Zaloguj się lub zarejestruj. 05 Maj 2024, godz.16:28

Autor Wątek: Lokomotywa 311D  (Przeczytany 45754 razy)

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Wrzesień 2008, godz.02:14 »
Witam!
Już myślałem, że "ciufcia" odjechała... na szczęście nie. :)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Wrzesień 2008, godz.13:57 »
Oczywiście, że można wstawiać fotki z budowy realnego modelu, byle tylko zachować odpowiednią proporcję ilości fotek "nierhinowych". :D

Offline DmVip

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja na forum: +35/-0
  • DmVip
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Październik 2008, godz.01:18 »
Witam dziś przedstawiam efekty "realne" projektowania w rhino, troszkę posklejałem i oto co wyszło, troszkę się zdziwiłem gdy rozłożone detale nie zawsze do siebie pasowały :( ale jest to wersja V-1 tak więc kolejne będą poprawione :) niedługo kolejne etapy projektowania :) 
życie to nie jest bajka, to jest wojna :)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Październik 2008, godz.09:01 »
...troszkę się zdziwiłem gdy rozłożone detale nie zawsze do siebie pasowały :( ...
Rozwijałeś przez Unroll Srf czy przez Smash'a i czy powierzchnie zawsze były rozwijalne? ;)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Październik 2008, godz.16:52 »
no, świetnie wyszło, jak to miło oglądać coś "realnego" z Rhino.  8)

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Październik 2008, godz.17:56 »
Witam!
"Kurce piecone" fajnie to zaczyna wyglądać! :)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline DmVip

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja na forum: +35/-0
  • DmVip
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Październik 2008, godz.20:22 »
HAV - rozwijałem przez Unroll Srf ale powierzchnie były rozwijalne w przeciwnym razie rhino wystosowało by komunikat :), Obiekty przy rozwijaniu niebyły eksplodowane, po sklejeniu cała rama na której jest osadzony cały zespół  napędowy składający się, z paru segmentów, był krutszy o ok 3- 5 mm tak samo było z jednym z modułów na którym są wentylatory, jedna ścianka z drzwiami była dłuższa od przeciwnej o ok 3mm :( gdzie może leżeć błąd  ???
życie to nie jest bajka, to jest wojna :)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Październik 2008, godz.20:30 »
Z Rhino 4 labs ściągasz Squish - i już nie widzisz komunikatu - bo to darmowe narzędzie potrafi rozkładać powierzchnie nierozwijalne... I chyba HaV - również o to pytał, tak mi się zdaje.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Październik 2008, godz.21:39 »
DmVip - a jak Ci powiem, że R potrafi czasem przy rozwijaniu UnrollSrf skrócić powierzchnię :> Spotkałem się z tym w moim ostatnim modelu - teoretycznie niby prosta do rozwinięcia powierzchnia, rozwijalna i na pierwszy rzut oka jak najbardziej poprawna... Nawet nie zauważyłem, że rhino sypnął jednym dodatkowym komunikatem przy rozwijaniu - że powierzchnie zostania zmniejszona o ileś tam procent.
Druga sprawa, jak wyłączasz explode zdarza się czasem, że rozwinięcie jest trochę pozawijane (zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych kształtach czy polipowierzchniach).
Trzecia opcja - coś poknociłeś w modelu.
Generalnie dobrze narysowany model i nie ma takiej opcji żeby coś nie pasowało później ;)

A o Squishu to chyba jeszcze nie słyszałem, albo zapomniałem o nim zupełnie... no nie kojarzę go w ogóle, ale nie omieszkam spróbować, zwłaszcza jak darmowy; thx :)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Październik 2008, godz.22:08 »
taaak.. znana legenda o skracaniu wymiarów... ale w sumie nie do końca udowodniona, niech ktoś w końcu dostarczy namacalny dowód do rozważań i pracy. Bo w większości przypadków skracanie jest związane z samą maszyną wyjściową (drukarką , ploterem), a nie Rhino, Rhino jest czasami wręcz ZA DOKŁADNY dla tych urządzeń (oczywiście - zależy od sterownika) i maszyna interpoluje - tworząc błędne ścieżki. Ale to NIE problem Rhino.

Bo jednak 90% modeli kartonowych na naszym rynku się jednak ukazuje. A te 90% to modele projektowane w Rhino.

Offline DmVip

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja na forum: +35/-0
  • DmVip
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Październik 2008, godz.22:49 »
oto te dwa elementy które się powyciągały i poskracały :) czerwony wyciągnoł się a podstawa skruciła :(
życie to nie jest bajka, to jest wojna :)

Offline DmVip

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja na forum: +35/-0
  • DmVip
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Październik 2008, godz.22:53 »
Zapomniałem dopisać że nie powinno być problemów z tak prostymi elementami:)
życie to nie jest bajka, to jest wojna :)

botak

  • Gość
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Październik 2008, godz.22:56 »
Ej... wlasnie sie zastanawialem nad tym ostatnio
Jak zrobilem sobie krzeselko z papieru to 2 (najdluzsze) elementy nie do konca mi pasowaly. Myslalem ze cos zrobilem i nawet sie nad tym nie zastanawialem.

Odyniec a nie jest to tak, ze jak by to drukarka zmniejszala wymiary to zmniejszala by wszystko w miare proporcjonalnie?
Przynajmniej wszystko co jest na tym jednym wydrukowanym arkuszu.

A może to jest kwestia tolerancji wymiarow? Nawet jestem p[rawie przekonany ze to jest to :D
Jesli tolerancja "katow" ustawiona jest na 1,0 wymiarow na 0,001 relatywna na 1,0 to jakos sie te bledy moga skumulowac.
To jest jak z rozwijaniem powierzchni z uzyciem konstrukcji kochańskiego. Przez te przeklete "Pi" zawsze moga powstawac bledy, a niby teoretycznie powinno byc ok.

Ale przeciez to mozna sprawdzic, czy to jest "blad" drukarki czy rozwiniecia. Wystarczy zmierzyc to na papierze i porownac z tym rozplaszczonym w Rhino. Jak sie nie zgadza to blad drukarki, a jak zgadza to Rhino

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Październik 2008, godz.00:04 »
Dla Ciebie może i legenda, dla mnie do niedawna też, a jednak na to natrafiłem. Twoja sprawa czy wierzysz, wiem co widziałem :) Dowody może i kiedyś będą, póki co jakoś nie widzi mi się rozwijanie jeszcze raz całego projektu w poszukiwaniu tej konkretnej felernej powierzchni ;)

Zmienianie wymiarów, jeśli już następuje przy wydruku, to na całym arkuszu, a nie na losowo wybranej części i raczej nie o tak drastyczne wartości jak to miało miejsce w powyższym przypadku ;)

btw - te 90% to modele opracowane... komputerowo, a to nie znaczy jeszcze że w R ;)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Lokomotywa 311D
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Październik 2008, godz.07:49 »
DmVip - Ok dzięki za sugestie - teraz może i dla mnie legenda przejdzie w brutalną rzeczywistość - a skoro tak -trzeba będzie awanturę zrobić u autorów legendy  :) :D ;)

Hav - no może przesadziłem z procentami  ;D, ale za rok - te dane będą aktualne (mam nadzieję)  8)

botak - ja też podejrzewam, że to może mieć dużo wspólnego z ogólnie ustawiona dokładnością (tolerancją) w Rhino

Dzisiaj się pobawię.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2008, godz.08:12 wysłana przez Odyniec »