Zaloguj się lub zarejestruj. 26 Kwiecień 2024, godz.15:55

Autor Wątek: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?  (Przeczytany 30164 razy)

dziewul

  • Gość
Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« dnia: 02 Październik 2008, godz.12:21 »
Witam.
Mam taki problem.
Mam 100 kul zameszowanych trojkatami i czworobokami. Kule nie dotykaja sie.
Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
Jak robie polipowierzchnia z siatki to owszem robi mi powierzchnie ale nie wygladza jej.
Poprostu kazdy element siatki to mala powierzchnia.
Co zrobil zeby dostac kule a nie kule przyblizone wielobokami?

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2008, godz.13:30 »
Samym Rhino tego nie zrobisz. Potrzebny jest jakiś plugin. Było już o tym pisane parę razy.

T-Splines
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,333.0.html
RhinoReverse
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,622.0.html
RESURF
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,671.0.html
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2008, godz.13:40 wysłana przez satrab »

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2008, godz.14:03 »
Dzieki.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik 2008, godz.18:07 »
samym Rhino - 8) po prostu polecenie Rhino _MeshToNURB - ale nie spodziewaj się super optymalnego efektu - ale zadanie spełni - zamieni na NURBSy, wiec jak chcesz mieć gładkie - musisz później wszystko przebudować

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2008, godz.20:33 »
a nie będzie szybciej narysować tych kul od nowa? ???

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik 2008, godz.20:58 »
Nie bo jest ich bardzo duzo. Najmniej 100.

Przebudowac czyli co jedna po drugiej? Nie da rady.
Da rade to jakos wygladzic?

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2008, godz.21:07 »
nie znam RhinoReversa ani Resurfa ale obawiam sie, że nie ma jednego klawisza  >przerób siatkę w idealnego NURBSa<

jeśli więc te 100 kul jest jednakowych to bym na twoim miejscu powalczył z kopiowaniem...
jeśli nie to i tak może być to warte przemyślenia ;)

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2008, godz.21:09 »
Nie jednakowe niestety.
Mam 100 kul roznych w siatce bo przenosze to z modelu MES.
Myslalem, ze rhino z automatu mi stworzy nurbsy na siatce bo geometria prosta.
No ale nie ma tak latwo jednak.
A czy jest mozliwosc jakiegos wygladzenia tych zameszowanych kul?

Sory za glupie pytania ale nie jestem uzytkownikiem rhino ani innych graficznych programow. Projektuje w CATIA V5. Ostatnio zainteresowalem sie rhino  i 3DMAX bo musze zamodelowac piane aluminiowa. Materiał porowaty.
Moze macie jakis pomysl jak to zrobic? To musi byc automat bo za duzo porow i musi byc element losowosci.
W rhino jest cos do automatycznego losowania np. kul?
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2008, godz.21:14 wysłana przez dziewul »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2008, godz.21:56 »
No, to teraz znamy więcej szczegółów...
Catia v5 powiadasz... no to co my, maluczkie Rhinomaniaki możemy Ci odpowiedzieć, chyba tylko : gratuluję, że masz możliwość obcowania z programem, za który (z odpowiednimi rozszerzeniami, bo tam, co funkcja - to moduł dodatkowy to kupienia) można niezłe mieszkanie, prawie dom, kupić w Polsce, a który, według mojej opinii, nie umywa się do Rhino. Rhino jest niestety lub stety tylko warty zestawu drzwi wejściowych lub garażowych do potencjalnego domu.
A 3dsmax to około 14 tys PLN ...

Widać już, że nawet w samym środowisku "wszechmogącej" Catii wiedza jest doskonała, co to znaczy Rhino...  8) Wcale się nie dziwię  :) :) :) :)

PPPSSS. Oczywiście moje, może zbyt wybujałe rozważania, nie mają nić wspólnego z Dziewulem, który jako użytkownik Rhino i jak każdy z nas, mógł kiedyś błądzić.... (:-D

« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.06:32 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2008, godz.23:42 »
Wygładzić bez przerabiania na nurbsy to możesz próbować w jakimś programie do subdivision modelingu.

Rhino nie z robi z kul, kul nurbsowych bo obecne kule to sklejanina wielokątów, które z matematycznego punktu widzenia nie mają wiele wspólnego z kulą (idealnie geometryczną, taką z nurbsów)

Na pewno dał by rade jakiś skrypt, który by mierzył te kule i generował nurbsowe kule w przybliżonym rozmiarze...

Każda jest innego rozmiaru?

botak

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Październik 2008, godz.02:44 »
Odyniec troche pojechales po nowym koledze, i moim zdaniem nie do konca slusznie...

A kolega, poruszyl calkiem ciekawy i od dluzszego czasu intrygujacy temat: Modelowanie Piany. Co prawda kolega "dziewul" chce aluminiowa, a ja zawsze myslalem o takiej zwyczajnej, ale zasada podobna.
Wiec jak sie juz wszyscy wycisza i skoncza porownywac programy, to moze ktos cos wymysli? :)

A ja tam do Cati nic nie mam. W pracy oprocz Maxa mam jeszcze AutoCada i ProEnginera, Pracowalem na SolidWorksie i dosc dobrze znam Inventora. W "domu" mam Rhino i Modo302. I wcale nie czuje sie gorszy czy lepszy :) Sa klienci którzy nie znaja sie na programach i chca forme czajnika w Cati lub ProE. I co mam im powiedziec ze Rhino jest lepszy? :)

No ale powrocmy do piany - moze ktos cos wymysli :)
Na pewno jak ktos by sie do tego madry zabral to jakis skrypt by napisal... koledze  dziewulowi radze poszukac na przyklad tutaj http://www.theverymany.net/

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Październik 2008, godz.06:30 »
Nie pojechałem po koledze - wyraźnie to zaznaczyłem, jeśli ciągle to tak wygląda - to z pewnością nie taki był mój zamiar.
A już z pewnością nie chodziło mi o fakt, czy używając tego, czy innego oprogramowania, ktoś jest lepszy, czy gorszy.

Zgadzam się, że problem, jaki poruszył dziewul jest bardzo ciekawy (da się go rozwiązać za pomocą 4-5 węzłów w Grasshopperze i Rhino), jednakże ja także, tak mi się wydaje, poruszyłem bardzo ciekawy temat i być może - za mocno go rozbudowałem w swoim poście, który miałem nadzieje - nie zostanie potraktowany aż tak śmiertelnie poważnie. Po prostu jeszcze pół roku temu nikomu do głowy by nie przyszło, że Rhino może tak bardzo podgryzać stały i ustabilizowany rynek "drogich aplikacji", a to co się dziś dzieje w tym temacie - to chyba nawet przekroczyło oczekiwania producenta Rhino  8).
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.06:39 wysłana przez Odyniec »

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Październik 2008, godz.06:34 »
mało sie na tym znam, ale czy Świerszcz nie może posłużyć do takiego "bicia piany"  ???

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Październik 2008, godz.06:35 »
dokładnie - kruk - Grasshopper i 4-5 węzłów - załatwiłoby sprawę.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.06:38 wysłana przez Odyniec »

dziewul

  • Gość
Odp: Witam. Jak z siatki stworzyc powierzchnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Październik 2008, godz.08:57 »
Koledzy nie poczulem sie dotkniety zadna z wypowiedzi.
Poprostu szukam rozwiazania problemu. W CATIA V5 byc moze jest mozliwosc zrobienia tego ale mi chodzi o totalny automat. Kulka po kulce bym to zrobil ale ja mam ponad 100 roznych kulek.

Moje rozwiazanie problemu tworzenia modelu pianki jest nastepujace:

Kolega w 3DMAX losuje kulki  o roznej srednicy i polozeniu a ja je pozniej usuwam operacjami Bulowskimi z graniastoslupa i powstaje pianka. Oczywisci epozostawia wiele do zyczenia ale cos juz mam.

Zeby to byla prawdziwa pianka, niewazne jaka czy aluminiowa czy gabka, czy pumeks to trzeba wniknac w sposob tworzenia takiej piany.
Ja to widz etak, ze te kule rosna i napotykaja na siebie i sie odksztalcaja. Co jest niemozliwe do zrobienia w Rhino, Catii i innych programach graficznych.

Do takiej pianki daze.


A taka udalo mi sie uzyskac:
Poznizej.
Sami widzicie, ze pory maja scianki nierowne. Poza tym trudne do pozniejszej obrobki.

A co do porownywania CATIA z RHINO to jest jeden glowny mankament tego drugiego. Nie jest parametryczny co w mojej pracy inzyniera stanowi glowny problem.
CATIA to nie program do grafiki tylko inzynierski.
A Rhino zamierzam sie nauczyc bo jest tani i chyba niezly.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2008, godz.09:05 wysłana przez dziewul »