Zaloguj się lub zarejestruj. 09 Maj 2024, godz.08:30

Autor Wątek: zapis pliku  (Przeczytany 6361 razy)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
zapis pliku
« dnia: 17 Luty 2010, godz.10:52 »
Coś mi się chyba system spierniczył znowu, albo rhino fiksować zaczął... po w zasadzie kilku/kilkunastu standardowych save'ach, plik na którym obecnie działam urósł mi prawie dwukrotnie z ok. 45 mb na 83 :| I ok, tylko że zmiany były znikome, nowych powierzchni czy krzywych prawie nie przybyło, było za to kilka edycji już istniejących i zmiana kolorów poszczególnych części modelu w materiałach, nic wielkiego w sumie... przy każdym zapisie plik rośnie o jakieś 3 mb.
Może się ktoś spotkał z czymś podobnym, czego to może być przyczyna?
A póki co - używa ktoś może opcji 'save small' przy zapisie pliku? Jakie wady, korzyści, tak z własnych obserwacji i doświadczeń, warto? I tak, czytałem manual...

F4F-4

  • Gość
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2010, godz.13:43 »
Spróbuj komendy SaveSmall. Program zapamiętuje wykonywane rendery i cieniowania powiększając rozmiar pliku.


Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2010, godz.11:42 »
Starasz się pomóc, czy cytujesz manual? Sorry, dzięki za chęci, ale nie o to pytam ;)
I nie, to nie jest normalne że zapamiętywanie renderów/cieniowania czy innych pierdół powiększa plik dwukrotnie ;)

botak

  • Gość
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Luty 2010, godz.16:50 »
A sprawdzałeś czy nie masz jakichs "bad objects" ?
Chociaż to i tak dziwne, że zrobiło się to po edycji i zmianie koloru... ??

Zrób sobie jeszcze "_Audit" bo czasami można się zdziwić, że do pliku dokleiły się fonty, chmura punktów i jakieś inne drobiazgi.

Jak masz skomplikowane powierzchnie które ciąłeś, to zrób " ShrinkTrimmedSrfToEdge "
Generalnie "shrinkowanie" pomaga pozbyć się niepotrzebnych kilobajtów.

Z spostrzeżeń tego typu, to jeszcze trzeba uważać na błędy przy filletowaniu.
Czasami powierzchnie zawijają się w "ślimaka" zwiększając koszmarnie rozmiar pliku.
No ale taka powierzchnia powinna wyskoczyć jako "bad objects"

Co do save small, to trzeba z tym uważać.
bo oprócz tego, że jest to zapis bez meshowania (czyli jak mamy na jakims obiekcie idnywidualne meshowanie to ono znika)
bez bitmap i innych pierdół (tych o których piszą w manualu)
to jeszcze plik nie przenosi żadnych informacji odnośnie bloków i ich instancji.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Luty 2010, godz.20:07 »
Widzisz botak, i tu są właśnie jaja... zanim wprowadziłem zmiany w pliku zapisałem go jako nowy plik i dopiero później, po zmianach zauważyłem w sumie, że tak urósł, a nie miał powodów. Złych obiektów nie mam, audit też nic nie wykazał ciekawego.
Model i wszelkie rozwinięcia (w zasadzie same obrysy rozwinięć ,teraz to jest tylko zbiór krzywych) praktycznie nie uległy zmianie i ważyły pierwotnie te 40 parę mb. Zmieniło się parę krzywych i kilka powierzchni, ale to są minimalne poprawki typu dana krzywa/powierzchnia idzie po nieznacznie zmienionym łuku etc., nic skomplikowanego co mogłoby się krzaczyć później.
Ślimaków też nie mam żadnych, choć częściej niż przy filletach robią mi się przy rozwinięciach; tu w ogóle niezłe jaja czasem są, bo robiąc połówkę modelu i później lustro, z rozwinięcia wybranej pierwotnej powierzchni potrafi się robić ślimak, a już z jej lustrzanego odbicia nie i wychodzi poprawnie :| Też tak czasem macie?
Z tym savem też jaja ostatnio były, raz po zmianie kolorów materiałów kilku powierzchni waga skoczyła o 3 mb, później przerobiłem to jeszcze raz już dla całego modelu i finalnie waga wzrosła o jakieś 3,5 mb. I wciąż nie znalazłem przyczyny co tak drastycznie mi plik powiększyło :|

Ale widzę, że ten save small ma więcej wad, niż korzyści przynosi i chyba jednak średnio opłaca się go używać do codziennej pracy.
Tak czy tak, dzięki za pomoc :)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Luty 2010, godz.20:41 »
No to jeszcze jeden numer... zupełnie inny plik, żadnych zmian w modelowaniu, materiałach etc. Jedyna zmiana to przestawienie rozdziałki renderowania i antialiasing'u na max (standardowy silnik rhino) - zapis, żadnych zmian wielkości; włączenie wszystkich warstw podrzędnych całego modelu, wygaszenie jednej głównej (zawierającej powyższe) i ponowny zapis - 100% wzrost wielkości pliku :| Nie słyszeliście przypadkiem o jakimś trojanie/wirusie czy innej cholerze, która potrafi infekować tego typu pliki i zwiększać ich wielkość?

I tak jak wcześniej - złych obiektów brak, audit też nic nie wykazał...

botak

  • Gość
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Luty 2010, godz.22:34 »
a moze masz cosik z dyskiem nie tak?
W tym samym miejscu zapisujesz pliki?

słyszałem o takim wirusie, ale było to z 6 lat temu i mi działał na psd'ki

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Luty 2010, godz.23:43 »
Wszystko inne goli bez problemu, więc na dysk to raczej nie wygląda; pliki zapisuję na osobnej partycji, ale wcześniej jakoś z tym problemów nie było; jakoś niedawno coś się pierniczyć zaczęło
Jak się w pełną diagnostykę zacznę bawić, sprawdzać wszystko po kolei, to dzień ino myk zleci coś czuję

Offline lentz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Luty 2010, godz.00:39 »
Witam!

Może spróbuj w ustawieniach wyłączyć:

Opcje Rhino -> Pliki -> sekcja "AutoZapis" -> Zapisz rendering i siatki analizy w pliku autozapisu.

U mnie z pliku 1,06MB po zrobieniu standardowego rendrera i analizy krzywizn nowy plik miał 2,54MB.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2010, godz.00:43 wysłana przez lentz »
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól to zrobić innym... a potem skrytykuj

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Luty 2010, godz.01:26 »
Pomysł może i całkiem niezły... tyle, że ta opcja jest domyślnie wyłączona, a sam autosave zdaje się tworzy sobie plik w tempie (no właśnie, tworzy?) i chyba nie wpływa na wielkość finalną pliku ;)
Hmm, a czy sr7 nie dodał jakiś 'bajerów' zwiększających wagę? Zdaje się doszedł plik do backupu tworzony przy zapisie (a może już wcześniej był, hmm), może tu się doszukiwać przyczyny? Ale z drugiej strony, zdaje się część mojego modelu powstawała już na sr7 i nie było takich kwiatków przy zapisie...   

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Luty 2010, godz.04:26 »
Moze to jakis z pluginow wariuje? Probowales wlaczyc Rhino w "Safe Mode" ? ( wtedy nie sa ladowane zadne plugi ).
Pewnie nie to, ale warto sprawdzic...


Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Luty 2010, godz.09:22 »
No właśnie nie sądzę, by to któryś z pluginów świrował. Poza sr7 nic nowego nie instalowałem i dotąd wszystko było ok, jakoś niedawno dopiero coś się sypać zaczęło..

Offline lentz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Luty 2010, godz.09:31 »
No właśnie, w pliku finalnym coś narasta ale to nie jest wina tej opcji.
Teraz z pliku 46MB po zrobieniu jednego renderingu powstała kobyła wielkości 84MB z wyłączoną opcją o której pisałem powyżej. Najwyraźniej wygląda to na jakiegoś babola, być może w SR7. Nie wiem, jeszcze się z tym nie spotkałem  ???

Nawet po przeniesieniu poprzez schowek wszystkich elementów do całkiem nowego pliku wynik jest niezadowalający: 77MB. Wygląda na to, że Rhino przykleja do obiektów na stałe jakieś dziwne rzeczy.
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól to zrobić innym... a potem skrytykuj

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Luty 2010, godz.11:32 »
O no proszę, z podobnymi wartościami się spotkałem jak próbowałem przenieść całość do nowego pliku, też coś koło 75-77 mb zdaje się było, więc to może jednak nie tylko u mnie takie kwiatki :|

Offline lentz

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: zapis pliku
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Luty 2010, godz.14:31 »
Nie dawało mi to spokoju i chyba już wiem co jest przyczyną. Rhino do pliku wraz z geomerią zapisuje [tymczasowe] siatki do renderowania, sprawdzania krzywizn, shadingu okna roboczego itd.
Co ciekawe, przydaje się to kiedy rzeczywiście często robimy te operacje na modelu, bo można już wczytać wszystkie dane zamiast je wiecznie obliczać.

Udało mi się z czystego pliku o wadzie 52MB "zrobić" nawet taki, który miał 134MB po następujących operacjach: Analiza krzywizn, Zebra, render natywny Rhino, render w Penguinie oraz render w HyperShot.
Po zamknięciu programu i ponownym wczytaniu pliku 134MB wszystkie operacje działały wyraźnie szybciej niż w przypadku ich obliczania.
Najwięcej danych przybywało przy analizie krzywizn i zebrze.

Wydaje mi się że jedynym rozwiązaniem będzie zaznaczenie opcji podczas "Zapisz jako", która jest u dołu: "Zapisz tylko geometrie". Plik wynikowy znowu wracał (mniej więcej) do wielkości wyjściowej.
Ta opcja zapisu pozwala na zapis również obiektów typu mesh.
Nie znalazłem w konfiguracji opcji, która ustawiała by zapis czystej geometrii na stałe :( Chyba że coś pominąłem.
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól to zrobić innym... a potem skrytykuj