Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Kwiecień 2024, godz.22:09

Autor Wątek: Ażurowa konstrukcja wieżowca  (Przeczytany 8273 razy)

gruber

  • Gość
Ażurowa konstrukcja wieżowca
« dnia: 25 Październik 2010, godz.12:08 »
Dzińdybry:)
Zastanawialiśmy z kolegą w jakis sposób uzyskać efekt, ażurowej konstrukcji pokazanej na wizualizacjach w linku poniżej.

http://design-daily.com/2010/09/sunrise-tower-by-zaha-hadid/

Nie chodzi o idealne odwzorowanie, ale raczej o zasadę. On się upiera, ze siatka powstała w 3ds, albo w vrayu przez nałożenie jakiejś mapy, ja myślę, ze jest to raczej przykład modelowania parametrycznego.
Chciałbym sie dowiedzieć, jak ugryźć taki temat, ponieważ przymierzam sie do wykonania dyplomu w podobnej stylistyce, ale nie barzdo wiem jak sie do tego zabrać.
Przyznam się bez bicia, ze Grasshopper trochę mnie przeraża i nie bardzo wiem jak sie za niego zabrać

botak

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Październik 2010, godz.21:22 »
Jaki masz temat pracy?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Październik 2010, godz.22:29 »
"Paneling Tools jako piękny początek Grasshoppera". Odpowiedź uzasadnij.   ;D ;D ;D ;D

A tak poważnie - nie uciekniesz moim zdaniem Gruberze od tych dodatków, ale ale ale,  ja szczególnie chciałem polecić genialny wprost moduł do Rhino autorstwa naszego wspaniałego forumowego kolegi Jarka Biedy  - Armadillo. Może ten plugin Ci wystarczy abyś osiągnął zamierzony cel?

Aaaa nakładanie jakichkolwiek map w procesie wizualizacji....niezależnie od użytego silnika renderującego -  nie ma nic wspólnego z samym procesem projektowania jako takiego , możesz przekazać to koledze ....  8)
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2010, godz.22:48 wysłana przez Odyniec »

gruber

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Październik 2010, godz.08:24 »
Tematem pracy jest wertykalny park z elementami usług.
Odyniec bardzo dziekuje za konkretne odpowiedzi!:D z tego co widzę, paneling tools faktycznie bardzo sie przyda, a jeszcze bardziej przydałby się armadillo (chylę czoła przed p. Biedą), ale niestety troche on kosztuje. Projekt chwilowo jest w formie bardzo wstępnej, ale jak tylko zabiorę sie za modelowanie na pewno pochwalę się tym co wychodzi.
Dziekuję i pozdrawiam:)

botak

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2010, godz.10:13 »
Moja odpowiedź może Cię nie ucieszyć...
Coraz częściej irytuje mnie, żeby nie napisać wkrw... podjeście do prac magisterskich itp.

Jeśli masz do zaprojektowania wertykalny park z elementami usług i zabierasz się po wykonaniu bardzo wstępnej formy za szukanie narzędzia do modelowania to coś tu jest nie halo.
Nie powinieneś przypadkiem skupić się na sednie pracy, czyli na projekcie?
Zrobić go chociażby w ołówku. Dopracować wszystkie detale, i wtedy przenieść to ewentualnie do komputera?

Ile jest czasu na "napisanie' takiej pracy? Ile będziesz się uczył programu, dodatków, renderowania?
Ile czasu zajmie Ci wprowadzanie poprawek które naniesie Ci prowadzący?

Dziesiątki razy byłem świadkiem "kupy" która powstaje podczas robienia dyplomu.
"Kupy" która mogła być złotem, bo wstępna koncepcja była super.
Zasiada taki człowiek do programu, (którego przeważnie na tym projekcie się uczy) i od razu napotyka na szereg przeszkód.
Tego nie potrafi, to mu nie wychodzi... w końcu po 3 miesiącach uda się uzyskać jakąś formę... która nie podoba się profesorowi...
Koniec końców oddaje kiepski projekt tłumacząc się, że w tym programie się nie da, że jak by był inny to by się dało, że na model nie starczyło czasu bo musiał renderować (na laptopie plansze 100x70) itp.

Dokładnie z tego samego powodu większość projektantów nie pracuje w komputerze przy własnych projektach - bo ich to ogranicza i niepotrzebnie angażuje.
A nie o to przecież chodzi. PROJEKT w sobie samym jest najważniejszy.

Z tego też powodu np: czajnik który w pracowni projektowej dwie osoby projektują w miesiąc na dyplomie robi się rok...

Według mnie najbardziej winni tego stanu rzeczy są prowadzący profesorowie.
Powinni zakazać dotykania komputera do momentu uzyskania najwyższej wartości projektowej jaką dany projekt może osiągnąć.
Powinni uczestniczyć w procesie projektowania, żeby pokazać adeptom sztuki jak na prawdę powinno się podchodzić do konkretnego zadania projektowego...

Tylko czy oni to wiedzą, jeśli przynajmniej połowa prowadzących na uczelniach to ludzie którym nie szło w życiu zawodowym i uczelnia była/jest ich jedynym źródłem utrzymania...

Kończąc mój wyziew...
Jeśli "gruber" doczytałeś do końca, i jeśli się z tym zgadzasz, to jest dla Ciebie szansa...
Jeśli zależy Ci na projekcie, zaprojektuj go... modelowanie i wizualizacje zostaw na koniec, a obiecuję Ci, że Ci z tym pomogę.
Jeśli zrobisz dobry projekt (bez wchodzenia w 3d), który zatwierdzi Ci prowadzący, to za darmo wykonam Ci modele3d i wizualizacje.

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik 2010, godz.10:44 »
Witam

Botak ten stan rzeczy wynika z tego że prowadzący nie są świadomi tego ile trzeba spędzić czasu żeby nauczyć się 3d itd.
Jestem jak najbardziej za tym co napisałeś chociaż sam popełniałem podobne błędy.

Więc Gruber odpal kredki ołówek i ogień przez miesiąc, dwa - takie koncepcyjne rysunki daje się do opisu i czasami na plansze więc się przydadzą.
Później możesz liczyć na nasze wsparcie i konstruktywną krytykę.

Gruber i dobra rada jeśli chodzi o projekt dyplomowy to raczej nie projektuj wielkich rzeczy tylko mniejsze a porządnie. Złudnie wydaje się, że jest dużo czasu na to a naprawdę jest o wiele mniej bo trzeba jeszcze porobić wiele innych rzeczy takich jak opisy itp.

Pozdrawiam Andrzej
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2010, godz.10:56 wysłana przez skalanya »

gruber

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik 2010, godz.14:34 »
Botak niepotrzebnie wyciągasz tak pochopne wnioski. Ołówek kredki i pisaki to moje podstawowe narzędzie pracy. Dopiero kiedy koncepcja nabierze kształtu - porządnego kształtu, a prowadzący zacznie marudzić, że czas już powoli robić wersje elektroniczną, wtedy zasiadam do komputera i "ubieram" swoje szkicowe wypociny w porządną grafikę.

Oddanie dyplomu mam w styczniu. Gdzieś do polowy grudnia będe dobrze bawił się koncepcją, ale wkońcu nadejdzie ten dzień kiedy będzie trzeba to wymodelować. Dlatego też napisałem tu na forum z zapytaniem o konkretne sposoby stworzenia tego co mam na myśli. Projekt może zmieni się na tyle, ze już nie będę tego potrzebował, ale na pewno ta wiedza przyda się w przyszłości.
Moje studia są na tyle zajmujące, ze nie dają czasu na naukę programów do modelowania, a na studiach uczą nas jedynie biednych podstaw. Ambitne podejście do projektu owocuje tym, że powstaje fajny projekt i nabywa się odpowiednie umiejętności do pokazania go. Niestety wcześniej ani później nie będzie na to czasu.

Dlatego pytam teraz jak zabrać się za pewne rozwiązania żeby w chwili wolnej usiąść do komputera i relaksując się troche pobawić się w modelowanie czegoś konkretnego. Czegoś co później się przyda.

Dziękuję za propozycję wymodelowania mi projektu, ale raczej nie skorzystam. Wolę z Waszą pomocą nauczyć się modelowania niż iść w ten sposób na łatwiznę.

Skalanya kredki i ołówki już porządnie płoną. Mój projekt ma raczej poruszyć pewną problematykę i będzie on przedstawiony w formie mocno ideowej. Chce przedstawić pewien sposób myślenia który w architekturze właśnie kiełkuje.

Pozdrawiam Bartek, z wydz. Wrocławskiej Architektury;)
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2010, godz.14:36 wysłana przez gruber »

botak

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik 2010, godz.19:21 »
Życzę Ci powodzenia.
Raczej ciężko będzie Ci nauczyć się tego co chcesz w miesiąc, ale ok...
Na pewno jak będę mógł pomóc to pomogę.

Pozdrawiam Tomek (z dyplomem Architekta i z dyplomem inż Budownictwa)

P.S.
W takim razie twój dyplom powinien nosić tytuł:
"Wpływ modelowania parametrycznego na rozwój architektury na przykładzie projektu wertykalnego parku z elementami usług"

gruber

  • Gość
Odp: Ażurowa konstrukcja wieżowca
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik 2010, godz.19:34 »
Panie Tomku proszę się nie martwić, w razie czego mam wizję bardziej zachowawczą, która jestem w stanie napewno wymodelować. Zasada jednak sie nie zmieni
Pozdrawiam