Zaloguj się lub zarejestruj. 10 Maj 2024, godz.20:56

Autor Wątek: Jak zrobić koło zębate?  (Przeczytany 7033 razy)

Margareth

  • Gość
Jak zrobić koło zębate?
« dnia: 21 Listopad 2009, godz.00:57 »
Witam,

Jak w temacie. Mam jedną zembatkę, ale po wstawieniu do Rhino okazuje się, że krawędź nie jest ciągła. Za dużo w niej drobnych łuczków żeby łączyć ręcznie zwłaszcza, że i tu coś nie stroi. Łudzę się więc, że prościej będzie zrobić nową w Rhino.

botak

  • Gość
Odp: Jak zrobić koło zębate?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopad 2009, godz.06:52 »
Pewnie będzie prościej.
Rysujesz profil i go ekstrudujesz

Daj sobie pomóc i wrzuć jakiś rysunek, albo screena.
Są miliony zębatek, jak mamy odgadnąć o którą Ci chodzi?

Margareth

  • Gość
Odp: Jak zrobić koło zębate?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopad 2009, godz.12:45 »
Właśnie z profilem mam problem. Ten, który mam był stworzony w innym programie, dopiero później wyeksportowany do 3dm i niestety nie poddaje się żadnym modyfikacjom poza skalowaniem. Próbowałam podomykać przerwane krawędzie, ale jak zaznaczę krzywą ograniczającą to ta do wydłużenia nie daje się już zaznaczyć. Powierzchnią oczywiście też nie mogę przykryć profilu. Całość musi stanowić bryły. Projekt później będzie drukowany na drukarce 3d.

Margareth

  • Gość
Odp: Jak zrobić koło zębate?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopad 2009, godz.13:02 »
Oj, przepraszam za dubel screena, ale nie zauważyłam, że już załączyłam to chciałam.

botak

  • Gość
Odp: Jak zrobić koło zębate?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopad 2009, godz.13:04 »
Margareth narysowanie tych kilku kresek to są najbardziej podstawowe rzeczy w Rhino.
A Ty chcesz to jeszcze drukować....

Jeśli chcesz się nauczyć programu, to nie naprawiaj tych profili, tylko narysuj go na nowo bazując na tym co już masz.
Zacznij od 2 okręgów które określają głębokość zębów i wielkość całej zębatki, potem narysuj jeden ząb i skopuj go radialnie (możesz w szyku). Potem wystarczy całość pociąć i profil gotowy.

A jesli niechcesz się uczyć, to tutaj masz skrypt:
http://www.rayflectar.com/Rhino/RhinoScripts-Gallery.htm
O tym jak się instaluje i używa skrypty było jakoś ostatnio
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2009, godz.13:18 wysłana przez botak »