Forum użytkowników programu Rhinoceros 3D

RHINOCEROS => Podstawy dla początkujących => Wątek zaczęty przez: model123d w 27 Maj 2015, godz.21:05

Tytuł: zamiana odcinka na łuk
Wiadomość wysłana przez: model123d w 27 Maj 2015, godz.21:05
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć rozwiązania: jaka jest najkrótsza droga zamiany segmentu prostego (odcinka 2D) na łuk ?
Tytuł: Odp: zamiana odcinka na łuk
Wiadomość wysłana przez: HAV w 28 Maj 2015, godz.00:33
Refit curve i edycja pktów (F10).
Tytuł: Odp: zamiana odcinka na łuk
Wiadomość wysłana przez: model123d w 28 Maj 2015, godz.18:42
Intuicyjność rhino jest jak dla mnie słaba. W rhino co chwilę błądzę. To co w ArchiCADzie jest zawsze pod ręką w PetPalecie przy kursorze - w zależności od kontekstu tego co wyróżniono (archicad nie ma linii poleceń i właściwie druga ręka jest zbędna jeśli człowiek leni się używać np skrótów itd), w rhino trzeba znać nazwę polecenia albo wertować paski ikon i zgadywać/domyślać się czy o to nam chodzi.
A co do merritum czyli wyginania odcinka to owszem Refit curve może być ale wg mnie chyba lepsze to co jest na pasku ikon obok: Change degree.
Ale żeby nie było zbyt dobrze to Change degree właściwie nie sprawdza się na polilinii wielosegmentowej ponieważ nie rozpoznaje wskazanego segmentu lecz do operacji pobiera całą polilinię. Czyli chyba raczej nie można jednemu/wskazanemu segmentowi liniowemu tak po prostu nadać wypukłość (a pozostałe segmenty pozostaną bez zmian) ?
Tytuł: Odp: zamiana odcinka na łuk
Wiadomość wysłana przez: HAV w 28 Maj 2015, godz.19:30
Intuicyjność to kwestia sporna, każdemu pasuje co innego... zawsze możesz zrobić sobie własne paski i dostosować rhino pod siebie, wliczając pasek pod kursorem (Popup).
Ad meritum - trzeba by pokombinować. Zawsze można by rozbić polilinię, edytować wybrany segment i połączyć potem wszystko.
Może trochę na około, ale widocznie wszystkiego mieć nie można.
Tytuł: Odp: zamiana odcinka na łuk
Wiadomość wysłana przez: model123d w 28 Maj 2015, godz.19:52
...Może trochę na około, ale widocznie wszystkiego mieć nie można.
Zdaję sobie sprawę że poznawaniu nowego softu siłą rzeczy towarzyszą przyzwyczajenia wywodzące się z innego softu, który użytkownik zna doskonale i wydaje mu się, że wszystko w około też tak działa. Niestety rzeczywistość jest inna - stąd moje zdziwienie w tej czy innej kwestii, którą trzeba realizować w nieznanym mi Rhino inaczej aniżeli bym się spodziewał etc.  8)