Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.02:10

Autor Wątek: kopułka, potrzebna pomoc  (Przeczytany 5907 razy)

mker

  • Gość
kopułka, potrzebna pomoc
« dnia: 09 Październik 2011, godz.22:54 »
witam, chciałbym stworzyć kopułkę jak na zamieszczonym obrazku, podstawa nieregularna-eliptyczna, profil który odda nam kształt kopuły utworzony z krzywej. Niestety nie mam pomysłu jak to wykonać. Proszę o wszelkie sugestie.

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: kopułka, potrzebna pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Październik 2011, godz.22:18 »
na przykład: rail revolve, sweep 1 rail, surface from network of curves. zależy jakich właściwości potrzebujesz.

mker

  • Gość
Odp: kopułka, potrzebna pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Październik 2011, godz.22:33 »
na kolegę zawsze można liczyć, przerobiłem funkcję które mi podałeś i znalazłem jeszcze inny sposób na powyższy temat, mianowicie funkcja "wyciągnięcie po 2 ścieżkach" tak jak na rysunku, wielkie dzięki za pomoc i świerze spojrzenie

mker

  • Gość
Odp: kopułka, potrzebna pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Październik 2011, godz.23:03 »
mam jeszcze pytanie odnośnie wygładzania powierzchni, wykonując taką kopułkę wyciągnięciem po dwóch ścieżkach oraz zaznaczając krzywe przekroju poprzecznego jak na rysunku uzyskujemy pofałdowaną powierzchnię, jakimi metodami mógłbym wygładzić powierzchnię: czy przebudować model zaznaczając większa ilość punktów i bawić się w ich przesuwanie? a może wstawić gęściej w mniejszych odległościach te krzywe przekroju a może są inne funkcje do tego przeznaczone. Prawdę mówiąc jest to trochę dziwne że nie tworzy się  od razu powierzchnia gładka ale widocznie tak ma być. Proszę o kilka zdań sugestii.

mker

  • Gość
Odp: kopułka, potrzebna pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik 2011, godz.22:11 »
również mam pewien problem z ujednoliceniem płaszczyzny, element składa się z dwóch części jak na rysunku między jedną a drugą częścią widoczne jest załamanie (w analizie powierzchni - zebra jest to dobrze widoczne). Czy Rhino posiada funkcje ujednolicenia lub uśrednienia powierzchni tak by mogła ona przejść gładko bez załamania?

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: kopułka, potrzebna pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik 2011, godz.12:53 »
co do pierwszego problemu - jest polecenie przebudowy powierzchni - Rebuild Surface. manipulując ilością punktów kontrolnych i stopnia możesz sobie wygładzić powierzchnię.
co do drugiego postu - przejrzyj polecenia które masz pod ikonką Surface Tools. Match Surface i Merge Surfaces podpowiem...