Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Kwiecień 2024, godz.04:26

Autor Wątek: Jacht żaglowy  (Przeczytany 24438 razy)

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Październik 2007, godz.22:19 »
Marku Antila 26 ma 7.80 m długości kadłuba, te 8.75 to długość całkowita z elementami wystającymi (stopień dziobowy, jarzmo steru).
Jacek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Październik 2007, godz.22:42 »
A ja mam pytanie, co do wykończenia, dziś przecież jachty, to prawie przyczepy rodem z wakacji. Czy w elementy wyposażenia wewnętrznego  zapatrujecie się w jednej firmie, czy może - składa się ono z wyrobów wielu firm, czy może, w ogóle firma, jako taka - nie zajmuje się tym?
I jeszcze jedno pytanie - jaka (ogólnie - nie tylko ze względu na AGD wewnątrz) jest konfiguracja jachtu - super - full wypas, i czy sprzedają się takie w Polsce?

Mamy okazję - mamy gościa z branży - to pytamy (:-)

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:08 »
A ja mam pytanie, co do wykończenia, dziś przecież jachty, to prawie przyczepy rodem z wakacji. Czy w elementy wyposażenia wewnętrznego  zapatrujecie się w jednej firmie, czy może - składa się ono z wyrobów wielu firm, czy może, w ogóle firma, jako taka - nie zajmuje się tym?
I jeszcze jedno pytanie - jaka (ogólnie - nie tylko ze względu na AGD wewnątrz) jest konfiguracja jachtu - super - full wypas, i czy sprzedają się takie w Polsce?

Mamy okazję - mamy gościa z branży - to pytamy (:-)
Powiem tak, jest raczej odwrotnie! To raczej przyczepy są wyposażone prawie jak jachty ;D
Wyposażenie pochodzi z wielu firm, jest tego tak wiele (różne opcje, standardy) że żadna firma nie oferuje wszystkiego. Nawet hurtownicy nie są wstanie mieć w ofercie wszystkiego. Sprzedają się zarówno jachty bardzo standardowe, jak i te ful-wypas. Za dobrze doposażony jacht trzeba często zapłacić o 100 % więcej jak za standardowy. Rzecz nie tylko w ilości wyposażenia ale też jego jakości (marka). To samo tyczy się tego co na pokładzie. W pewnych elementach osprzętu to co markowe (dobre) bywa 2-3 razy droższe od tego najtańszego.
 

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:19 »
Popracowałem trochę nad żaglami i dołożyłem koło sterowe.
W pierwszej pokazanej na początku wersji, bryty żagli były narysowane jako linie (druty) na powierzchni. Miało to te wadę że w renderingach wychodziły zbyt wyraźnie odznaczone. Teraz się trochę wysiliłem i podzieliłem żagiel na trzy elementy: powierzchnie żagla właściwego, powierzchnie brytów, powierzchnie wzmocnień na rogach. Jest to najbardziej zbliżone do rzeczywistego żagla i stąd efekt zdecydowanie lepszy. Oczywiście wszystko wyjdzie jak należy gdy zadamy odpowiednią przezroczystość materiałowi powierzchni.
Oceńcie efekty!
Pozdrawiam
Jacek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:29 »
Powiem tylko tyle - naprawdę profesjonalnie to wygląda, szkoda, jachty, że nie renderujesz w V-rayu, wtedy już w ogóle byłby CZAD, ale u Ciebie liczy się model realny głównie, a nie ten wirtualny  :).

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:43 »
Wodzu przyjdzie i na to pora! Mam tyle roboty z samym projektowaniem i modelowaniem że na dobry rendering czasu brakuje.

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:51 »
No i oczywiście zapomniałem dodać że jak ten realny jacht będzie gotowy to nie omieszkam jego zdjęć zamieścić na forum!

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:54 »
Wsiadać i odpływać  :o
Jak mówią stopy wody pod kilem  ;D ;D ;D

pozdrawiam
marek

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Październik 2007, godz.08:48 »
podziwiam Twoją robotę włożoną w konstrukcję :o
z ciekawości zapytam - ile czasu zajmuje Ci stworzenie pełnego projektu wizualnego?

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Październik 2007, godz.21:14 »
Trudne pytanie. Wszystko zależy od stopnia uszczegółowienia modelu.
Podstawowy projekt wstępny z wnętrzem ok 2 tygodni.
Model max (z projektem wykonawczym modeli kadłuba i pokładu), w postaci do wygenerowania dokumentacji płaskiej oraz gotowy do wizualizacji (reklama itp) ok 4-6 tygodni.
Wiele czasu pochłania koncepcja, złapanie odpowiedniej formy geometrycznej.
W trakcie modelowania większości elementów jest sporo dumania, dopracowywania, kontroli.
Projekt jest bazą do produkcji seryjnej, wszystko trzeba przewidzieć i przemyśleć. Na grubsze błędy i poprawki nie można sobie pozwolić. Oczywiście po wykonaniu prototypu, tam gdzie się da, można wprowadzić drobne korekty. Ale nie dotyczy to powierzchni kadłuba i pokładu. To sie robi jeden raz i musi wyjść dobrze.
Pozdrawiam
Jacek

lawis

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Listopad 2007, godz.18:26 »
Jachty!

Kawał dobrej roboty ,naprawdę.
I faktycznie żal tylko ze czasu brak na dobry render.
Z ciekawości - ile bierzesz za projekt takiej jednostki?

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Listopad 2007, godz.11:20 »
Jahty a czy możemy obejrzeć kilka zdjęć z postępów w budowie jachtu?
W stoczni chyba już na dobre są zaawansowane prace nad Antila 22 jak i (Antila 33?). A w jaki sposób transportowane są jachty do odbiorców? Macie specjalistyczne przyczepy do transportu czy zlecacie to firmą zewnętrznym? I ile wazy taki jacht z pełnym wyposażeniem?
marek

jachty

  • Gość
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Listopad 2007, godz.00:03 »
Jahty a czy możemy obejrzeć kilka zdjęć z postępów w budowie jachtu?
W stoczni chyba już na dobre są zaawansowane prace nad Antila 22 jak i (Antila 33?). A w jaki sposób transportowane są jachty do odbiorców? Macie specjalistyczne przyczepy do transportu czy zlecacie to firmą zewnętrznym? I ile wazy taki jacht z pełnym wyposażeniem?
marek

Postępy były tak szybkie a ja tak zajęty że opuściłem się trochę na forum.
Podsyłam kilka ostatnich renderingów Maxusa 33 - taką ostatecznie nazwę otrzymał. Podsyłam też zdjęcia gotowego jachtu na Targach Boatshow w Łodzi. Było to tydzień temu. Jacht dostał złoty medal :).
Ale najbardziej imponujace jest tempo. Modele, formy, prototyp - 3 i pół miesiąca!!!
Maxus 33 waży około 4400 kg. Transportem zajmują się najczęściej wyspecjalizowane firmy. Jachty przewozi się w specjalnym łożu w którym jacht jest przechylony celem zmniejszenia szerokości transportowej.

Pozdrawiam
Jacek

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Listopad 2007, godz.05:27 »
Jacht w 3-D jak i w rzeczywistości prezentuje się rewelacyjnie! Nic dziwnego, że zdobył złoty medal na targach! Moje gratulacje. Życzę dalszych sukcesów w projektowaniu jachtów i złotego medalu już na arenie międzynarodowej. Masz się, czym pochwalić i myślę, że twoje konstrukcje plasują się w czołówce konstrukcji światowych. A ja jak zwykle mam pytanie do Ciebie, już takie nieśmiałe. Kiedy zamierzasz skonstruować jacht pełnomorski?  :-[
marek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jacht żaglowy
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Listopad 2007, godz.07:58 »
Wspaniały sukces... I w dodatku w pewnym drobnym sensie - wszyscy możemy się z niego cieszyć  :)