Zaloguj się lub zarejestruj. 12 Maj 2024, godz.06:57

Autor Wątek: Tworzenie rysunków 2D.  (Przeczytany 12287 razy)

sexywojcio

  • Gość
Tworzenie rysunków 2D.
« dnia: 01 Listopad 2009, godz.19:30 »
Czy tworzenie plaskich rysunków z modelu odbywa się tylko poprzez: Wymiarowanie>Utwórz Rysunek 2-D ?
...jakoś starsznie ciężko to idzie przy nawet nie bardzo skomplikowanych elementach.

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopad 2009, godz.14:40 »
Generalnie tak, a z czym masz problem ? - pracę ułatwia illustrator w postprodukcji rysunków lub jak masz penguin

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopad 2009, godz.14:46 »
chyba samo pojęcie płaskiego rysunku powinieneś wyjaśnić. dla jednego będzie to dowolny render a dla innego dokumentacja techniczna...

sexywojcio

  • Gość
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Listopad 2009, godz.19:05 »
Dokładnie tak, chodziło mi o dokumentację techniczną.
Spłaszczanie wychodzi rewelacyjnie, ale obawiam się że przy robieniu sporego modelu będe musiał zostawić kompa na cały dzień w spokoju.


chyba samo pojęcie płaskiego rysunku powinieneś wyjaśnić. dla jednego będzie to dowolny render a dla innego dokumentacja techniczna...
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2009, godz.19:26 wysłana przez sexywojcio »

sexywojcio

  • Gość
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopad 2009, godz.19:07 »
Proszę o wyjasnienie mi co to jest "illustrator w postprodukcji".
Jestem początkujacym urzytkownikiem RHINO.

Generalnie tak, a z czym masz problem ? - pracę ułatwia illustrator w postprodukcji rysunków lub jak masz penguin

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Listopad 2009, godz.20:26 »
Proszę o wyjasnienie mi co to jest "illustrator w postprodukcji".
Jestem początkujacym urzytkownikiem RHINO.
przypuszczam, że chodzi o użycie Adobe Ilustratora (AI) na wyeksportowanych liniach z Rhino. i w tamtym programie wykończyć i przygotować do druku.

z mojej strony - jest jeszcze opcja 'drukuj' która może zapisać odpowiednio ustawiony widok kamery, więc wystarczy tylko dobrze zwymiarować i zapisać w formacie graficznym. chociaż "Make 2D" jest jednak wygodniejsze dla takich leniwców jak ja :D (póki nie ma żadnego mesha w projekcie).
należy ze smutkiem przyznać, że pod tym względem rhino jeszcze sie nie poopisuje, chociaż w porównaniu z 'trójką' jest mocny postęp.

pomyslownik

  • Gość
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopad 2009, godz.11:32 »
Witaj !

Już wyjaśniam, przynajmniej jak ja to robię może coś z tego Ci się przyda

Zaczynając wymiarowanie warto sobie dobrać parametry linii, wielkości tekstu wymiarów, strzałek itd - robisz to tu (screen 1),
oraz ustawić dokładność samego wymiarowania np. na 1 lub 1.0 (scr 2) - ważne jest oczywiście w jakich jednostkach pracujesz - ja ustawiłem sobie podrys/units w cm. z uwagi na skalę obiektów jakie projektuję.

Na ukończonym modelu w Rhino nanoszę wymiarowanie, zgodnie z zasadami ( T Dobrzański rulez :) - tylko konieczne wymiary, unikam przewymiarowania i na potrzebnych rzutach - ale skoro projektowałeś w Autocadzie to nie muszę ci tego mówić:). - UWAGA - masz możliwość edycji wymiaru (scr3) przez dwukrotne kliknięcie - bardzo przydatne czasami coś w wyjściowym rys chce zmienić lub dopisać. możesz też dodać adnotacje itd.

Kiedy już mam komplet wymiarów zaznaczam wszystko (ctrl+a) - wszystkie obiekty wraz z wymiarami są podświetlone. (scr4)

Wykonujemy rysunek (scr5) - zaznaczasz taką opcje projekcji jaka Tobie pasuje , ja lubię rzutowanie w systemie amerykańskim:) do prostego rysunku nie musisz zaznaczać
UWAGA -zwróć uwagę na opcję show hidden lines - czasami się przydaje ale generuje duuuzo linii na końcowym rys. jeśli potrzebuję jakiegoś jednego rzutu to opcja current viev.

Tu pozwolę sobie na mini dygresję z mojej własnej metodologii :) - pracowałem długo na Rhino 3, i generalnie przywykłem do braku historii oraz do zabezpieczania się w kluczowych krokach(cięcie itd) stąd wszystkie krzywe wrzucam sobie na oddzielną warstwę i kiedy muszę się z czymś cofnąć to wyciągam i powtarzam jakieś operacje. Bywa jednak tak że jakaś ważna krzywa którą długo rysowaliśmy, albo mozolnie wyznaczona linia pomocnicza nam zniknie, wyrzucimy ją z czymś innym lub przebudujemy.
I ty czasem, ale podkreślam CZASEM w prostych modelach przydaje się "odwrotne" zastosowanie rysunku - po prostu wykonuję go z jakiegoś elementu i znów mam potrzebną mi krzywą.

Wracamy do tematu -

Rhino liczy rysunek, jak jest skomplikowany i np. włączysz hidden lines to może potrwać, kiedyś mi nawet zawieszało starego kompa.
Domyślnie rysunek będzie w oknie TOP (scr6)

W tym momencie korzystając z wielu wygodnych funkcjii osnap'u możemy sobie ustawić rysunek tak jak chcemy. (scr 7), lub dodać jakieś linie jeśli potrzebujesz, el dodatkowe opisy. To co jest ważne to to że wygenerowany rysunek jest zrobiony normalnymi krzywymi - choć w oknie layers widzisz je jako visible 2d drawing

Zaznaczam rysunek i z File wybieram "export selected" - w oknie dialogowym wprowadzam nazwę i wybieram jako rodzaj pliku AI (scr8) - przy większej liczbie rysunków nazywam je porządnymi nazwami - front , top , przekrój itd.

W oknie opcji eksportu b. ważne jest czy wybierzesz preserve model scale czy snapshot. Skala będzie nawiązywała do podziałki w jakiej pracujesz.
Ja wspomniałem że ten rysunek był w centymetrach więc skala 1:1 to 10mm = 1 rhino unit. Tutaj też możesz przeskalować do jakiejs podziałki 1:2, 1:5, 1:10 itd
Ale często stosuję rysunek poglądowy - non uniform scale - po prostu rysunek z wymiarami ale zeskalowany np. do formatu a4 - wtedy korzystam ze snapshota (scr9)

Otwieramy Adobe Illustratora, może się pojawić monit o nowszej lub starszej wersji tekstów ale ignorujemy go, otwieramy nasz plik i...
i nic nie widzimy9 scr 10) ;)

Dzieje się tak że domyślnie format pracy jaką otwieramy to zazwyczaj A4, a my jak pamiętamy eksportowaliśmy 1:1 pracę większą od A4
więc chcemy obejrzeć cały obszar roboczy ctrl+0, lub Ctrl z - minusem i mamy nasz rysunek (scr11)

Wtedy możemy oczyścić jakieś niepotrzebne linie, nanieść kolor itd ( oczywiście linie warto wyczyścić w Rhino przed exportem) (scr 12)

Wyszedł z tego taki para tutorialik :) choć rysunek nie zbyt skomplikowany - warto zobaczyć jak rozszerza te opcje korzystanie z warstw, stylu warstw itd. ale to na odrębne opisanie.

Co do postprodukcji to miałem na myśli to że plik z AI mogę np. skopiować do InDesigna jako krzywe, mogę zrobić jakąś ścieżkę do PS i wiele innych rzeczy których zazwyczaj się nie robi z rysunkiem technicznym ale mogą być przydatne.

Jeśli popełniłem gdzieś błędy proszę o wskazanie lub o jakieś poprawki - w końcu po to jest to forum,
pzdr.








Kiedy już mam komplet wymiarów zaznaczam wszystko (ctrl+a) - wszystkie obiekty wraz z wymiarami są podświetlone.
Wtedy generuję rysunek

sexywojcio

  • Gość
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Listopad 2009, godz.15:10 »
Czy jest możliwość robienia przekrojów w dowolnym miejsco o danej głębokości. Oczywiście chodzi mi o to aby były one automatycznie rzucane na 2D tak jak w przypadku "Utwórz Rysunek 2-D".

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Listopad 2009, godz.16:44 »
Proponuje zapoznać się i pobawić troszkę tym plug-in'em (ArchCut): http://en.wiki.mcneel.com/default.aspx/McNeel/ArchCut.html

Michał

Offline cave

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopad 2011, godz.17:29 »
A ja mam trochę inne pytanie. Czy jest możliwość dodania jakiejś tabelki w Rhino gdzie wpiszę sobie informacje dotyczące modelu?

Offline Robertos

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja na forum: +14/-0
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Listopad 2011, godz.11:30 »
Oczywiście. Trzeba ją sobie narysować  ;) , automatycznych generatorów tabelek itp. nie ma w Rhino.

Offline cave

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Tworzenie rysunków 2D.
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Listopad 2011, godz.17:38 »
No na to też wpadłem ale szukałem czegoś gdzie jeszcze mogę szybko tekst wpisać itd. No ale dziękuje za odpowiedź :)