Zaloguj się lub zarejestruj. 09 Maj 2024, godz.00:55

Autor Wątek: Samolocik Czajka P43  (Przeczytany 14286 razy)

Roomy

  • Gość
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Luty 2008, godz.22:49 »
Witam.

No nieładnie. Zapomniałeś tylko poinformować forumowiczów, że to chyba nie całkiem i nie tylko Twoja praca. A poza tym skoro Ci zapłacono, bo brałeś chyba pensję to nie wypada publikować prac, które są własnością Twego szefa bez jego zgody. Dokładnie to samo odnosi się do Halberstata.

Pozdrawiam.

Jarek Leoniec

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Luty 2008, godz.08:06 »
Skoro to wszytko prawda, to rzeczywiście całą sytuację można określić jako moocno nieładnie i to będzie dosyć lekkie określenie.  :-\

Jeśli pracujemy komercyjnie (a taką również jest praca świadczona na umowę o pracę lub dzieło lub zlecenie) NIE można publikować w jakiejkolwiek formie wyników lub postępów tej pracy bez zgody właściciela praw majątkowych (czyli bez zgody tego kogoś, kto nam za to zapłacił / płaci), chyba, że umowa wyraźnie daje nam taką możliwość.

Ale poczekajmy może na wyjaśnienia samego zainteresowanego.
 
Roomy, jeśli znasz wszystkich autorów, to może podaj lub przynajmniej ilu ich było, choć tyle można zrobić... bo, jak się domyślam, nie wszyscy są naszymi użytkownikami.

Również pozdrawiam i choć okoliczności są średnie - Witam na forum.

Roomy

  • Gość
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Luty 2008, godz.09:58 »
Model był robiony przez parę lat jako PZL 23 Karaś. Siedziało nad nim przynajmniej 4 osoby, przynajmniej ja tylu znam. A kolega, który tutaj go zamieścił jedynie przerobił to na P43 co rzeczywiście zajęło mu może 2 miesiące. 90 procent albo więcej było zrobione wcześniej.
W przypadku Halberstadta z jednego z wcześniejszych tematów też projekt został odziedziczony po poprzednim pracowniku ale w zdecydowanie mniejszym stopniu zaawansowania (na pewno zrobione były skrzydła, usterzenie i trochę wnętrza kadłuba).

A tak nawiasem czytając regulamin forum nie znalazłem nigdzie klauzuli, że zamieszczać na forum można tylko te projekty, do których ma się prawa autorskie. Warto byłoby dopisać. dla mnie to oczywiste ale jak widać dla innych niekoniecznie.

Pozdrowienia

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Luty 2008, godz.10:38 »
Dziękuję za wyjaśnienia.
Do tej pory uważałem także za oczywiste, że ktoś decydując się na publiczną prezentację prac (a takim jest publikacja na forum) jest odpowiedzialnie świadomy tego, co robi. Jednak jak widać, nie zawsze tak bywa.
Dopiszę odpowiednią klauzulę w regulaminie.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Luty 2008, godz.20:59 »
Ponieważ nie mam żadnych reakcji ze strony zainteresowanego i mam coraz mniejsze powody, aby mu wierzyć w tej sprawie (jego galeria w internecie została także nagle "zubożona" o wspomniane prace), udzielam użytkownikowi robertrobo za "niesportowe" zachowanie na forum kary w postaci -10 do reputacji.

Offline bTree

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Luty 2008, godz.12:02 »
Witam, mam pytanie związane z kwestią praw autorskich i praw majątkowych.
Czy orientujecie się może, czy można zamieszczać swoje projekty (np. we własnym portfolio) wykonywane dla zleceniodawcy, jeśli podajemy dla kogo były wykonane?
Kiedyś czytałem o rozróżnieniu między prawami autorskimi, które ma autor z racji wykonanej pracy, a prawami własności czy majątkowymi właśnie, które ma zleceniodawca. Z opisu wynikało, że można publikować swoje prace, ale nie można ich np. drugi raz sprzedać. Jeśli ktoś z Was ma jakieś wiadomości na ten temat, będę wdzięczny za odpowiedź.

pozdrawiam,
bTree

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Luty 2008, godz.18:38 »
również chciałem zasięgnąć takiej informacji ostatnimi czasy. wiadomo, że prawo własności projektu należy do zatrudniającego projektanta, ale sam projektant też chyba ma jakieś prawo do owoców swojej pracy ???

pozdrawiam


EDIT: odpowiedź do postu poniżej - Odyńcu, weź i wydziel do nowego tematu posty bTree i mój, a ten temat zaczeka sobie na odpowiedź jakiej wyczekujesz bez żadnych off topów ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2008, godz.18:57 wysłana przez kruk »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Luty 2008, godz.18:48 »
to chyba ogólnie - niezbyt dobry wątek na tego typu kwestie. Ale sam również z chęcią poczytam o tych sprawach (wiedzy nigdy za dużo), więc w weekend założę specjalny wątek, a może nawet dział, specjalnie temu przeznaczony (jakbym zapomniał, reagujcie!!!). Proponuję poczekać więc do czasu uruchomienia tego wątku z pytaniami. W tej chwili czekamy ciągle w tym miejscu na odpowiedz robertrobo, bo sprawa jest w sumie poważna. Jeśli mogę prosić, nie piszcie już w tym wątku w sprawach innych, niż meritum.

robertrobo

  • Gość
Odp: Samolocik Czajka P43
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Marzec 2008, godz.18:35 »
Dopiero po ukazaniu się posta od pana Leonca zostałem poproszony o usunięcie fotek  przez szefa do czasu wyprodukowania modeli. Dziwne że akurat teraz ponieważ nigdy się nie kryłem się z postem (spojrzeć na datę). Czajka była wzorowana na Karasiu ale conajmieniej 90 procent było robione od nowa ponieważ nie pasowało do kadluba i który znacznie różni się od Karasia Modele są podobne ale przy robocie u której wymagana jest precyzja 0,1 mm nie jest możliwe od tak wzięcie sobie kawałka z potrzedniego modelu. Do Halberstadta były wcześniej zrobione skrzydła ale trzeba było je przerabiać. Podobnie stery były zrobione do jednego Halberstadta a ja robiłem trzy wersje. Wiedza Pana Leonca jest ograniczona ponieważ odszedł gdy oba modele były w trakcie realizacji.

Co do praw autorskich najpierw trzeba podpisać odpowiedni papier. Jakbym wcześniej został poproszony o nieumieszczanie prac to nie było by problemu.

Proszę o usunięcie całego wątku po jakimś czasie aby nie robić niepotrzebnego zamieszania.

Pozdrawiam

Ps. W sprawach tak kontrowersyjnych proszę o prywatne maile ponieważ jestem tu coraz mniej z powodu przesiadki na inny soft.