Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Kwiecień 2024, godz.07:37

Autor Wątek: Jak rozwinąć swoje umiejętności?  (Przeczytany 8536 razy)

botak

  • Gość
Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« dnia: 09 Grudzień 2010, godz.13:59 »
Jakoś tak mnie ostatnio nachodzą takie filozoficzne pytania :)

Mam już jakieś umiejętności jeśli chodzi o Rhino, ale mam wrażenie, że dotarłem do martwego punktu.
Że już sam się bardziej nie "rozwinę".
Potrafię zamodelować większość powierzchni i przedmiotów, i idzie mi to całkiem sprawnie.
Udało mi się kilka osób czegoś nauczyć... itp

Wiem, że pewnie większość z Was zadaje sobie pytanie po co chcieć więcej...
Ale ja już tak mam :)

Kiedyś prowadziliśmy dyskusję na temat rozwoju i promocji Rhino... i co?
Nic, kompletnie nic się nie zmieniło. No może poza tym, że wprowadzana jest 5, ale to raczej nie zasługa naszego marudzenia :)

Do czego zmierzam:
Brakuje mi w Polsce warsztatów!
Warsztatów gdzie ludzie z odpowiednią wiedzą mogli by się spotkać i powymieniać doświadczeniami, spostrzeżeniami itp.
Mamy w kraju dwóch dystrybutorów, którym chyba nie zależy na popularyzacji oprogramowania.
Za granicami co jakiś czas pojawiają się warsztaty z świerszcza, z skryptów, z architektury - a u nas nic :(
Przecież warsztaty, to również bardzo dobry sposób promocji programu który sprzedajecie...

Nie wiem, jakoś tak nudno się zrobiło jeśli chodzi o nasze ulubione narzędzie pracy.  :(

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Grudzień 2010, godz.15:06 »
tak, co chwile trafiają na poczte informacje ze świata rhino a na terenie naszego kraju są tam jedynie podawane kursy.
coś nie hula - albo rynek jest niezainteresowany (co może być prawdą patrząc na te tabuny ludzi udzielających sie na forum), albo dystrybutorzy stawiają na zupełnie inne kanały propagowania rhino i powiązanych produktów.

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Grudzień 2010, godz.22:34 »
Z tymi warsztatami to Botak masz racje.

U nas w architekturze to nie rusza bo jeszcze to pokolenie architektów, które wychowuje się na rhinocerosie nie zaczęło porządnie działać. Są  osoby z dużym doswiadczeniem no ale trochę ich jeszcze mało :)
Cały czas słyszę w biurach że 3ds max itd ale myślę że z wyjściem rhino 5 ten zabobon zostanie porządnie przełamany. Rhino 5 64 pociągnie olbrzymie projekty przez co bedzie w arch bardziej przydatny :) I na to licze :) Bo przecież to program CADoski a nie jakas tam 3d grafika do ściemniania :) Mysle że w architekturze bedzie zaraz za archicadem i revitem jako program do wykańczania budynkow modelowanych w technice BIM.

Takie warsztaty powinny odbywać się w szkołach.
Trochę za mało jest też targów na których można spotkac rhino. Przynajmniej do mnie takie info nie dochodza;/
Może jakieś weekendowe parogodzinne Tips & Tricks w paru miastach w Polsce można byłoby podjechać co pare tygodni na jakies spotkanie.

Macie racje Panowie stanowczo coś nie hula. Ale jedno hula najlepiej z wszystkich w Polsce :) NASZE FORUM :)

RADIUS77

  • Gość
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Grudzień 2010, godz.23:33 »
Botak,

Ciekawy temat poruszyłeś - chociaż jesteśmy na skrajnych biegunach -piszesz że masz już jakieś umiejętności pracy w Rhino - ja z kolei wiem co chcę zrobić lecz zbyt często nie wiem jak - inaczej mówiąc wchodzę na stojaka pod stół  :D )

Moje myśli krążą wokół Rhino ostatnio intensywnie - w końcu chciałbym nauczyć się porządnie pracy na konkretnym programie i wszystko o edukacji z Rhino chłonę jak gąbka
nawet jeśli to lekki powiew nowych możliwości dokształcania ...
a takie warsztaty i to w języku który rozumiem:   podpisuję się pod petycją (gdzie mam podpisać ?)
Szczególnie interesowałaby mnie dziedzina architektury, choć rzecz jasna warsztaty mogłyby rozgrywać się branżowo i tematycznie .

W razie czego udostępnię swoją działkę z budowy   ;D, jest prąd , jest gdzie grilla rozpalić (schłodzić coś do grilla ), ale to na wiosnę- lato, bo teraz to Syberia dookoła. Okolica też ładna: dużo lasów, jezior:  woj lubuskie k/ Gorzowa Wlkp).

Może naiwny jestem, ale jak więcej ludzi będzie deptało wokół tematu to .... wydepczą  dziurę --  a poważnie ludzie zajmujący się promocją Rhino ruszą z wymiernymi działaniami. Kto wie, może w  namiocie wodzów już trwają narady co kiedy i jak ?






Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.02:36 »
Z tymi warsztatami to Botak masz racje.
[...]
Cały czas słyszę w biurach że 3ds max itd ale myślę że z wyjściem rhino 5 ten zabobon zostanie porządnie przełamany. Rhino 5 64 pociągnie olbrzymie projekty przez co bedzie w arch bardziej przydatny :) I na to licze :) Bo przecież to program CADoski a nie jakas tam 3d grafika do ściemniania :) Mysle że w architekturze bedzie zaraz za archicadem i revitem jako program do wykańczania budynkow modelowanych w technice BIM. [...]
nie do końca masz rację. jeżeli o programie nikt w danym środowisku nie słyszał to nadal będzie max czy inne cudeńko (cad decor ;) ) uważane za jedyne rozwiązanie. nawala promocja i propagowanie w danych środowiskach dla których jest skierowany ten program. gdy przyszedłem do studia 2 lata temu to szefowa rozpytywała wśród znajomych architektów i wnętrzarzy o Rhino (no ode mnie sie o nim dowiedziała na rozmowie kwalifikacyjnej) i nikt o niczym takim nie słyszał....
nie mnie sie wypowiadać na zasadzie 'co być powinno' ale wiedza "społeczeństwa" przekłada sie bezpośrednio na zasobność portfela producenta/dystrybutora - takie jest moje skromne zdanie....

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.09:39 »
Hym no tak sama zmiana Rhino na 64 nic nie pomoze jesli nikt o tym zbytnio sie nie dowie;/

Ale jest nadzieja że młodzi architekci wprowadzą ten program na rynek.
Z drugiej strony jesli wielu młodych nie spotka się z nim i nie przetestuje juz na studiach bo promocja zawiedzie to tez w pracy użyją innego.

botak

  • Gość
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.13:35 »
Skalanya
Nie chcę Cię martwić, ale Rhino nigdy nie było dla architektów.
Zobacz, że na stronie rhino3d.com są działy jak wzornictwo, marynistyka, jubilerka itp, a nie ma tam nic o architekturze.
Pewnie wzięło się to stąd, że Rhino powstało w procesie podziału interesów gdzieś w początkach istnienia AutoCada.
Jedni poszli w stronę budownictwa i drudzy w stronę marynistyki... (Odyniec mam rację?)

Oczywiście można go do tej działki wykorzystać, ale nie jest to oprogramowanie dedykowane dla tej grupy odbiorców.
I raczej nigdy nie będzie, a o BIM, to już całkiem zapomnij :)
To, że Rhino zaistniało w świecie architektury (tej poważniejszej), jest prawdopodobnie tylko i wyłącznie zasługą świerszcza.

RADIUS77
Ja nie mówię o zjeździe koleżeńskim, bo do tego nie potrzebujemy nikogo :) Swoją drogą ciekawy pomysł - może nieoficjalny spęd użytkowników? :)


Jest jakaś perspektywa zmian które przyniesie wprowadzenie 5, ale ile jeszcze trzeba będzie czekać?
I czy jest na co czekać?
Czy pojawią się tam takie elementy, że Rhino zdoła wygrać walkę o klientów z Aliasem?
Z taką promocją i zaangażowaniem w popularyzajcę produktu raczej nie.
Dlaczego niewielu naszych studentów w kraju używa Rhino?
Nie dla tego, że trudno jest ściągnąć wersję piracką, tylko dlatego, że niewiele osób wie o jego możliwościach.
Do tego w sieci jest niewiele materiałów z których można by się czegoś nauczyć.

Ja jestem pewien, że na warsztaty z modelowania w Rhino w Miastach gdzie są kierunki wzornictwa przyszła by masa osób.
Na warsztaty z wykorzystania RhinoScript lub Grasshoppera w Architekturze też znaleźli by się chętni.
Nie sądzę, że dystrybutorzy nie zdają sobie z tego sprawy.
Dlaczego nic się z tym nie robi? Nie zależy im na nowych klientach?

Ja kupiłem Rhino, bo zacząłem współpracę z zagraniczną firmę która go używała.
Potem znalazłem klienta w Polsce z którym współpracowałem i też go namówiłem na Rhino - Przesiadł się z Maksa i był mi bardzo wdzięczny.
Nie wyobrażam sobie w jaki sposób sprzedaje się program ludziom o którym ludzie nic nie wiedzą.
Oprócz szkoleń z sztywnym programem nie oferuje się im żadnych możliwości rozwoju swoich umiejętności.

nie wiem... nie ogarniam tego i za bardzo nakręcam się na "nie", może moje wymagania są za duże? :)

w między czasie instaluję demo Aliasa...


Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.16:02 »
botak, postaram się więcej słów na temat ewentualnej imprezy napisać później, ale z uporem godnym lepszej sprawy mylisz pojęcia, a to również część odpowiedzi na Twoje pytania, otóż mówisz o polskich dystrybutorach Rhino.
Dystrybutor Rhino jest tylko jeden - i to na całą Europę. W każdym poszczególnym kraju istnieją prężni lub mniej sprzedawcy (resellers). W Polsce jest ich trochę więcej niż dwóch.
Każdy sprzedawca jeśli chce popularyzować Rhino musi to robić w 100% ze swojej kieszeni. Np. dzięki jednemu z nich - mamy szybkie forum pozbawione atakujących zewsząd reklam i dotyczące w 100% a nawet więcej - naszemu ulubionemu programowi.
Problem współpracy ewentualnej z uczelniami - przerobiłem wielokrotnie sam i ... ręce mi za każdym razem opadały. Co chwila inna decyzja, w zależności z kim się rozmawia i na jakim szczeblu. Co ciekawe najwięcej decyzji związanych z uczelniami - to były decyzje wzajemnie wykluczające się.
Tu trzeba o wiele bardziej radykalnych i kompleksowych podejść - co mi się powoli udaje, ale to trwa. Bo mi też się marzy taka impreza, znudziło mi się ciągle jeździć na obce.

botak

  • Gość
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.21:21 »
Odyniec - ok.
Nazewnictwo - nazewnictwem, grunt że wiesz o co mi chodzi.
Resellerów jest kilku, ale takich którym cokolwiek więcej zależy niż posiadanie produktu w sklepie internetowym jest dwóch.

Z tego co piszesz, można wyciągnąć wniosek, że żaden z resellerów nie chce wydawać kasy z własnej kieszeni na promocję programu dlatego, żeby nie napędzać interesu również konkurencji...

Forum istnieje dzięki firmie "Glasspalace"-"Bardins" i tutaj nie ma chyba tego co ukrywać.
Jak najbardziej powinniście reklamować swoją firmę i swoje usługi (szkolenia) na forum. Bo niby dlaczego nie?
Właśnie o to chodzi, żeby takimi akcjami typu forum czy warsztaty przekonywać też do korzystania z usług konkretnego resellera.
Wtedy będzie szansa na chapniecie sobie również klientów "Literki" na swoje np. szkolenia...
Wtedy Pan Mikołaj Jarski również będzie musiał się trochę bardziej postarać niż szkolenia i blog...
i może wtedy zacznie się coś dziać.
A "Wy" jakoś tak się "czaicie" :)
Idzie 5 (powoli ale idzie) i niedługo pójdzie w ruch sprzedaż aktualizacji czy nowego oprogramowania.
Wtedy dopiero będziecie działać?...

Żeby było jasne - ja Was nie napuszczam na siebie, ani nie uczę jak prowadzić firmę.
Drażni mnie, że w Hiszpani dzieje się bardzo dużo jeśli chodzi o porównanie z Polską tylko dlatego, że właśnie tam jest "dystrybutor"
Przecież Oni mają o wiele mniejszy rynek niż My!? Nie można ściągnąć kogoś od nich do Nas na tydzień aby promowali swój produkt? Nie zależy Im i Wam na tym?

Wiem, że z uczelniami nie jest łatwo. Do tego dochodzą jeszcze leniwi studenci.
Dlatego trzeba im to podać w jakiejś przystępniejszej formie niż "prezentacja"

Ale mi osobiście bardziej niż o "przyszłych" klientów chodzi o "obecnych"
Chciałbym mieć możliwość rozwoju swoich umiejętności. Inną niż samodzielna praca z programem.

Po prostu mi tego brakuje - stąd ten wątek.
Ale mając na uwadze twoje kilka pierwszych słów w poście, mam rozumieć że coś się szykuje!? :)

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.21:31 »
Botak
Jeśli chodzi o BIM to się zgodze ale, że tak calkiem do architektury sie nie nadaje to nie. Np nie ma lepszego programu do modelowania konserwacji zabytkow. Wnetrza też calkiem łatwo uzyskać. No i detal, wzornictwo przemysłowe. Idealny do szybkich koncepcji.

Tak jak napisałeś trzeba traktować rhino jako uzupełnienie do architektury bo wielkich obiektów się nie pociągnie za jego pomocą. Kazdy program ma swoje dobre strony itd. Po prostu nalezy śledzić wszystkie programy i być na bieżąco w temacie.

Moja kombinacja jeśli chodzi o architekturę na dzień dzisiejszy to revit-rhino i niezawodna deska kreślarska autocad. Ciekawe jak to się zmieni. A wyjście rhino 5 da mi mozliwosc wczytania olbrzymiego pliku z revita i domodelowanie jakiś obłych elementow w rhino i wizualizacje. :) pozdrawiam.

No ale troszeczke zeszlismy z tematu:)

Jak to właściwie wygląda w tej Hiszpanii i innych krajach? może jakieś stronki podrzucicie?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.22:30 »
botak - jak zwykle szczegółowo odpowiem później, jest weekend, daj żyć, ale mam wrażenie, że przezywamy w tym wątku bardziej kryzys designerskiej osobowości, a nie oprogramowania..

botak

  • Gość
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Grudzień 2010, godz.23:05 »
Mam nadzieję, że nie mówisz o mojej osobowości, bo ja nie jestem "designerem" :)
Ale faktycznie kryzys rozwoju mam i mnie to boli :)

p.s.
Przecież nie oczekuję odpowiedzi natychmiast :)

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.06:38 »
Poruszyliście tyle ciekawych tematów, począwszy od postu botaka, że nie wiem, od czego mam zacząć dorzucać coś od siebie - ale spróbuję, w kolejności dowolnej:

McNeel, producent Rhino, ma dość unikalne w dzisiejszych czasach podejście do tematu promocji i rozwoju swojego oprogramowania. Na bezpośredni marketing i reklamę przeznaczane są prawie zerowe środki - czas i energia w tej stosunkowo małej firmie koncentrują się na tworzeniu dobrego, niezawodnego produktu oraz bacznym wsłuchiwaniu się w potrzeby użytkowników. Zadowoleni użytkownicy sami chętnie 'reklamują' ich produkt wśród współpracowników i znajomych - strategia ta chyba sie sprawdza - Rhino zdobywa coraz silniejszą pozycję na rynku w wielu dziedzinach.
Przykładów nie trzeba daleko szukać - sam fakt, że nowa wersja wychodzi co 3-4 lata ( a termin wydania to: "jak będzie gotowa" ), w porównaniu z corocznymi "nowościami" od innych producentów, często niedopracowanymi, ale podkolorowanymi 50% budżetem na marketing, powinien dać inteligentnemu użytkownikowi do myślenia. Nie wiem jak Wam, ale mi to jak najbardziej odpowiada. Wniosek z tego taki, że promocja Rhino to po części odpowiedzialność każdego zadowolonego użytkownika.

Sam fakt istnienia tego forum to już coś, i za to głęboki ukłon w stronę Odyńca. Podstawy do rozwoju są, chociaż miejsca na poprawę ciągle dość sporo. Ja osobiście wolałbym bardziej kompaktowe forum, za to dość aktualną stronę PL poświęconą Rhino i okolicom, z tłumaczonymi artykułami, galerią, materiałami i dodatkami do ściągnięcia itp. Wszystko przed nami.

Warsztaty jako takie na pewno są ciekawym doświadczeniem, inspirującym i motywującym do nauki i szukania nowych sposobów pracy i rozwiązywania problemów. W tym roku sam uczestniczyłem w kilku tego typu imprezach i ogólnie rzecz biorąc było warto.
Jednak obecnie materiały do nauki niemal wszystkiego, od podstaw Rhino do zaawansowanego programowania i Grasshoppera dostępne są w sieci - jedyną barierą jest to, że większość w języku angielskim. Ciągle jednak twierdzę, że żeby się czegoś nauczyć najlepiej zmierzyć się z jakimś konkretnym, realnym problemem ( projektowym, programistycznym itp ) i po prostu to "wysiedzieć". Najlepszy kurs lub nauczyciel nie pomoże, jeżeli student nie jest zdeterminowany.

I tu dochodzę do oryginalnego postu - botak - chyba musisz sam sobie odpowiedzieć w jakim kierunku chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności. Z tego co widzę, faktycznie masz już dużą wiedzę z tematu Rhino i okolic, ale jestem pewny, że w codziennej pracy z Rhino są zadania, których wykonanie dałbyś radę jeszcze udoskonalić/rozwinąć. Czy to jest zautomatyzowanie powtarzalnych czynności, czy lepsza interakcja z innym oprogramowaniem, a może nowe techniki wizualizacji lub prezentacji projektów w "czasie rzeczywistym"... W świecie Rhino dzieje się dziś dość dużo, i nawet śledzenie tego to już wyzwanie samo w sobie, więc na pewno będziesz miał duże pole do popisu; Wersja 5 dość znacznie poszerzy możliwości pracy w Rhino, Grasshopper to temat-rzeka sam w sobie, do tego dochodzą np. podstawy RhinoScript'u albo Rhino.Pythona pod V5... Wszystko zależy od Ciebie.
A może zaczniesz organizować warsztaty? To nie żart, z Twoją wiedzą, przy obecnej ograniczonej ofercie w Polsce, może nawet dałoby się coś na tym zarobić, a przy okazji rozwinąć swoje umiejętności  ( wierz mi, nauczanie programu wymaga znacznie więcej, niż umiejętność jego obsługi ). Np. Studio Mode w NY wydaje się z tego żyć a przy okacji dobrze się bawić...

Jeszcze muszę parę słów o Rhino i architekturze. Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że Rhino nie było nigdy dla architektów. Jeżeli tak, to nie było też dla żadnej innej branży. Rhino jest bardzo wszechstronnym programem i jego siłą jest to, że w wersji podstawowej nie jest dedykowany dla konkretnej grupy użytkowników. Można w nim zrobić wszysko ( lub nic ) i ta swoboda działania, połączona z precyzją oraz nieograniczonymi możliwościami rozbudowy jest czymś, co czyni go wyjątkowym produktem.
W architekturze ( także 'tej poważniejszej' :P ) Rhino używane jest od dawna, zanim jeszcze powstał Świerszcz. Pytanie jak, to pewnie temat na osobny wątek. Generalnie raczej nie w projektach od A do Z, natomiast często w fazie tworzenia koncepcji, poszukiwania formy, a potem w rozwiązywaniu skomplikowanych geometrycznie form i detali. Oczywiście dałoby się zrobić w nim też dokumentację projektu, ale przy dużych projektach i pracy w większym zespole są do tego lepsze narzędzia.
Rhino w wersji podstawowej raczej nie pójdzie w stronę BIM, choć pojawiają się już tego typu dodatki.

Podsumowując, jak wszystko w świecie Rhino, promocja i warsztaty chyba muszą wyniknąć jako inicjatywa oddolna ze stony użytkowników, wspierana tylko przez resellerów/dystrybutorów/producenta; nie liczmy na to, że ktoś bezinteresownie to za nas zrobi. Imprezy typu Autodesk University ( corocznie w Las Vegas ) może i są ciekawe, ale nawał marketingu zamula stan faktyczny - to cena, jaką się płaci za przedsięwzięcia organizowane odgórnie.
Ja wolę konkretnie, do rzeczy i bez upiększeń.

- Jarek














Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Jak rozwinąć swoje umiejętności?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Grudzień 2010, godz.07:30 »
Botak

Odnośnie stosowanie Rhino w architekturze znalazłem ciekawy artykuł:

http://www.aecbytes.com/feature/2004/Gehry_Study.html

Nie wiem czy wszystko dobrze zrozumialem bo z angielskiego to slaby jestem ale stosuje się.

Pozdrawiam
Andrzej
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2010, godz.09:17 wysłana przez skalanya »