Witaj !
Już wyjaśniam, przynajmniej jak ja to robię może coś z tego Ci się przyda
Zaczynając wymiarowanie warto sobie dobrać parametry linii, wielkości tekstu wymiarów, strzałek itd - robisz to tu (screen 1),
oraz ustawić dokładność samego wymiarowania np. na 1 lub 1.0 (scr 2) - ważne jest oczywiście w jakich jednostkach pracujesz - ja ustawiłem sobie podrys/units w cm. z uwagi na skalę obiektów jakie projektuję.
Na ukończonym modelu w Rhino nanoszę wymiarowanie, zgodnie z zasadami ( T Dobrzański rulez
- tylko konieczne wymiary, unikam przewymiarowania i na potrzebnych rzutach - ale skoro projektowałeś w Autocadzie to nie muszę ci tego mówić:). - UWAGA - masz możliwość edycji wymiaru (scr3) przez dwukrotne kliknięcie - bardzo przydatne czasami coś w wyjściowym rys chce zmienić lub dopisać. możesz też dodać adnotacje itd.
Kiedy już mam komplet wymiarów zaznaczam wszystko (ctrl+a) - wszystkie obiekty wraz z wymiarami są podświetlone. (scr4)
Wykonujemy rysunek (scr5) - zaznaczasz taką opcje projekcji jaka Tobie pasuje , ja lubię rzutowanie w systemie amerykańskim:) do prostego rysunku nie musisz zaznaczać
UWAGA -zwróć uwagę na opcję show hidden lines - czasami się przydaje ale generuje duuuzo linii na końcowym rys. jeśli potrzebuję jakiegoś jednego rzutu to opcja current viev.
Tu pozwolę sobie na mini dygresję z mojej własnej metodologii
- pracowałem długo na Rhino 3, i generalnie przywykłem do braku historii oraz do zabezpieczania się w kluczowych krokach(cięcie itd) stąd wszystkie krzywe wrzucam sobie na oddzielną warstwę i kiedy muszę się z czymś cofnąć to wyciągam i powtarzam jakieś operacje. Bywa jednak tak że jakaś ważna krzywa którą długo rysowaliśmy, albo mozolnie wyznaczona linia pomocnicza nam zniknie, wyrzucimy ją z czymś innym lub przebudujemy.
I ty czasem, ale podkreślam CZASEM w prostych modelach przydaje się "odwrotne" zastosowanie rysunku - po prostu wykonuję go z jakiegoś elementu i znów mam potrzebną mi krzywą.
Wracamy do tematu -
Rhino liczy rysunek, jak jest skomplikowany i np. włączysz hidden lines to może potrwać, kiedyś mi nawet zawieszało starego kompa.
Domyślnie rysunek będzie w oknie TOP (scr6)
W tym momencie korzystając z wielu wygodnych funkcjii osnap'u możemy sobie ustawić rysunek tak jak chcemy. (scr 7), lub dodać jakieś linie jeśli potrzebujesz, el dodatkowe opisy. To co jest ważne to to że wygenerowany rysunek jest zrobiony normalnymi krzywymi - choć w oknie layers widzisz je jako visible 2d drawing
Zaznaczam rysunek i z File wybieram "export selected" - w oknie dialogowym wprowadzam nazwę i wybieram jako rodzaj pliku AI (scr8) - przy większej liczbie rysunków nazywam je porządnymi nazwami - front , top , przekrój itd.
W oknie opcji eksportu b. ważne jest czy wybierzesz preserve model scale czy snapshot. Skala będzie nawiązywała do podziałki w jakiej pracujesz.
Ja wspomniałem że ten rysunek był w centymetrach więc skala 1:1 to 10mm = 1 rhino unit. Tutaj też możesz przeskalować do jakiejs podziałki 1:2, 1:5, 1:10 itd
Ale często stosuję rysunek poglądowy - non uniform scale - po prostu rysunek z wymiarami ale zeskalowany np. do formatu a4 - wtedy korzystam ze snapshota (scr9)
Otwieramy Adobe Illustratora, może się pojawić monit o nowszej lub starszej wersji tekstów ale ignorujemy go, otwieramy nasz plik i...
i nic nie widzimy9 scr 10)
Dzieje się tak że domyślnie format pracy jaką otwieramy to zazwyczaj A4, a my jak pamiętamy eksportowaliśmy 1:1 pracę większą od A4
więc chcemy obejrzeć cały obszar roboczy ctrl+0, lub Ctrl z - minusem i mamy nasz rysunek (scr11)
Wtedy możemy oczyścić jakieś niepotrzebne linie, nanieść kolor itd ( oczywiście linie warto wyczyścić w Rhino przed exportem) (scr 12)
Wyszedł z tego taki para tutorialik
choć rysunek nie zbyt skomplikowany - warto zobaczyć jak rozszerza te opcje korzystanie z warstw, stylu warstw itd. ale to na odrębne opisanie.
Co do postprodukcji to miałem na myśli to że plik z AI mogę np. skopiować do InDesigna jako krzywe, mogę zrobić jakąś ścieżkę do PS i wiele innych rzeczy których zazwyczaj się nie robi z rysunkiem technicznym ale mogą być przydatne.
Jeśli popełniłem gdzieś błędy proszę o wskazanie lub o jakieś poprawki - w końcu po to jest to forum,
pzdr.
Kiedy już mam komplet wymiarów zaznaczam wszystko (ctrl+a) - wszystkie obiekty wraz z wymiarami są podświetlone.
Wtedy generuję rysunek