Forum użytkowników programu Rhinoceros 3D

RHINOCEROS => Teksturowanie i oświetlenie w wersji podstawowej Rhinoceros => Wątek zaczęty przez: misk w 18 Sierpień 2011, godz.00:19

Tytuł: Problem z renderowaniem złożonych powierzchni
Wiadomość wysłana przez: misk w 18 Sierpień 2011, godz.00:19

Przydługi wstęp:
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję, ze zamieszczam go we właściwym dziale i prawidłowo zatytułowałem temat.
Od jakiegoś czasu interesuję się rhino i uczę się jego obsługi, raczej za pomocą eksperymentowania, dopiero jak nie wiem jak coś rozwiązać to posiłkuję się tutorialami lub poradami innych. Używam wersji demonstracyjnej 5.0 (64bit). Przeważnie nie robię żadnych konkretnych projektów tylko ćwiczenia z wymyślania, tematy dobieram sobie w ten sposób by każdy element uczył mnie czegoś nowego w obsłudze rhino.

Problem:
Chciałbym za pomocą wbudowanego rendera uzyskać powierzchnię jak najbardziej zbliżoną do chromu lub podobnego błyszczącego metalu. Posiłkując się tym tematem http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,254.0.html stworzyłem własną scenę. Nauczyłem się, że bez płaszczyzny stanowiącej tło nie ma mowy o wyrenderowaniu odbić. Ustawiłem sobie światła i kombinowałem z prostymi bryłami. Wszystko nawet w miarę dobrze wyglądało ale jak chciałem zdobyte doświadczenie zastosować na bardziej złożonym przedmiocie to już nie wygląda to tak fajnie.
Poniżej zamieszczam przykład z kołem, kulki z boku to ten sam materiał, jak widać wyglądają w miarę przyzwoicie (jak na podstawowy silnik renderujący) Ale felga i szprychy koła wyglądają inaczej. Czy to wina zbyt małych średnic szprych i kanciastej felgi - silnik sobie z tym nie radzi? Czy jedynym ratunkiem na lepsze efekty jest inny silnik renderujący? Może dla uzyskania zadowalających efektów trzeba używać jak najbardziej obłych powierzchni? Co trzeba zrobić aby więcej wycisnąć z wbudowanego silnika?




Tytuł: Odp: Problem z renderowaniem złożonych powierzchni
Wiadomość wysłana przez: Robertos w 18 Sierpień 2011, godz.09:35
Witam na forum.

W parametrach textury pokombinuj z parametrem IOR. Może warto go zwiększyć. Druga rzecz w parametrach textury można wczytać jakąś mapkę w environment. Najlepiej HDR'kę albo jakąś bitmapę jakiegoś otoczenia w twoim wypadku studyjnego. Da to jakieś refleksy na odbiciach dzięki czemu scena będzie ciekawsza.

Jak chcesz uzyskać lepsze efekty polecam zainteresować się jednak bardziej zaawansowanymi silnikami.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Problem z renderowaniem złożonych powierzchni
Wiadomość wysłana przez: misk w 18 Sierpień 2011, godz.10:59
Jako enviroment mam wstawiony gradient, taki jak ten http://www.filterforge.com/wiki/images/f/f2/Bilinear_gradient_thumb.jpg (http://www.filterforge.com/wiki/images/f/f2/Bilinear_gradient_thumb.jpg) ale parametru IOR nie ruszałem, pokombinuję z nim. Dzięki za odpowiedź.