Zaloguj się lub zarejestruj. 08 Maj 2024, godz.09:26

Autor Wątek: MQ-1 PREDATOR UAV  (Przeczytany 7933 razy)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
MQ-1 PREDATOR UAV
« dnia: 04 Wrzesień 2009, godz.17:05 »
No i wydłubałem następnego pokraka... choć tym razem temat już bardziej współczesny. Mianowicie hamerykański bezzałogowiec używany przez nich chyba w każdym konflikcie zbrojnym w parze z większym bratem MQ-9 Reaper.
W zasadzie gotowy był już od jakiegoś czasu, ale złożyło się parę spraw i pokazać go mogę dopiero teraz
Model rysowany w całości ze zdjęć, to co robiło mi za 'blueprinta' w zasadzie sprawdziło się jedynie do złapania ogólnych wymiarów... 'Bleuprint' celowo w cudzysłowie, bo bardziej to to przypominało odręczny szkic rysowany na barowej serwetce niż schemat jako taki , no ale jakoś podołałem po przebrnięciu przez tonę zdjęć...
Skala - standardzik dla mnie czyli 33, oczywiście model projektowany jako kartonówka.
Wpakowałem w niego wszystko co się dało i w rezultacie wyszedł z tego większy hardcore niż Lockheed i Convair razem wzięte ... no ale skleić się dało, więc tragedii nie ma
Surówkę standardowo już machnął BERP i chwała mu za to
A tak to to wygląda...




Surówka:




Model ukaże się w Modeliku, jakoś na początku października.

Okładka:




A tu mała zapowiedź bonus packa - elementy mini dioramki, na której prezentowana będzie surówka... 2 skrzynie transportowe do pocisków AGM-114 Hellfire, parę płyt lotniskowych i może jeszcze jakieś 'duperszmity', zobaczymy co tam się urodzi w międzyczasie...


Póki co wspomniane skrzynie do AGM-114:


Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Wrzesień 2009, godz.17:47 »
aż miło popatrzeć...

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Wrzesień 2009, godz.17:51 »
Witam!
No proszę, człowiek się produkuje jak wariat, a tymczasem tutaj Kolega cichaczem robi świetny model. :)
Gratulacje!  :)
Co następne? Ok, nie było pytania bo i tak się nie dowiemy przed wydaniem... ech te dziwne tajemnice.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Wrzesień 2009, godz.18:10 »
Wiesz Krzychu jak jest ... już nie raz były takie sytuacje, że info było podane zawczasu, a później dziwnym trafem wychodziły te same modele w kilku wydawnictwach, więc nie dziwi mnie specjalnie panująca u nas konspira

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Wrzesień 2009, godz.22:30 »
Swietna robota!! Plus ode mnie! Zmiazdzyles mnie tym modelem ;P super dla mnie bomba - no i gratuluje wyboru obiektu. Ten samolocik by sie przydal - bylaby to taka prywatna alternatywa google map ;P

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Wrzesień 2009, godz.11:24 »
Gratulacje, w Rhino model może nie powala, głownie dlatego, że jest robiony pod karton, ale za to "render z kartonu" coś pięknego. Sama tematyka, tzn bezzałogowy samolot też bardzo przypadł mi do gustu, żeby tylko nasza armia miała takie zabawki...

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.12:16 »
Gratulacje dla BERPa, bo narysować te kilka kreseczek każdy może, ale to posklejać to już nie.  ;)
No dobrze dla Ciebie HAV też gratulacje! Bo zaprojektować takie coś tylko ze zdjęć musiało kosztować dużo pracy, pomysłowości i skrupulatności. Ciekawy jestem, jakie ma wymiary model,   :) jestem zbyt leniwy żaby zajrzeć na google i wyjąć kalkulator z szuflady. Co masz następnego w planie? Ale na to pytanie z tego, co widzę ja i inni muszą poczekać znowu z pół roku. ;)
marek

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.13:53 »
Dzięki Panowie za miłe słowa
satrab - taka już natura modeli robionych pod kartonówki chyba, że lepiej się prezentują w kartonie niż w 3d; pewno, że można by go podrasować jeszcze, ale zwyczajnie mija się to z celem, a trochę szkoda mi czasu na robienie wersji 'wyoblonej' i kanciastej pod karton.
marek - przyznam, że trochę przy nim więcej roboty było niż początkowo zakładałem; dłubanie ze zdjęć dało mi się trochę we znaki
Jak go zaczynałem, wydawał się prostym modelem, ale dość szybko przekonałem się że taki nie będzie; właściwe odwzorowanie kształtu było dopiero połową sukcesu... jaja zaczęły się dopiero po wejściu w szczegóły
Co do wymiarów - to w zasadzie taki szybowiec, tyle, że z silniczkiem - stosunkowo wąski i raczej krótki kadłub, przy długich i wąskich skrzydłach...
dł. całkowita wliczając sondę na dziobie ~26 cm
rozpiętość ~45 cm
szerokość kadłuba w części środkowej (za skrzydłami) ~2,3 cm, więc raczej niewiele...

Co następne? - tradycyjnie latadło, współczesne
Prace ruszyły jakiś czas temu i raczej są już dość zaawansowane. Jeśli nic nam planów nie pokrzyżuje, powinien ukazać się jeszcze w tym roku, więc to raczej kwestia kilku miechów niż pół roku
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2009, godz.13:56 wysłana przez HAV »

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.18:50 »
Witam!
To ja jeszcze z jednym pytankiem. HAV, ile czasu zajęło Ci zaprojektowanie tego modelu (od "pierwszej kreski" do modelu gotowego do testu przez BERP`a (pozdrawiam :) )?

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.20:19 »
Tajemnica zawodowa

A tak poważnie ciężko powiedzieć... może z 5 miechów z mniejszymi i większymi przerwami, różnie to bywało Parę rzeczy wymagało też przemodelowania kilka razy, bo 'dopatrzyłem się czegoś nowego na zdjęciach' i wychodziło inaczej niż powinno...
Jak tylko było co i nadawało się do sklejenia, rozwijałem w miarę na bieżąco części, więc ciężko jednoznacznie stwierdzić ile czasu poszło na faktyczne modelowanie. Za to doskonale pamiętam, że przy głównym podwoziu zmarudziłem chyba ze 2 tygodnie ... raz, że trochę wątpliwości było jak faktycznie powinno wyglądać (dopiero rozjaśnienie (właściwie to nawet prześwietlenie ) zdjęć rzuciło trochę światła), dwa - trochę wątpliwości było z mechanizmem wciągającym podwozie, a trzy - dobór właściwych kątów osi obrotu goleni... chyba dziesiątki jak nie setki mozolnych prób, by złapać właściwe kąty i by podwozie mogło się 'składać' i chować właściwie w komorach (celowo 'składać' w cudzysłowie, bo choć model tego nie przewiduje, jakby się ktoś uparł, można je zrobić chowane przy niewielkich własnych modyfikacjach projektu - kąty osi obrotu są właściwe )

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.20:37 »
Witam!
Dzięki Ci do dobry człowieku za wyjaśnienia. :)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: MQ-1 PREDATOR UAV
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Wrzesień 2009, godz.21:23 »
Nie ma sprawy Krzychu ... info jak każde inne, browar stawiasz i jesteśmy kwita