Zaloguj się lub zarejestruj. 12 Maj 2024, godz.01:46

Autor Wątek: problem z Loftem  (Przeczytany 7380 razy)

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
problem z Loftem
« dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.10:19 »
Witam!
Mam problem z precyzyjnym "loftowaniem". Przy zagęszczaniu siatka obiektu zamiast robić się dokładna przybiera dziwne nieprzewidywalne kształty.
Na przykład tam, gdzie chciałem mieć ładne zaokrąglone krawędzie to powstaje wybrzuszenie.
Dodam, że te krawędzie w przekrojach zostały wykonane narzędziem Filet curves.
Chciałbym by siatka była dokładnym odzwierciedlenie kształtów przekrojów, a nie jakąś luźną interpretacją programu.
Próbowałem różnych trybów dostępnych w oknie loft i nie wychodzi mi to ładnie.
W załączniku przesyłam poglądowy screan, by było wiadomo o co mi chodzi.
Będę wdzięczny za porady, jak sobie poradzić z tym problemem,

kubbek

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.11:29 »
przy opcji loose raczej nie masz szans na precyzyjne odwzorowanie krzywych. Normal albo tight powinny dać radę i pewnie wystarczy rebuild with 10-30.

pomyslownik

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.13:46 »
jesli chodzi o screen nr 2 - sproboj wejsc w zakladke document properties i potem zmien mesch na srodkowa wartosc bedzie precyzyjniej, po drugie moze zrob ten ksztalt rysujac z krzywych i network from curves ?

to tak na szybko, i rzeczywiscie do loft'u musisz miec precyzyjne krzywe - nie toleruje to narzedzie jakis bledow

pzdr.

botak

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.14:49 »
Odpowiedz powinna brzmieć:
Odznacz opcję "Rebuild" zaznaczając opcję "Do not simplify"
jeśli krzywe są w porządku powinieneś otrzymać porządany kształt.

kubekk
Mylisz się, styl loftu nie ma tutaj nic do tego. Styl ma wpływ jedynie na kształt loftu w poszczególnych jego przekrojach (powiedzmy równoległych do skrajnych krzywych loftu)
jak wskazuje nazwa grupy opcji "Cross-section curve options" to "rebuild" jest odpowiedzialne za zniekształcenia i odstępstwa od skrajnych krzywych, bo zmienia ilość krzywych prostopadłych do krzywych tworzących.

pomyslownik
Ty to już pojechałeś na całego :)
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2009, godz.14:59 wysłana przez botak »

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.15:32 »
Dzięki wielkie za podpowiedzi. Niestety chyba nie rozwiązują one do końca problemu. Odniosę do ostatniej zamieszczonej przez BOTAK.
Lofting z opcją "Do not simplify" robiłem. Niestety nie bardzo dobrze program rozmieszcza pionowe izoparmy. Siatka niby poprawna, ale zaczynają sie problemy,
gdy chcemy coś dalej robić np: filetowanie górnej płaszczyzny. W przypadku tłoczenia obiektu z opcją rebuild izoparmy są rozmieszczone regularnie i płaszczyzny da się ładnie filetować. Niestety powstają na zakrętach wybrzuszenia o których pisałem na początku wątku.
Do maila załączam przykład z próbami filetowania tych samych siatek tłoczonych z dwoma różnymi opcjami loft.

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.15:37 »
zapomniałem załączyć obrazek :-)

botak

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Czerwiec 2009, godz.21:45 »
A możesz zrobić jeszcze dwa screeny?
1. Widok tak jak ostatni po lofcie (z opcją do not simplify)
2. Jeszcze przed loftem zaznacz wszystkie krzywe które używasz do tego lofta i wciśnij F10

Albo najlepiej wrzuc na forum plik z rhino (wystarczą te krzywe których chcesz użyć do lofta)

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.07:55 »
Wrzucam więc plik z krzywymi.
Generalnie chodzi o to by wytłoczyć obiekt LOFTem, a następnie zamknąć go od spodu i góry CAP PLANAR HOLES i zaokrąglić krawędzie FILET EDGES z wartośćią radius5

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.08:04 »
Acha oczywiście "linię wyjściową" wyrównałem do środka półokręgu. Załączam screan

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.08:07 »
przepraszam, załączyłem zły plik rhino. Ze starszą wersją krzywych bez zaokrągleń
Teraz właściwy plik

botak

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.09:17 »
Ten plik to też nie ten plik  :D
Do trzech razy sztuka :)

botak

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.11:14 »
obsłużyłem się i zrobiłem sobie fillety sam na twoich krzywych, raczej nie ma to wpływu na przebieg prac.
Mi po małej korekcie krzywych (a raczej ich punktów kontrolnych) wyszło coś takiego (loft_1.jpg).

Jak łatwo się domyślić, nie będzie żadnego problemu z zrobieniem filleta z powierzchnią górną.

Problem powstał, bo program nie potrafi stworzyć "gładkiego" przejścia przy styku punktów "tangent" (punkt przy 1 na loft_3.jpg), fizycznie tam zawsze powstaje krawędz. Inną sprawą jest to, że czasami tworzy takie powierzchnie "zaokrąglając" sobie wartości. Ale to temat na dłuższy wywód.
W każdym bądź razie należy unikać takiego połączenia prosta+łuk w stylu "tangent" jeśli nie chce sie mieć tam cięcia płaszczyzny.

Wiedząc na czym polega problem, od razu wiemy jak go rozwiązać  ;)
Wystarczy przekształcić te krzywe aby opisać je większą ilością punktów
(w niekontrolowany sposób robiło się to gdy zaznaczałeś opcję "rebuild" przy lofcie)

Krzywe przebudowujemy za pomocą komendy "Adjust Curve End Bulge"
Używamy metody ktore wyświetla się w standardzie: "curvature"
Oczywiście wystarczy przebudować tylko krzywą łuku.
Krzywa delikatnie zmieni swój kształt, ale większość osób pewnie tego nawet nie zauważy, a pozostałym nie będzie to przeszkadzało.
Moje krzywe to te po lewej (niebieskie), twoje to te po prawej (czerwone) (loft_2.jpg)
Przy symetrycznych kształtach, zawsze pracuje na "połówce" więc teraz wystarczy odbić wszystko lustrzanie, połączyć krzywe i cieszyć się ładniutkim loftem.
Jeśli będzie coś niezrozumiałe, to pisz.
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2009, godz.14:30 wysłana przez botak »

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.14:15 »
no piękna siatka :-)
tylko nie bardzo sobie radzę z narzędziem adiust curve...
masz jakiegoś tutoriala, jak to działa, jak się określa krzywe, krzywe, które chcemy poddać reedycji?

botak

  • Gość
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Czerwiec 2009, godz.14:29 »
nie, nie mam żadnego tutoriala...
Zrób tak:
1. Przetnij wszystkie krzywe (czołowe) na pół - tak jak ta moja pionowa zielona kreska, a potem poodcinaj je w miejscach gdzie łuk łączy się z prostą.
2. Potem wybierasz narzędzie o którym pisałem,wskazujesz tylko ten odcięty kawałek łuku i tam w standardzie jest ustwiona już opcja "curvature" i enter i tak z każdą krzywą
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2009, godz.14:31 wysłana przez botak »

Offline pergamin

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja na forum: +9/-0
Odp: problem z Loftem
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipiec 2009, godz.09:46 »
Wielkie dzięki BOTAK
Myślałem, że funkcję "Adjust Curve End Bulge" stosowałeś na całej krzywej bez wyodrębnia łuku  ;)
Loft wychodzi już całkiem fajny.
Ale zastanawiam się nad jeszcze jedną rzeczą.
Wspomniałeś wcześniej "program nie potrafi stworzyć "gładkiego" przejścia przy styku punktów "tangent""
Bo wychodzi mi wyraźna krawędź przy mniejszym łuku w moich krzywych.
Problem nie znika nawet przy użyciu funkcji "Adjust Curve End Bulge"  na wszystkich elementach krzywych.
Siatka się zagęszcza, ale i tak krawędzi powstają wyraźne.
Załączam scren.
Czy może znasz opcję, która łagodzi przejście między prostą, a łukiem?