Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.16:40

Autor Wątek: Dach - dachówki  (Przeczytany 6144 razy)

Leutnant

  • Gość
Dach - dachówki
« dnia: 08 Październik 2012, godz.15:09 »
Witam serdecznie.

Mam następujący problem/ pytanie.

Czy w Rhino istnieją pluginy umożliwiające szybkie tworzenie dachówek na wyznaczonej powierzchni zarówno zakrzywionej jak i prostej. Wiadomo że można to zrobić w klasyczny sposób ale jest to trochę długotrwałe. Z Tego co wiem to w 3ds max są dodatkowe pluginy które to umożliwiają, skracają i ułatwiają znacząco modelowanie i taki daszek jak pokazałem na obrazku można "wydachówkować" w dwie minuty.

Na dołączonym obrazku widać zamierzony cel i tak ja wspomniałem wyżej przy prostych powierzchniach nie ma jeszcze z tym takiego problemu aczkolwiek już przy zakrzywionejpowierzchni jest z tym więcej pracy.



Będę wdzięczny za wskazówki, Pozdrawiam

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2012, godz.18:23 »
Najprostszy jaki ja bym polecił to grasshopper. Nauczysz się i wszystko staje się prostsze :)

Offline jaceksw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja na forum: +2/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2012, godz.11:12 »
"Budujesz" jedną dachówkę a nastepnie linie wzdłóż której mają być "poukładane".
Zaznaczasz dachówkę i linię, komendą "ArrayCrv" rozmieszczasz.
Powielasz wiersz i masz.

Albo jak w poście powyżej.

Leutnant

  • Gość
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2012, godz.12:02 »
@jaceksw własnie w ten sposob robiłem bo recznie to bym sie zajechał, aczkolwiek troche czasu to jednak zajmuje. Wieksze schody pojawiaja sie juz przy bardziej skomplikowanych powierzchniach jak dach nad głownym budynkiem pałacu.

@vv3k4i dzieki za polecenie grasshoppera, na pierwszy rzut okna jest on mocno skomplikowany i zaawansowany, jednak trzeba bedzie sie jego nauczyc, heh człowiek ciągle musi sie doszkalać :)


Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2012, godz.12:51 »
Nie jest aż tak skomplikowany jak się wydaje. Poćwicz robiąc prosty plugin tegom, co potrzebujesz, a później go rozbudujesz.

Offline jaceksw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja na forum: +2/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Październik 2012, godz.10:17 »
@jaceksw własnie w ten sposob robiłem bo recznie to bym sie zajechał, aczkolwiek troche czasu to jednak zajmuje. Wieksze schody pojawiaja sie juz przy bardziej skomplikowanych powierzchniach jak dach nad głownym budynkiem pałacu

Nie żebym był szaleńczo zwolennikiem tej metody, ale uwierz mi, tam też sie da  ;D


J.

Leutnant

  • Gość
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień 2012, godz.00:54 »
Witam, prezentuje w końcu efekt końcowy modelu który udało mi się wydachówkowac w sposób klasyczny w rhino. Sadze ze efekt jest zadowalający aczkolwiek czasochłonny.



Po waszych wskazówkach zainteresowałem się grasshopperem i nietety mam z tymi dachówkami problem. Staram się stowrzyć plugin aczkolwiek niestety nie chce mi on zadziałać, szukając w sieci natrafiłem na „tutorial” aczkolwiek w moim przypadku on nie działa. Może macie jakieś wskazówki w czym tkwi problem?
 

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Styczeń 2015, godz.13:21 »
Witam

Odświeżam nieco wątek

Próbuję zrobić model budynku, powiedzmy że jak na pierwszy w życiu to coś tam wychodzi, doszedłem do dachu i chciałbym zrobić dachówkę. Zrobiłem pojedynczą sztukę i teraz mam problem jak to rozmieścić na dachu? Wyżej jest napisane zrobić linię i rozmieścić za pomocą komendy "ArrayCrv" (czy chodzi o komendę "szyk"?) posiadam polską wersję programu

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi wytłumaczy który konkretnie szyk wybrać, czy na powierzchni może być i jak to potem rozłożyć bo jak idąc na obrazku dach ma wcięcia więc i chciałby aby dachówka raz żeby była ucięta jak trzeba a dwa żeby było przesunięcie co drugi rząd.

Próbowałem z tym szykiem walczyć ale wychodziły mi herezje. Które wymiary muszę do tego wziąć?

2. sprawa kolejna jak wezmę bryłę czy też powierzchnię to ona po edycji dostaje coś na kształt linii tnących - czy można to wyłączyć/włączyć?

3. jak zrobię opcję suma Bolen i połączę dwie bryły to i tak między nimi powstaje linia podziału czy tak musi być czy można zrobić żeby powstała jednolita powierzchnia?

EDIT:

pokombinowałem i udało mi się położyć na jednej stronie dachu dachówkę. W następujący sposób:
- położyłem jedną zaprojektowaną dachówkę
- skopiowałem wzdłuż krzywej w pionie z zakładem po czym każdą dachówkę z osobna obróciłem o kąt żeby wyglądało że jedna leży na drugiej, zrobiłem to każdą ręcznie nie wiem czy można wszystkie za jednym zamachem ;)
potem powtórzyłem tą czynność na połaci dachu, zaznaczyłem pionowy rząd dachówki, wskazałem linie (u mnie była to kalenica dachu) i płaszczyzną po jakiej ma rzutować i powstał mi powiedzmy wielki kwadrat położonej dachówki.

Pytanie moje brzmi dalej:

jak teraz można szybko w takim dachu przyciąć dachówkę do skosów oraz na otwory okienne?
Nie mogę tego Połączyć w jedną powierzchnię, a jak zrobię Grupuj to i tak potem przy poleceniu wytnij otwór (jeśli chodzi o okno) to wskazuje mi pojedyncze dachówki jako polipowierzchnie a nie jedną całą połać dachową.

Gdzie robię błąd?
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2015, godz.18:04 wysłana przez flaber14 »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń 2015, godz.22:33 »
To jak masz już ułożoną dachówkę, to teraz zaznacz co drugi rząd i przesuń w bok do wiatrownicy o połowę szerokości dachówki.
Otwory wycinaj przez Boolean difference.

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Dach - dachówki
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2015, godz.13:55 »
Możesz wrzucić wszystkie dachówki na jedną warstwę i żeby zrobić boolean, jak proponuje HAV, wystarczy, że klikniesz prawym na warstwie z dachówkami i z polecenia wybierzesz "zaznacz wszystkie"/"select All". Drugim obiektem w poleceniu bool będzie obiekt tnący, czyli jakaś bryła przechodząca przez miejsce otworu. Wtedy wszystkie obiekty nadal będa bryłami.