Z radością ponownie Ci odpowiem bTree.
czy jak zrobi się "szkielet" postaci, to czy osobno robi się zakres ruchu np. dla powiewającego płaszcza czy włosów (w Wiedźminie to fajnie widać w widoku z kamery F3).
Nie, ale raczej nie, to już kwestia możliwości silnika gry i jego tzw. możliwości fizycznych, dynamicznych. Jeśli silnik to potrafi, wystarczy wskazać włosy i punkt odniesienia, czyli ziemię, włączyć kinematykę i jak postać będzie się poruszać, włosy będą się animować także i to dynamicznie, w czasie rzeczywistym (taka opcja nazywa się dynamic hair and fur). To tak samo działa jakbyś spuścił sześcian ze schodów - powinien on potoczyć się w kierunku ziemi, odbijając się od każdego schodka prawie. Oczywiście, ten sam efekt można także osiągnąć metodą taką samą jak "ożywianie" całej postaci, czyli poprzez rigging, ale wtedy włosy będą się po prostu poruszać na kilka wcześniej przygotowanych sposobów, a nie reagować dynamicznie, na zmiany (a zmiana położenia jest także zmianą) w świecie gry. Jak jest to zrobione w Wiedźminie - nie wiem, wiem natomiast, że obojętnie od metody zastosowanej, jest to zrobione dobrze i na poziomie.
czy można model z Rhino (jakby nie było prawdopodobnie najlepszy modeler na świecie Uśmiech ) "zapakować" do silnika gry, czy konieczne są jakieś zmiany?
Oczywiście, że można, ale nie bezpośrednio. Tylko dlatego, że Rhino nie ma możliwości riggowania postaci (ale to program do modelowania i projektowania). Więc jak zrobisz postać w Rhino, przenieś ją (np. za pomocą formatu OBJ) do np. darmowego i genialnego programu Blender, tam ją możesz zriggować i nałożyć tekstury już w silniku gry, ponieważ Blender ma takowy wbudowany.
Jak ustawia się np. sterowanie postaci, jej interakcję z otoczeniem (to zapewne określa silnik gry, tak?)? Pytam, bo myślę, że fajnie byłoby zająć się czymś takim, choćby amatorsko Uśmiech pozdrawiam.
Koniecznie zainteresuj się Blenderem, to nie dość że to jest aplikacja darmowa nawet do celów komercyjnych, to jeszcze jedna z najlepszych softów 3d na świecie w dniu dzisiejszym (jedyna w zasadzie jego wada, to to, że jest trudny w nauce). Zapytaj google, a podpowie Ci on wiele miejsc i wiele lekcji na temat robienia gier w Blenderze (albo riggowania w nim). Ale modelowanie - w Blenderze jest dosyć toporne. Dlatego Rhino tutaj swoją rolę z pewnością spełni dobrze. Ponadto - Blender to program typowo poly (wielokątowy). Więc można w nim robić model albo skomplikowany, albo nie, trzeba zdecydować od razu. W Rhino robisz zawsze jeden model, a jak ma być on skomplikowany - sam decydujesz przy eksporcie z Rhino, (np w formacie OBJ do innych programów)
Przy odrobinie fantazji, w Blenderze i w Rhino, można zrobić całą grę komputerową.
Jeśli chodzi o interakcję i cały świat gry, np fizykę, to normlanie to się siedzi i pisze kod w C++, ale w Blenderze to się po prostu robi drzewo grafów takich zależności, słowo, jak skumasz już jak to działa - to jest to proste jak pewna funkcja fizjologiczna człowieka.
PS. Jeśli moje natrętne pytania odciągają Cię od pisania relacji z Twojego pobytu w centrum Rhino, to nie odpowiadaj na nie!!!
Pytaj ile wlezie, taka jest idea tego forum. Nie odciągasz mnie aż tak bardzo, inaczej bym to wyraźnie napisał. Jak wcześniej powiedziałem, nie do końca ode mnie zależy data pojawienia się, np. szczególnie wywiadów. Po prostu czekam na ich autoryzację i moje "widzimisię", czy lenistwo, nie ma nic z tym wspólnego. Ale materiał jest ciekawy i warto poczekać, szczególnie, że jako jeden z pierwszych forum, serwisów na świecie, uchylę trochę wiadomości na temat Rhino 5.
Mam ponad 1400 zdjęć do obróbki w rozdzielczości HDTV, zapewniam Was wszystkich, że to trwa....ale udostępnię je wszystkie, jak zawsze to robię.