Zaloguj się lub zarejestruj. 11 Maj 2024, godz.12:03

Autor Wątek: Krótka historia umywalki...  (Przeczytany 6071 razy)

Margareth

  • Gość
Krótka historia umywalki...
« dnia: 13 Luty 2010, godz.01:11 »
Witam Wszystkich,

Próbuję wymodelować umywalkę, ale niestety nie wychodzi mi ładnie misa. Zarys zrobiłam z dwóch okręgów i dwóch stycznych łuków, później prze Split podzieliłam wszystko, usunęłam co zbędne i zrobiłam Join krzywych. Kolejnym etapem było wyciągnięcie powierzchni i tu przestało być prosto. Bez względu na to czy robiłam powierzchnię przez  Loft czy wyciągniecie po profilach to izokrzywe nie są równomiernie rozłożone i pofalowane. Chyba tylko proste wyciągnięcie krzywej dało dobry efekt, tyle chcę żeby zagłębienie się zwężało. W dodatku nawet niewielki promień zaokrąglania krawędzi nie daje zadowalającego efektu, a dolna krawędź zagłębienia nie jest ciągła tylko składa się z 3 części. Gdzie popełniłam błąd i czy z takiego modelu można później wygenerować poprawną siatkę??

Pozdrawiam

botak

  • Gość
Odp: Krótka historia umywalki...
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2010, godz.12:26 »
Zacznę od twojego ostatniego pytania.
Z takiego modelu bez problemu wygenerujesz siatkę którą będzie można wydrukować (stl) lub eksportujesz model do stp i będzie ktoś go otwierał w innym programie.
Nie będzie też żadnego problemu z wyrenderowaniem tej umywalki.

No ale największy problem, to, że to nie jest to co chcesz osiągnąć...
Jeśli chodzi o siatki powierzchni, to odzwierciedlają one krzywe z których powstały.
Więc jak masz krzywą która ma niesymetrycznie rozłożone punkty kontrolne (włącza je się np przez F10) to taką też otrzymasz siatkę.
miejsce w którym na krzywej istnieje "ostry" punkt przegięcia i wszystkie ich łączenia, zaowocuje podziałem powierzchni stworzonej z takiej krzywej.

Moja rada:
Zrób na początek "ładne" przekroje płaskie tej umywalki, najlepiej przecinające ją w osi otworu wylewowego.
Dzięki temu określisz jakie chcesz mieć promienie i pod jakim kątem nachylone powierzchnie.
Do tego zrób rzut z góry i wtedy będzie od razu prościej stworzyć model 3d.

Potrzeba bardzo dużej wprawy aby zrobić taki model "czysto" za pierwszym razem.
Tym bardziej, że umywalka nie jest symetryczna.

Margareth

  • Gość
Odp: Krótka historia umywalki...
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2010, godz.18:38 »
Dzięki za radę. Sam oceń jaki użytek z niej zrobiłam...

botak

  • Gość
Odp: Krótka historia umywalki...
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty 2010, godz.19:06 »
No i super  :D

Jeszcze na koniec jak masz już gotowy model to możesz użyć komendy " ShrinkTrimmedSrfToEdge "
Dzięki temu powierzchnie zostaną "docięte", a siatka zostanie ponownie poprawnie rozmieszczona.