Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Kwiecień 2024, godz.17:01

Autor Wątek: Bryły obrotowe?  (Przeczytany 10332 razy)

milczar

  • Gość
Bryły obrotowe?
« dnia: 08 Lipiec 2009, godz.15:14 »
Czy można wykonać w Rihno bryłę poprzez obrót krzywej lub płaszczyzny?  ???Jestem początkującym użytkownikiem i może mi umknęła jakaś opcja do wykonania takiej bryły. :(

botak

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lipiec 2009, godz.15:26 »
Revolve i Rail Revolve
wpisz to w helpa i wszystko będziesz wiedział

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lipiec 2009, godz.14:48 »
może załączony  screan Ci pomoże?

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lipiec 2009, godz.16:17 »
Spoko :) udało się. Mam jednak teraz większy problem, mianowicie : po obróceniu krzywej otrzymałem coś w rodzaju żarówki. Umieszczam ją w sześcianie (solid) i chcę ją od niego odjąć ( nie działa dopóki nie zamienię żarówki na solid). Po operacji odejmowania model zmienia się z bryły w siatkę. Problem polega na tym, że nie mogę tak powstałej bryły przeciąć płaszczyzną (wykonuję model 2-połówkowej formy do odlewania ceramiki). Czy można w jakiś prosty sposób wrócić z siatki do bryły lub powierzchni?  ??? :(

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lipiec 2009, godz.17:22 »
a nie łatwiej zrobić tak, że od połowy bryły która będzie formą odejmujesz połowę "tego czegoś w rodzaju żarówki" ;) a później robisz drugą połowę formy przez lustrzane odbicie? i tak efekt będzie ten sam a nie musisz korzystać z opcji które robią w efekcie siatki poligonowe....

o to ci chodzi? ;)

botak

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lipiec 2009, godz.22:31 »
Problem masz z dwóch powodów:
1. Nie ma możliwości odjęcia od jednej bryły drugiej bryły kiedy jedna zawiera się w całości w drugiej.
Wynika to z tego, że w Rhino nie ma "prawdziwych" brył, są tylko zamknięte powierzchnie.
2. Siatkę otrzymujesz prawdopodobnie w momencie jak to określiłeś: (...nie działa dopóki nie zamienię żarówki na solid).
Jak zamieniasz "żarówkę" na solid?

Rozwiązanie:
1. Posłuchaj kruka :)
Ale... co jeśli mamy dwie części formy które nie są symetryczne?
Pierwsze trzeba stworzyć sobie "niewyciętą" formę, czyli dwie połówki szcześcianu czy prostopadłościanu.
Potem w tym umieścić w odpowiedni sposób model i dopiero odciąć od każdej części naszą bryłkę.
 
W moim rozwiązaniu jest taka przewaga, że możesz sobie stworzyć dwie połówki poważnej pustej formy z wszystkimi otworami technologicznymi, jakimiś tam wargami pozycjonującymi itp. ale oczywiście bez wyciętego w niej modelu.
A potem już nie musisz się za bardzo przejmować formą. Tworzysz model do odlewu, układasz w modelu formy, wycinasz co trzeba, i tak za każdym razem... Oczywiście jeśli rozmiar formy będziesz miał zawsze taki sam :)


Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lipiec 2009, godz.09:57 »
no cóż - ja podałem odpowiedź na zadany problem :P
czy będzie to odlew asymetryczny czy o bardzo złożonym kształcie to wystarczy tylko sie zastanowić jak rozwiązać dany przypadek. co i tak odlewnik robi szykując sobie formę w sposób bardziej tradycyjny ;) jedyne o czym należy pamiętać to to, że Rhino operuje powierzchniami a nie wypełnionymi obiektami fizycznymi i by robić jakieś operacje "logiczne" obiekty muszą sie w jakiś sposób przecinać.

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lipiec 2009, godz.15:13 »
Niezmierne dzięki :) ;D podpowiedzi bardzo pomoce  :) dzięki. Myślę, że w przyszłości wygeneruję jeszcze kilka problemów :) ;) ;D

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lipiec 2009, godz.15:25 »
Aha jeżeli chodzi o zamianę powierzchni obrotowej w "solid". W zakładce Solid jest polecenie Create Solid. No ale oczywiście potem doczytałem, że jest to polipowierzchnia zamknięta a nie pełny obiekt :). Czyli kółko się zamknęło  :(

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lipiec 2009, godz.15:34 »
Właśnie sie zastosowałem   :) Forma prawie gotowa  8) Jeszcze tylko RihnoCam i na frezarkę ;D

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lipiec 2009, godz.18:06 »
FreeMill jest ok jak chcesz takie cos strugać. A Frezarke masz czy masz w planach? :) Pokaz efekty :)

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lipiec 2009, godz.10:37 »
Mam RihnoCam 2 i frezarkę Hurco VM 1. Świeżutka inwestycja w firmie. :D

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lipiec 2009, godz.13:01 »
A jakie ma pole pracy ta frezarka? Z tego co widze to konkretna maszynka :) Gratuluje zakupu!

milczar

  • Gość
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lipiec 2009, godz.13:42 »
 Przestrzeń robocza to 660x356x457mm, wrzeciono 8000 obr/min. Bardzo prosta w obsłudze. Prosty interfejs, oprogramowanie WinMax czyta pliki .dxf. Naprawdę fajna maszynka. :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Bryły obrotowe?
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lipiec 2009, godz.14:39 »
No profi sprzet :) Tez chcialbym taka :) Ja buduje do miekkich materialow - nie bede metalu wiercil - ale za to powierzchnie mam 1150x650x250(chyba powieksze ten ostatni wymiar).