłę.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2014, godz.17:30 wysłana przez vv3k4i »

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudzień 2014, godz.10:29 »
dziękuję

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2014, godz.16:42 »
Witam
zadam pytanie odnosnie wymiarów które użyłeś na rysunkach czy to są rozbite linie? czy wymiar zrobiony w rhino?
Jesli tak to wrzuć ustawienia tego wymiaru.

Pozdrawiam
Andrzej

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień 2014, godz.11:59 »
Całość wygląda jak import, nie sądzę, że to wymiary rhino, ale ciekawe pytanie, sam się chętnie dowiem.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudzień 2014, godz.15:32 »
Panowie, przecież takie wymiarowanie bez problemu możecie sobie ustawić w opcjach ;)

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Styczeń 2015, godz.18:58 »
Witam

Co do wymiarów jest to bezpośredni import z pliku pdf. Ale w jakim programie zrobił to architekt nie wiem, ale mogę zapytać jeśli kogoś interesuje.

Z tym że jak pewnie wiecie (ja dopiero to poznaję) po zaimportowaniu i zmierzeniu np odległości 180 w Rhino pokazuje mi wymiar około 35, także to do dopasowania, niestety nie dostałem skali rysunku.

Za to ja mam pytanie, bo tak po połączeniu linii i zrobieniu brył budynku delikatnie mi się to nie schodzi, co widać na obrazku. (parter i poddasze to dwa różne pdf-y) Czy można jakoś to szybko dopasować? próbowałem wyciągać ściany ale to dość pracochłonne ale do zrobienia. Zależy mi aby przesuwać na przykład całą grubość ściany tak żeby jej ani nie pogrubiać ani nie uszczuplać.

Próbowałem skalą 2-D ale jakoś chyba to nie to :(

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń 2015, godz.22:41 »
Szybko? Chyba nie... jeśli wymiary kondygnacji Ci się nie zgadzają i skalowanie całego parteru/ piętra nie daje efektów, to zostaje Ci dopasowywanie całości po kawałku.
Prawdopodobnie przy imporcie pdf'ów nie wyskalowałeś ich do tych samych wymiarów, stąd problemy teraz i roboty więcej ;)

p.s. spróbuj skalowania 1D albo bezwymiarowego? (pojęcia nie mam jak to się nazywa w pl wersji, ale chodzi o Non-uniform scale, czyli osobno dla każdej osi)
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2015, godz.22:43 wysłana przez HAV »

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2015, godz.13:59 »
Powinieneś zrobić rysunek w skali od samego początku. Po przeskalowaniu wymiary już nie będą pewnie okrągłe, ale szybko wyłapiesz co dopasować do czego. Na przyszłość opłaca się rysować w skali i z okrągłymi wymiarami, przy robieniu dokumentacji 2d z modeli 3d oszczędzasz sobie sporo pracy. Może w twoim przypadku to nie będzie odczuwalne, bo robisz w drugą stronę, ale kto wie, może kiedyś się rzyda takie podejście.

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: otwory okienno - drzwiowe
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Styczeń 2015, godz.17:44 »
tak sobie teraz zaimportowałem oba pdf-y do rhino żeby zobaczyć czy nie popełniłem błędy w ustawieniu parametrów przy imporcie, i okazało się że one od samego początku mają rozbierzność, czyli jak wykonawca w jakiś dziwny sposób to zapisał. No nie zmienia to faktu że mogłem to wcześniej sprawdzić - ale nauka nie pójdzie (chyba) w las ;)


PS. zaimportowałem plik stl. czy można wyłączyć siatkę trójkątów tak żeby zostały zarysy polipowierzchni? Bo troszkę za dużo "kresek " mi się zrobiło a nie mogę nic dopasować żeby to wyłączyć.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2015, godz.18:15 wysłana przez flaber14 »