Zaloguj się lub zarejestruj. 11 Maj 2024, godz.15:50

Autor Wątek: Fokker V-1  (Przeczytany 23365 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Lipiec 2007, godz.23:34 »
Witaj Krzychu, trochę się przebudziłem z letargu i widzę że się nie obijasz. Model wyglada bardzo fajnie. Ja też próbowałem walczyć z teksturami. Niestety przegrałem i czkam na kolejną walkę. Pod programem Real 3D nie miałem takich problemów, nakładanie tekstur było banalne, a tu trzba troche ruszyć wyobraznią w innym wymiarze - chyba w czwartym  ;D.
ps. ja stawiam na jakiegoś Japońca  ;).
Pozdrawiam
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Lipiec 2007, godz.23:46 »
Hal9000, za czasów Reala 3d, nie było większości standardów dzisiejszego sposobu robienia grafiki 3d...., ale masz Rhino i masz je wszystkie dziś podane na tacy... tylko używać...

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Sierpień 2007, godz.02:20 »
Witam!
To ja może tak po kolei:
Odyniec: teksturowanie modelu w Rhino na razie sobie odpuszczę. Jak do tej pory nie daję rady, a nie chcę się zniechęcać na dłużej. Jak się nauczę i ta nauka będzie nadawać się do pokazania to zawsze mogę wstawić Fokkerka do działu "Prace skończone".
marek: japońskie wodnosamoloty i łodzie latające "to je ono!" (jak zresztą całe japońskie lotnictwo z II W.Ś. ;) ) :) Mitsubishi Pete już od jakiegoś czasu czeka na przeniesienie do Rhino, ale jeszcze nie nabrał "mocy urzędowej". Jak na razie z mojej strony doczekał się tylko obrazka, ale i na niego przyjdzie czas.
To może kolejna podpowiedź: to japońskie latadełko nie ma... napędu. No teraz to już powinno być łatwo zgadnąć. :)
Hal9000: będę kibicować Twojej walce z teksturami. Mam nadzieję, że pójdzie Ci znacznie lepiej niż mnie.

Wracając do modelu.
Powoli zaczyna być widać koniec. Teraz na tapecie są drobiazgi i czasem trzeba to i owo poprawić, przemyśleć (np. wręgi musiałem trochę zmodyfikować).
Dodałem ożebrowanie dolnego skrzydła, fotel pilota, tylnią płozę i podłogę kabiny. Jutro zacznę robić instrukcję.
Jakby nie patrzeć, na arkuszu z częściami robi się coraz ciaśniej... a wydawałoby się, że to taki prosty samolocik. :D

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Sierpień 2007, godz.20:06 »
 ;) A może by tak troszkę kolorków. Z tego okresu nie dbano o kamuflż.  Wziął bym barwy z późniejszych samolotów i zrobił miks. ;)
marek

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Sierpień 2007, godz.02:46 »
Witam!
Co do kolorków to tak jak już pisałem wcześniej:
Cytuj
To jest wielka improwizacja. W necie znalazłem tylko takie jego fotki (ja to mam jakieś zezowate szczęście do mało znanych konstrukcji... ale takie najbardziej lubię  Co nie znaczy, że nie mam ochoty na znane i lubiane . ):
http://www.mo-na-ko.net/images5/FokkerV1_02.jpg
http://www.dutch-aviation.nl/pictures/Fokker/General/Fokker%20Anthony%20voor%20een%20V.1..jpg
http://www.paperwarbirds.net/img/jgother/Erprobung/V1-265.jpg
Samolot mógł być biały lub szary. Przyjąłem tą drugą wersję. Szkoda, że nawet nie ma oznaczeń.
Więc nie będę kombinować. Następny model będzie kolorowy. :)

Dzisiaj niewiele zrobiłem. Tylko początek instrukcji i tablice przyrządów. Szczególnie przy tablicy zeszło mi trochę czasu zanim znalazłem fotki odpowiednich zegarów, a potem załapałem jak to wszystko połączyć "zusammen do kupy". Mam nadzieję, że nie wyszło najgorzej? W sumie to taka "sztuka dla sztuki" bo w 1:100 i tak prawie nie będzie tego widać, ale przynajmniej trochę sobie poćwiczyłem. :)

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2007, godz.14:19 wysłana przez Krzychu74 »
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Sierpień 2007, godz.08:51 »
Wyszło baaardzo nienajgorzej (:-)

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Sierpień 2007, godz.03:12 »
Witam!
Odyniec: dzięki. :)
Prace nad instrukcją powoli, ale cały czas idą do przodu. Żółwie tempo to nie dlatego, że jest tyle części, ale dlatego, że nie lubię robić instrukcji...
Na szczęście widać już światełko w tunelu, mam nadzieję, że to nie pociąg... ;D

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Sierpień 2007, godz.21:35 »
Słyszałem, że instrukcja w modelu, to nie ciekawy etap dla projektanta modeli. Model już skończony, cieszy oko ,a tu jeszcze trzeba instrukcję opracować :) no, no Krzychu jesteś jeden człowiek i wszystko w jednym :)
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2007, godz.22:23 wysłana przez Krzychu74 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Sierpień 2007, godz.21:38 »
Hal, z pewnością masz rację, to jak opracowanie drugiego modelu prawie (tak myślę), ale tym bardziej budzi podziw, że Krzychu robi to na tak wysokim poziomie!!! To sama przyjemność patrzeć jak powstają kolejne etapy opracowania.

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Sierpień 2007, godz.15:13 »
Witam!
Dzięki za miłe słowa.
Co do robienia instrukcji to w 100% popieram. Znam kilku projektantów i żaden z nich tego nie lubi. Owszem można robić instrukcję już podczas projektowania, ale czasem coś "wyskoczy" i trzeba wracać, poprawiać numerację itd. itp. Fakt, moje modele nie są jeszcze bardzo skomplikowane i nie mają setek części, ale itak trochę roboty jest. No, ale trzeba się przemóc i to zrobić bo "samo się nie zrobi". :)
Moim opracowaniom do wysokiego poziomu jest jeszcze baaardzo daleko, ale staram się robić je coraz lepiej i z każdego kolejnego modelu wyciągnąć wnioski i naukę (np.: robienie wręg pomniejszonych o grubość papieru). Wiele rzeczy jeszcze kuleje co najlepiej widać na przykładzie testowego klejenia wcześniejszego projektu Druine D.31 Turbulent, z którym "walczy" nasz Kolega sea_ (serdeczne dzięki). Generalną zasadą jaką się kieruję jest to, że mikromodele nie mogą być zabawkami do sklejania. Zanim zacząłem przygodę z projektowaniem przeglądałem wiele stron z darmowymi modelami, a w szególności z modelami w skalach 1:72 i 1:100. Wniosek jaki wyciągnąłem z oglądania tych modeli nasuwał i sie jeden: zdecydowana większość autorów opracowań (na szczęście nie wszyscy, czego porzykładem mogą być bardzo dobrze opracowane modele Exclusive Models w skali 1:72) wyszło z założenia, że skoro to ma być mały model to może być prosty jeśli nie rzec prostacki, z dużymi uproszczeniami, no bo skoro to jest za darmo to i tak ludzie to ściągną i skleją. Takich modeli nie chciałem i nie chcę opracowywać. Owszem mogą być łatwe (jeśli tak to wynika z konstrukcji oryginału), ale z czasem gdy nabędę wprawy będą i bardzo skomplikowane. Chciałbym, żeby za jakiś czas modele na mojej stronce wyznaczały pewien standard opracowywania mikromodeli. Mam nadzieję, że nie tylko ja będę umieszczać na niej modele, ale też i inni Koledzy (a są na szczęście ku temu pewne przesłanki :) ). Czy się to uda... zobaczymy. :)
Oj, ale się rozpisałem... :o
Przepraszam, za marudzenie, ale tak jakoś wyszło... :-[

Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2007, godz.15:16 wysłana przez Krzychu74 »
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Sierpień 2007, godz.17:34 »
Krzychu74, o modelarskość tego forum, z pewnością nie trzeba się martwić, Rhino to tak naprawdę godny następca Corela, a raczej Corel w 3d (w sensie projektowania modeli), co więcej, modelarze masowo się na niego przerzucają, stąd modelarstwo zawsze będzie ważną dziedziną tego forum.

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Luty 2008, godz.13:32 »
Witam!
Po pół roku (jak jest napisane na czerwono u góry: Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.) nadszedł czas na odkurzenie tematu bowiem Fokker został ukończony i odbył daleki lot do Brazylii w celu przetestowania. Niestety, ale musiałem zrezygnować z teksur imitujących cieniowanie poszycia ponieważ podczas konwersji plików cdr na pdf wychodziły piksele. Ręczne ustawianie parametrów poprawiało sytuację, ale za to wielkość pliku wzrastała do ponad 5 MB, zaś na stronę mogę dać pojedyńczy plik maks. do 3 MB. Nie chciałem dzielić Fokkera na mniejsze pliki i tym samym utrudniać życie tym, którzy będą chcieli ściągnąć sobie ten model dlatego wolałem postawić na jego jakość.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Luty 2008, godz.14:43 »
Krzychu a gdzie się podziewałeś już myślałem, że nas opuściłeś na dobre! Bardzo brakowało ciekawostek, jakie prezentowałeś na forum. Wiewiórki doniosły, że szykujesz następny eksponat myślę, że będziesz nas teraz systematycznie „zanudzał” swoimi postępami w projektowaniu mikromodeli. ;D ;D ;D
marek

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Luty 2008, godz.14:48 »
Taaa, Krzychu74 (bo mamy także użytkownika Krzychu  :D) się odnalazł, za to 10 dni nie odzywa się Hal9000. Tak to jest, obowiązki, praca, praca obowiązki.

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Fokker V-1
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Luty 2008, godz.16:49 »
Witam!
Dzięki za przyjęcie syna marnotrawnego. :) Zniknąłem bo jestem strasznym projektanckim bałaganiarzem (o czym zawsze uprzedzam). Mam zaczętych kilkanaście projetów i tak skaczę z tematu na temat i co starsze to kończę przy okazji zaczynając trzy nowe. :D

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.