Zaloguj się lub zarejestruj. 12 Maj 2024, godz.17:45

Autor Wątek: Kokusai Ta-Go  (Przeczytany 18682 razy)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Kwiecień 2008, godz.20:25 »
a wcale nie - pisałem myślą i nadzieją (: 8) 8) 8) 8) 8)

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Kwiecień 2008, godz.23:01 »
Witam!
Sea: mam nadzieje, ze niedlugo będzie gotowy. :)
marek: malowanie będzie takie:
http://img.photobucket.com/albums/v11/alexbigey/aeroscale3/DSCN8031.jpg
http://www.westcoasthobbys.com/shop/rwx_gallery/CMR-83-Kokusai-Ta-Go.jpg
http://www.hobbyshop.cz/inshop/pictures/store/kra7233.jpg
http://www.modelarstwo.org.pl/_OLD/lotnicze/galeria/dmitruk/ta-go/01.html
http://www.modelarstwo.org.pl/_OLD/lotnicze/galeria/dmitruk/ta-go/02.html
A ponieważ był tylko jeden eglemplarz więc zbytniego wyboru nie ma :)
Odyniec: wiesz jak to ze mną jest. Znikam na jakiś czas, ale potem się pojawiam. :) Teraz mnie nie było z przyczyn niezależnych ode mnie. Bez obaw, jeszcze nie jednym modelem będę tutaj marudził. ;)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Kwiecień 2008, godz.14:54 »
Tak przypuszczałem. Kocham ten kolor szczególnie wiosną. Już się nie mogę doczekać na następną odsłonę produktu nade in Krzychu74. Nie zapomnij dać znać jak samolot będzie płaski. ;)
marek

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Kwiecień 2008, godz.19:45 »
Witam!
Marku, oczywiście, że dam znać jak już model będzie na "płasko". Pewnie w międzyczasie wstawię rysunki jak mi idzie rozwijanie części mimo, że to już nie będzie Rhino. :)

Ok, można powiedzieć, że projekt 3D jest już gotowy. Kabina pilota (na rozwinięciach będzie trochę bogatsza w detale) i zastrzały są już na swoim miejscu.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Kwiecień 2008, godz.20:29 »
Krzychu74 a nie łatwiej byłoby projektowanie samolotu uwzględniając grubość kartonu?
Miałby od razu rysunku montażowe zwymiarowane wręgi i tp. niedogodności, które po rozwinięciu i tak trzeba wykonać. Przy prostocie Twoich modeli nie miałbyś większych problemów z zaprojektowaniem samolociku w rhino. A potem do corela i masz gotowca.
No i nie mogę się doczekać jakiegoś samolotu z dwoma silnikami.  ;) ;) ;)
marek

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Kwiecień 2008, godz.01:57 »
Witam!
Marku, ja właśnie tak robię jak piszesz. Wszystkie części rozwijam w Rhino, a potem przenoszę do Corela. W nim to tylko nakładanie kolorów, numerowanie i, że tak powiem "skład" mi zostaje. Rysunki w instrukcji też przygotowuję w Rhino za pomocą funkcji Make 2-D Drawing (nie mam spolszczenia tej funkcji, ale to chyba brzmi Utwórz rysunek 2 D).
Uwzględniam też grubość kartonu już na etapie rozrysowywania (~ 0,2 mm dla kartonu, i ~ 0,5 mm dla tekturyna wręgi). Na obrazku screen_2 masz wygląd dwóch wręg Kokusai po przygotowanych do "obcięcia": wręga po prawej (to podłoga kabiny) góra i dół 0,5 mm, a boki 0,2 mm, po lewej po 0,2 mm. Potem "obcinam" zbędne linie albo w Rhino albo w Corelu i wręga gotowa. :)
Chyba źle się wyraziłem w moim poprzednim poście (taki skrót myślowy). W Corelu to tylko jest "wykończeniówka". Większość prac robi nasze pożyteczne zwierzątko Nosorożec. :)
Cytuj
No i nie mogę się doczekać jakiegoś samolotu z dwoma silnikami.
Może nie powinienem teraz tego pisać, żeby nie zapeszyć, ale po Kokusai w temacie lotnictwo (bo może po dłuugiej przerwie jakiś pojazd zrobię) chyba zabiorę się za to:
http://www.airwar.ru/image/idop/bww2/ba88/ba88-3.jpg
Czas najwyższy zrobić coś bardziej zaawansowanego niż samoloty jednosilnikowe (pamiętam o Twoim Saabie Marku). Narazie czytam relacje na forach kartonowych ze sklejania samolotów wielosilnikowych, żeby podpatrzeć jak poradzili sobie w tej kwestii  inni autorzy. Po tym samolocie ze względu na pewne wydarzenie powinny ruszyć prace nad czymś bardziej skomplikowanym i dużym nawet jak na skalę 1:100. Co to będzie teraz nie napiszę. Przyjdzie na to pora.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2008, godz.11:40 wysłana przez Krzychu74 »
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Kwiecień 2008, godz.06:07 »
To już wiem, za co się weźmiesz to taki mały samolocik jak na skalę 1:100. Będzie miał długości bagatela 691mm rozpiętości 733mm i wysokości 208mm!!! To będzie takie małe nic, nawet ci, co do tej pory narzekali na Twoje maleństwa odsapną. A ja trzymam kciuki i czekam na więcej.   
??? http://www.greendevils.pl/technika_wojskowa/lotnictwo/an-124/an_124.html  ???
marek

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Kwiecień 2008, godz.10:10 »
Stawiałbym raczej an Enolę Gay

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Kwiecień 2008, godz.02:04 »
Witam!
marek i HAVOC: to żaden z tych samolotów, które wymieniliście, ale Enola faktycznie przydałaby się do Little Boya. :) Kiedyś i na nią przyjdzie czas.

Tymczasem porozwijałem sobie trochę i roboczo poustawiałem kilka części na arkuszu. :)

Tak przy okazji to pozwolę sobie na małe wyjaśnienie odnośnie tego co napisał marek kilka postów wyżej:
marek napisał:
Cytuj
Przy prostocie Twoich modeli
Najnowszy model, który jest teraz na stronce Vickers Jockey ma numerację kończącą się na 27, zaś wszystkich elementów jakie trzeba wyciąć i skleić (wręgi, poszycie, osłony cylindrów, cylindry itd.) jest ponad 100. Waszej ocenie pozostawiam czy to dużo czy mało jak na model w tej skali.
Marku, nie bierz proszę tego do siebie, chciałem tylko pokazać, że pozory czasem mylą. ;) W Kokusai nie będzie tylu elementów bo w oryginale ten samolocik miał prostą konstrukcję.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Kwiecień 2008, godz.23:20 »
To tylko teraz czekać na resztę części i model gotowy  ;D.

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Maj 2008, godz.20:07 »
Witam!
sea_: mam nadzieję, że już niedługo będzie gotowy. Oczywiście czeka go jeszcze sklejanie testowe zanim pójdzie "między ludzi". :)

Tymczasem przerobiłem owiewkę podwozia na bardziej opływową (ciekawe jak to wyjdzie w rozwinięciach). Samolocik dostał już trochę kolorków i pojawił się zaczątek instrukcji.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Maj 2008, godz.20:08 »
Maszyna nabrała rumieńców.. eee znaczy sie kolorków   ;D.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Maj 2008, godz.22:31 »
Krzychu, nie myślałeś, żeby sprawdzić się w większej skali, jak 33 :>

btw - 2 pytanka mam do Ciebie...

- Jak numerujesz części w corelu? Wygląda mi to na objaśnienie dostępne w menu wymiarowania, tyle, że u mnie trochę inaczej to wychodzi - tekst zwykle mam obok odnośnika i nie bardzo widzę jak to ustawić, by zawsze pojawiał się na odnośniku jak u Ciebie.
- Na jakich ustawieniach robisz rysunki 2d w rhino? Próbowałem to zastosować do swojego modelu, ale praktycznie każdy rys. wymagał sporych poprawek, jakieś powyginane/niedociągnięte krzywe etc.

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Maj 2008, godz.23:34 »
Witam!
sea_: chyba zzieleniał ze złości. :)
HAVOC: 1:33 jest jak dla mnie za duża. Zawsze bardziej wolałem mikro. ;)

Ustawienia mam takie jak na screenie 100. Przed eksportem wywalam niepotrzebne linie, i też czasem dociągam jak mi się coś nie zejdzie (lub dorabiam brakujące linie), a jeśli jest tego za dużo to robię jeszcze raz rzut 2D, aż będzie ok.

Co do numeracji to wcześniej w myślach układam sobie jak to ma być i zaczynam pokolei numerować. Odnośnik to zwykła krzywa Beziera, którą sobie rysuję pod numerem, a potem ustawiam jej dlugość F10. Gdy mam już jeden numer gotowy to potem tylko kopiuję i zmieniam numer (F8) i dopasowuję krzywą tak jak mi wygodnie.
Ostatnio trochę się wycwaniłem (;) ) bo zamiast robić osobno mumery w instrukcji i na arkuszu z częściami, ustawiam je sobie obok siebie (window --> Tile Vertically) i z instrukcji przeciągam do gotowej części. Żeby mi w instrukcji numer nie zniknął daję Ctr+Z i mam numer i tu i tu. :)

Mam nadzieję, że zbytnio nie zagmatwałem jak to robię.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Kokusai Ta-Go
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Maj 2008, godz.17:40 »
Dzięki Krzychu :)