Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Kwiecień 2024, godz.17:12

Autor Wątek: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK  (Przeczytany 4344 razy)

Zibi01

  • Gość
Witam Kolegów,
Pojawił się u mnie tak dziwny problem, że sam już nie wiem co myśleć.
Od niedawna działam w Rhino i na obecnym etapie nauki wykorzystuję go jako stół kreślarski czyli do rysunków 2D. Do dzisiaj. Po 2-ch tygodniach nie działania (remont mieszkania) wracam do komputera i co mam ?
Przy próbie działania (tzn. rysowania) na rzutni "Góra" brak reakcji na przenoszenie czy nawet zaznaczanie elementów (brak zmiany koloru). Aby było ciekawiej wszystkie zmiany wymagane zmiany widać on-line na rzutniach sąsiednich. Zmiany na bieżącej rzutni (czyli wspomnianej "Góra") pojawiają się dopiero po wkliknięciu się w rzutnię sąsiednią.
Jestem przekonany że nie ma to nic wspólnego z wydajnością komputera bo ta się nie zmieniła a jest nie mała i była wystarczająca do wyrysowania wspomnianych rysunków. Dotyczy to w zasadzie wszystkich rysunków które do tej pory wykonałem. Dwa tygodnie bez problemu na nich działałem a teraz jest to praktycznie nie możliwe. Dodam że rysunki są  bardzo proste, wręcz prymitywne - rysunki żeber (do płata modelu latającego), z otworami o różnych kształtach - wszystko. Żadnego 3D, renderingu i innych komplikacji.
Bardzo proszę o pomoc i
Pozdrawiam
Zbyszek

dolares

  • Gość
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Kwiecień 2010, godz.18:30 »
Witaj,mnie się to nie zdażyło a pracuje na rhino juz ponad dwa lata,ja bym spróbował cofnać system do daty kiedy bylo ok a jak to nie pomoże przeinstalował rhino i tyle.Oba sposoby wydają mi się najprostrzym rozwiazaniem.
Pozdrawiam.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Kwiecień 2010, godz.19:58 »
Próbowałeś 'resetować' ustawienia rzutni, np. przez wybranie 4 Default Viewports, może knoci Ci się coś z odświeżaniem. Sprawdzałeś inne pliki szablonów, czy dzieje się to samo?

Zibi01

  • Gość
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.10:54 »
Witam ponownie

Rhino przeinstalowałem wcześniej kilka razy - nie pomogło. Cofnięcie daty (i przeładowanie) również nic nie dało. Zresetowałem również ustawienia rzutni z podobnym skutkiem. Postawiłem nawet od nowa system na innym dysku, tylko dla Rhino i jest tak samo. Odinstalowałem sterowniki myszy (to była jedyna zmiana w stosunku do tej przed "awarią" Rhino) i też bez skutku. Co ciekawe po zainstalowaniu wszystkiego na nowym dysku, przez moment było dobrze. Ale tylko przez chwilę. Wygląda to na akcję jakiegoś wirusa, ale system skanowałem przynajmniej trzy razy, i też bez skutku.
Szablony działają równie żle - zero działania na bieżącej rzutni (za wyjątkiem pierwszej akcji: np. kreślenie czy zaznaczanie), zaś wszystko widać na rzutniach sąsiednich. Jest to konsekwentne i dotyczy wszystkich rzutni aktywnych.
Już nie wiem co dalej robić - brakuje mi pomysłów.
Pozdrawiam
Zbyszek
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2010, godz.11:01 wysłana przez Zibi01 »

Offline xwoody

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.11:45 »
Witaj.
To może być problem związany z kartą graficzną. Na jakiej pracujesz?

Wojtek

Zibi01

  • Gość
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.19:41 »
Witam,
To może być problem związany z kartą graficzną. Na jakiej pracujesz?

Karta grafiki to ATI RADEON 4800.

Mimo dalszych prób - bez zmian, aktywna rzutnia ciągle niedostępna. Proszę o dalsze pomysły.
Pozdrawiam
Zbyszek

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.23:50 »
Próbowałeś ze starszymi/nowszymi sterownikami do grafiki?

Zibi01

  • Gość
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwiecień 2010, godz.10:57 »
Witam,
Próbowałeś ze starszymi/nowszymi sterownikami do grafiki?

Uznałem że sterowniki nie mają wpływu na to co się dzieje. Od początku były najnowsze i w między czasie nie było żadnych zmian. Do pewnego momentu wszystko było w najlepszym porządku i nagle "się stało", że przestało być.

Zauważyłem, że "niewidzialność zmian" dotyczy to głównie obiektów a np. stożków reflektorów jakby mniej. To "jakby mniej" oznacza, że stożki nie są odznaczane na aktywnej rzutni (po zaznaczeniu ich, zmieniają kolor tylko na sąsiednich rzutniach) ale są cały czas widoczne - zarówno podczas przeciągania jak i po pozostawieniu na nowym miejscu. Zwykłe obiekty są nie widoczne cały czas - nie widać żadnych efektów działania. Zmiany pojawiają się dopiero jak rzutnia przestaje być aktywna.
Jeden z Kolegów zasugerował mi, że sprawa może dotyczyć koloru oświetlenia rzutni "ciemnym światłem". Brzmiało to rozsądnie, bo podobno ustawienie koloru światła na czarny (miał taki przypadek - Rhino samoczynnie zmienił kolor oświetlenia rzutni na czarny) powoduje zniknięcie obiektu. Ale póki co chyba nie potrafię skorzystać z tej rady bo jakoś nie mogę znaleźć tej opcji. Ten Kolega nie podał mi szczegółów bo On korzysta z wersji anglojęzycznej a ja z polskiej. Zresztą wydawało mi się, że sobie poradzę, ale chyba przeceniłem swoje umiejętności...
Pozdrawiam
Zbyszek

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Kwiecień 2010, godz.14:53 »
Mysle, ze jest duza szansa, ze to problem karty graficznej ( sterownikow ).
Tutaj sa dwie stony na Wiki ktore proponuja kilka rozwiazan - zaczalbym od tego:
http://wiki.mcneel.com/rhino/troubleshootingdisplayproblems
( chodzi o zmiane roznych ustawien wyswietlania w rhino: : Tools - Options - Appearance - OpenGL - proponuje wlaczac/wylaczaj jeden po drugim, zeby sprawdzic ktory konkretnie moze pomoc )

Jezeli powyzsze nie pomoze, to jeszcze tu:
http://wiki.mcneel.com/rhino/atiinfo
( zainstaluj dedykowany plugin od rhino dla ATI z tej strony )

Jarek

Zibi01

  • Gość
Odp: Brak reakcji na działania na konkretnej rzutni, a na sąsiednich OK
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Kwiecień 2010, godz.20:15 »
Witam ponownie i chyba już po raz ostatni w tym wątku.
Rhino w końcu ruszył. Problemem okazało się "COŚ" powiązane w jakiś sposób ze sterownikami.
Nie potrafię powiedzieć ze szczegółami co było jego przyczyną jako, że wykonanych zostało jednocześnie wiele działań: kasowanie śmieci i różnych dziwnych plików czy próby wgrywania najnowszych sterowników. W końcu program ruszył ponownie na starych sterownikach.
Dziękuję wszystkim biorącym udział w wątku, za pomoc i cenne sugestie.
Pozdrawiam
Zbyszek