Zaloguj się lub zarejestruj. 22 Grudzień 2024, godz.13:08

Autor Wątek: spirala- sprężyna  (Przeczytany 5693 razy)

wood carver

  • Gość
spirala- sprężyna
« dnia: 14 Listopad 2012, godz.07:24 »
Witam
Mam problem z wymodelowaniem elementu nogi do stołu jak w załączniku.
Jest o rodzaj ślimaka ( nie tzw. warkocz- wielowpustowy zwój) Korzystam z funkcji spiral, następnie zaznaczam spiralę i korzystam z funkcji pipe. Otrzymuję coś w rodzaju sprężyny, a to trochę za mało. Cały problem w tym,że spirala od góry nie dość ,że zwiększa liczbę zwoi w dół to na dodatek zwoje są cieńsze i przylegają do siebie . Próbuję dokonać tego dzieląc na segmenty ową sprężynę i używając funkcji twist-skręć dodatkowo zawężać ku dołowi jednak dzieje się to w segmentach i daje efekt schodkowania. Czy jest jakaś możliwość zrobinia tego płynnie? ( marna jakość zdjęcia ale tylko taką posiadam)
Albo jeszcze  inaczej- robię prostą spiralę ( krzywa) i chcę ją rozciągnąć tak, aby każdy następny zwój spirali był ciut dalej od poprzedniego- płynnie- to już bymi wystarczyło.
Załącznik 2- sprężyna . Jest częściowo ściśnięta cześciowo rozciągnięta. Jak płynnie przejść pomiędzy tymi dwoma stanami?

uprzejmię proszę o pomoc
pozdrawiam
ŁUkasz
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2012, godz.07:41 wysłana przez wood carver »

Zygier

  • Gość
Odp: spirala- sprężyna
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopad 2012, godz.13:08 »
Witam,

- zaczynamy od stworzenia zwykłej "Helixy" o konkretnym skoku, co ułatwi nam późniejsze stworzenie powierzchni sprężyny,



- następnie tworzymy powierzchnię sprężyny o średnicy równej skokowi, wykorzystując funkcję "Pipe" bądź "Sweep1", gdzie ta druga pozwala nam na większą kontrolę nad rozkładem izokrzywych,



- w kolejnym kroku używamy funkcji "Stretch" aby ścisnąć naszą sprężynę, oś ściśnięcia powinna być co najmniej dwa razy dłuższa od sprężyny ponieważ funkcja ta zwiększa stopniowo stopień ściskania ku środkowi wybranej osi,





- na sam koniec używamy funkcji "Taper" aby zwężyć jeden z końców naszej sprężyny,





Uwaga: Metoda ta spowoduje, że przekrój naszej sprężyny nie będzie już idealnym okręgiem, natomiast jeśli zależy nam na tym, to możemy wszystkie powyższe kroki zastosować do samej krzywej a dopiero na końcu stworzyć powierzchnię sprężyny przy użyciu funkcji "Pipe" lub"Sweep1" ze zmieniającą się średnicą sprężyny po długości krzywej.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2012, godz.13:14 wysłana przez Zygier »

wood carver

  • Gość
Odp: spirala- sprężyna
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopad 2012, godz.07:42 »
Wszystko ok z tą różnicą , że zrobiłem spiralę-gwint wielowchodowy , aby uzyskać większy kąt pochylenia zwoi przy danej grubości początkowej. Dziekuję za szybką pomoc.