Zaloguj się lub zarejestruj. 20 Maj 2024, godz.04:35

Autor Wątek: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?  (Przeczytany 30263 razy)

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Październik 2008, godz.20:14 »
W CATIA to zaden problem.
Albo ciecie powierzchnia w bryle albo operacje bulowskie na 2 brylach.
Albo mozna stworzyc graniastoslup z powierzchni i kule w srodku z powierzchni i wypelnic przestrzen miedzy nimi solidem.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Październik 2008, godz.20:15 »
dokładnie jest tak, jak mówi satrab, bryły wewnątrz są domyślnie "puste",  a nie "pełne", trzeba je przeciąć, wydrążyć półkule i złączyć ponownie - wtedy będzie pożądany efekt.

A operacje logiczne w Rhino mają się bardzo dobrze, bez obaw dziewul.

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Październik 2008, godz.20:16 »
To nie rozumiem problemu.
Wytlumaczcie mi.

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Październik 2008, godz.20:17 »
Odyniec, zrób tak jak mówisz proszę ;) I zobacz co Ci wyjdzie po złączeniu ;) dwóch połówek z dziurą.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Październik 2008, godz.20:29 »
Załączam screen problemu

satrab - wiem, wiem, o co chodzi, ja już myślałem - scryptologicznie... 8)

Inny sposób - to zabawa z objętościami - również na poziomie skryptów lub grasshoppera.

botak

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Październik 2008, godz.21:03 »
Po pierwsze Odyniec, to sory, za moja nocna wypowiedz, skoro dziwul nie poczul sie urazony, to ja tym bardziej nie powinienem widziec problemu.
Chociaz i tak dalej mi sie wydaje ze jestes takim troche "fanatykiem" tego programu  ;D

Jesli chodzi o problem z solidami i z pianka to Rhino traktuje (przynajmniej jesli chodzi o operacje booleanowskie) solidy jako "closed polysurface" czyli jako powierzchnie (przynajmniej tak mi to wyglada)

No i z tej przyczyny nie da sie zrobic kulki w srodku pustej o okreslonej grubosci scianki.

Ja przygotowujac sobie brylki do wydruku w rapidzie radzilem sobie tak, ze laczylem przyslowiowe kulki malutka rurka. Glupia to robota byla, bo potem ta rureczka tez musiala byc "meshowana" przy eksporcie do stl'a
Teraz troche inaczej eksportuje stl'a i nie mam z tym problemu.

Jak wysylalem prace komus w "stepie" to bylo gorzej. Albo kombinowalem z polaczeniem powierzchni jakims obiektem, albo wysylalem tak jak jest jesli ktos mial mozliwosc przelozenia powierzchni na "prawdziwy" solid.

Właśnie ta specyfika tworzenia wszystkiego z powierzchni w Rhino odpowiada mi najmniej, ale coz - taki program.

Wazne, jest to, ze po eksporcie "powierzchni zamknietej" do ProE (w stp'ie) ProE traktuja ja jako swoj solid - czyli niby ok.
Ale jak do zamknietej powierzchni w Rhino włoze inna zamknieta powierzchnie i eksportuje to do stp'a to ProE traktuje to jako konflikt a nie jako solid pusty w srodku.

W wszystkich programach "inzynierskich" solid to solid a surface to surface :) a w "nieinzynierskich" nie :)
No moze Rhino5 zamiesza :)



dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Październik 2008, godz.21:24 »
Nie zapominajmy, ze rozne programy stworzono do roznych celow.
Poza tym wielka zaleta Rhino jest jego cena i mysle, ze ona rekompensuje wszelkie niedogodnosci.
Poza tym Rhino jest lepsze w innych sprawach.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Październik 2008, godz.21:25 »
botak - nie ma problemu, ale był moment, że poczułem, że Dziewul może zacząć się czuć urażony moją wypowiedzią, jak przeczyta Twój komentarz... (:-D

masz rację - jestem wielkim fanem tego programu, może nawet maniakiem - tylko taki świr, jak ja może robić takie forum bez reklam i na tak szybkim łączu, pozwalając użytkownikom w zasadzie uploadować dowolne ilości materiałów na forum (byle związane z tematem), jednocześnie szkoląc ludzi, popularyzując Rhino w całej Polsce, w tym samym czasie testując wszystkie podstawowe pluginy jako beta tester (szczególnie silniki renderujące) i jeszcze dodatkowo pracować zawodowo.
Zawsze i wszędzie również będę podkreślał ogromną różnicę w cenie Rhino i innych aplikacji, bo wiem z doświadczenia, że tracimy wielu potencjalnych użytkowników tylko poprzez fakt, że ludzie nie potrafią uwierzyć, że Rhino ze swoimi możliwościami kosztuje tylko tyle, ile kosztuje.
Dziewul z tego, co zdążyłem się zorientować, akurat reprezentuje środowisko akademickie, więc to jeszcze inna para kaloszy i teraz wiem, że część moich uwag była jednak nie na miejscu.
We wszystkich programach inżynierskich solid to solid a surface to surface - Rhino nie jest programem inżynierskim. Rhino jest programem dla wszystkich, również inżynierów i niczego nie narzuca, tym bardziej myślenia i edycji "bryłowej", a przecież to wszystko zależny od tego - co chcemy otrzymać na końcu.

ps. A rhino 5 - ZAMIESZA I TO JAK...
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.21:31 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Październik 2008, godz.21:27 »
Przypomniało mi się jak robiłem wydmuszkę Rhino ;)



Chciałem najpierw wyciąć puste wnętrze, żeby została tylko cienka skorupka, a potem się bawić we wzorek. Okazało się, że nie da rady, więc musiałem działać na połówce (no i można by też zrobić mała dziurkę na dole)
Ostatecznie efekt w sumie taki jaki chciałem ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.21:28 wysłana przez satrab »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Październik 2008, godz.21:30 »
satrab - jesteś niestrudzony  ;D ;D ;D ;D

botak

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Październik 2008, godz.22:08 »
Ja oczywiscie sobie zdaje sprawe jak działa Rhino i do czego służy.
Wiadomo - jak cos jest do wszystkiego to jest... z Autodesku :)

Zeby bylo jasne, to ja tez jestem wielkim fanem tego programu. Nawet nie wiem czy nie jednym z najwiekszych na forum   :D
I kompletnie nie chodzi tu o jego cene - chociaz bardzo mily to dodatek :)

Nawet nie wiecie jak klna mnie ludzie w pracy, bo ja wszystko chce robic w Rhino :) <To znaczy wymagam aby oni to robili>
Architektura i produkt i wnetrza :)
I chociaz Max wygral z Rhino jesli chodzi o wnetrza i architekture to w produkcie zadzi i to sie nie zmieni.

A najbardziej lubie to, ze trzeba przy tym programie myslec i program sie za to myslenie odwdziecza :)
Możliwosci jakie daje ten program i to co mozna stworzyc w tym mimo wszystko "technicznym" programie powala.


Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Październik 2008, godz.22:14 »
botak - innymi słowy - jesteś w na dobrym forum i w najlepszym towarzystwie (:-D

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Październik 2008, godz.07:31 »
Dla mnie cena jest wazna bo nigdy nie bede mogl i nie bede chcial kupic sobie powiedzmy CATII za tyle kasy. A kto wie moze kiedys otworze wlasny interes.
Mam tylko jeszcze jedno pytanie.
Czy w Rhino jest mozliwosc wymiarowania szkicow i pozniejszej edycji wymiarow?
Glupie pytanie ale nie wiem czy wchodzic w rhino jako inzynier. Bo dla mnie wazne sa takie sprawy.
O ile wizualizacja to przelknie o tyle ja nie moge.

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Październik 2008, godz.12:05 »
Ale mi chodzi o cos takiego.
Rysuje sobie w szkicu kolo. Wymiaruje je.
Czy zmiana wymiaru spowoduje zmiane szkicu?

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Październik 2008, godz.12:32 »
Z tego co się orientuję, to w innych bardziej inżynierskich programach jest tak, że gdy mamy jakąś tam podłużną część, która ma 122 mm, a gdy wpiszemy inny wymiar np. 130 to automatycznie wydłuży się ten wymiarowany obiekt.
Czegoś takiego w Rhino nie ma. To jest inne podejście.