Zaloguj się lub zarejestruj. 04 Maj 2024, godz.09:57

Autor Wątek: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego  (Przeczytany 4854 razy)

Offline jkrzew

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja na forum: +15/-0
Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« dnia: 16 Styczeń 2010, godz.23:19 »
Witam!
Poniżej prezentuję kilka obrazków z "procesu technologicznego" wykonania modelu kadłuba okrętu podwodnego na podstawie geometrii z Rhino, a następnie wyfrezowaniu go w drewnie na ploterze.

Najpierw geometria wykonana w Rhino.


Następnie po wyeksportowaniu jako stl wirtualna obróbka w Mastercamie.

,

I rzeczywiste frezowanie w drewnie



Dzięki tej pracy zdobyłem nieco doświadczenia, które mam nadzieję zastosować przy kolejnym projekcie, nieco mniejszym ale z większą ilością detali - śmigłowcu w skali 1/350. Ale o tym - potem, jak sprawa dojrzeje.
Pozdrawiam wszystkich oglądających!
jkrzew

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Styczeń 2010, godz.23:42 »
zawsze mnie ciekawiło jaki jest koszt wyfrezowania czegoś takiego :) jakie wymiary ma ta łódź ?
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2010, godz.18:48 wysłana przez Krzychu74 »

Offline jkrzew

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja na forum: +15/-0
Odp: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Styczeń 2010, godz.23:54 »
Witam!
Model ma około 25 cm. Koszt frezowania u świadczącego takie usługi w okolicach Gdańska to rząd wielkości kilkuset zł, w zależności od wielkości i dokładności obiektu oraz materiału z jakiego ma być wykonany.
Pozdrawiam
jkrzew

Offline brader74

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja na forum: +5/-0
Odp: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Styczeń 2010, godz.20:03 »
Ładnie ładnie;-) kolega cnc sie bawi;-) Rozumiem, że masz dostęp? a gdzie moge spytać? Czy gdzieś w firemce na Orunii? Na zdjęciach widzę, że frezami zgrubnie jest wykonany, wykończyłeś go może małymi frezami czy to tylko próba i zostaje tak jak jest? Jeszcze jedno pytanie : czy oprócz mastercama robiłeś  cos w dedykowanym sofcie do rhino?

Offline jkrzew

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja na forum: +15/-0
Odp: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2010, godz.12:56 »
Witam!
Mam "okazjonalny" dostęp w mojej pracy, ale niestety ostatnio nie mogę korzystać - "dyscyplina pracy" :) Mój znajomek korzystał kiedyś z tej firmy na Oruni, a ja tam kilka miesięcy wstecz "zasięgałem języka" odnośnie technologii. Model był obrabiany jednym frezem 8 mm. Trwało to prawie 1,5 godziny. Nie miałem szans na dokładniejszą - wolniejszą obróbkę mniejszą średnicą freza :( Szkoda. Ale i tak model nadawał się do niezbyt uciążliwego szlifowania papierkiem. I o to mi chodziło. Ja zrobiłem geometrię obiektu w Rhino i zapisałem jako *.igs. Kumpel zaimportował to do Mastercama i "położył scieżkę" narzędzia. Nie używam i nie znam żadnego dedykowanego softu "frezarkowego" do Rhino, a szkoda, bo warto poćwiczyć coś nowego. Cały czas poszukuję w Trójmieście możliwości wydruku obiektu 3D, ale z dokładnością nie mniejszą niż 0,1 mm. I tu tylko mam dwa "namiary", kłopotliwe "logistycznie", dlatego nie mogę tam dotrzeć już chyba od jesieni. A przy tych obecnych śniegach to chyba poczekam do wiosny :)
Pozdrawiam
jkrzew

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Model okrętu podwodnego w skali 1/144 dla plotera frezującego
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2010, godz.23:00 »
Witam! :) No ladnie ladnie :0 Ja wlasnie poskladalem swoja CNC i juz jestem po pierwszysch testach. Zainwestowalem w Rhino i madCAM'a :) szczerze mowiac nie zaluje wydanych pieniazkow. Teraz sprzet jest na etapie przerobki na pfofile aluminiowe :)
Szkoda ze nie mogles obrobic jeszcze mniejszym frezem ale faktycznie wazne ze zgrubsza jest widoczna forma obiektu. Czekam na ten smiglowiec :D