Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.07:44

Autor Wątek: Moja CNC - WIP  (Przeczytany 39400 razy)

Offline jkrzew

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja na forum: +15/-0
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #45 dnia: 26 Marzec 2010, godz.10:06 »
Cześć!
SUper! Czyli w moim wypadku, rozumiem, że realne jest na przykład wykonanie dwóch połówek kadłuba, każda o wysokości około 15 cm, (połowa szerokości kadłuba leżącego na płaszczyźnie symetrii) czyli całość szerokości to 30 cm. A długość około 120 cm? Czy dobrze dumam?
Pozdrawiam
jkrzew

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #46 dnia: 26 Marzec 2010, godz.18:45 »
Hello! :)
Tak to jest do zrobienia :) Moge rzezbic w materiale o dlugosci 123 cm dokladnie - dzisiaj sprawdzilem - takze jest to do zrobienia. W wersji aluminiowej tej maszyny bedzie mniejsza ta odlglosc o jakies 5-8 cm bo zrobilem szerszy rozstaw lozysk... Ogolnie chcesz to w drewnie czy styrodur? Musze dokonczyc rzezbienie elementow w aluminum i wtedy moge ruszyc z wiekszymi predkosciami jak poskladam ta maszyne na nowo. Dzisiaj byl nauki ciag dalszy i juz sie w tym niezle orientuje co mnie cieszy :)

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #47 dnia: 28 Marzec 2010, godz.18:04 »
Witam. Z tą wysokością obrabianego materiału to bywa różnie, chyba chodziło wam o określenie prześwitu ewentualnie skok osi x?  ;) Ale wiadomo to już na etapie konstrukcyjnym. Wartość zagłębienia w materiale można określić dopiero na podstawie kształtu obrabianego elementu, wielkości wrzeciona (ciekawy jestem patentu na pewno nas czymś ciekawym Wiktorze zaskoczysz ;D) i długością frezu. Plusem będzie to, że będą obrabiane miękkie materiały wtedy można troszkę poszaleć z długością. :)  A jak maszynka będzie hulać to i ja ustawię się w kolejce.  :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Kwiecień 2010, godz.12:25 »
Tak masz racje z ta wysokoscia - wszystko zalezy od tego co chcemy wyrzezbic.

Dzisiaj dokanczalem platforme finalnej wersji tej maszynki. Kola sa wszstko sztywne jak nie wiem co :) Jeszcze dorzuce pare pianek zeby blat ladnie sie ulozyl bo uwierzylem za bardzo w stolarza no i sa nierownosci - kantoweczki w paru miejscach lekko wystaja a dzieki tym piankom latwiej mi bedzie ulozyc blat. Na tym wszsytkim oparta bedzie maszyna :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #49 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.19:14 »
Hello!
Prace nad konstrukcja ida powolutku, ale do przodu... :) Montuje ja w wolnych chwilach, dlatego cierpliwosc jest tutaj wskazana hehe
Zamknalem temat platformy dla calej konstrukcji. Plyty MDF 18mm - mysle, ze ladnie zaslonily szkielet platformy. Chyba ja jeszcze machnę na czarno - mam puszke czarnego lakieru do drewna wiec chyba wykorzystam... :)

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.19:44 »
Tak do takiej dużej maszyny potrzebny jest solidna podstawa.  :D
A co z poprzednim stoliczkiem jest wolny ??? Chętnie  go zagospodaruję. ;)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #51 dnia: 12 Kwiecień 2010, godz.21:50 »
W poprzednim stoliczku bedzie elektronika i komputer :) Ladnie ulozone i z dostepem swierzego i czystego powietrza :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Maj 2010, godz.10:33 »
Hello :)
Zeby nie bylo ze nie ma to jest ;P
Jeszcze troszke i wszystkie elementy beda wyciete. Zostaly mi jeszcze 2 formatki i pare katownikow do obrobienia.

pomyslownik

  • Gość
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Czerwiec 2010, godz.02:06 »
Hu hu hu - widzę że kolega sobie bezczelnie śmiało poczyna z prawdziwym grubym materiałem ! Jkaie prędkości skrawania, no i czy maszynka  się ni przegrzewa - miałem Kressa kątówkę i była bardzo dzielna

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Czerwiec 2010, godz.08:32 »
Hello :) Dawno nic tutaj nie wrzucalem ale spokojnie juz niedlugo beda tutaj aluminiowe "klocki lego" :) Predkosci nie duze booo maszynka jest z MDFu wiec nie moge jej obciazac bo po prostu zaczyna sie szarpanina przy alu - w sumie normalne... Stabilnosc przez MDF nie jest zapewniona powyzej pewnej granicy a w moim przypadku jest to tylko predkosc 500... Niestety ale powolutku do celu :) Wrzeciono jest naprawde fajne - jednak dobra firma to dobre narzedzia :) Nie przegrzewa sie nic, elektronika dziala super, silniki nie sa obciazane wiec nie nagrzewaja sie prawie wogole :) Wiem, ze wymienie sroby napedowe trapezowe na kulowe z podzialem 10 - przyspiesze dzieki temu ta maszynke bo wiem ze styrodur bedzie najczesciej na stole :)

pomyslownik

  • Gość
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Czerwiec 2010, godz.10:55 »
a z ciekawości - duża różnica w PLN miedzy trapezowymi a kulowymi? Ja w końcu za moją maszynę się zabiorę ale ciągle jestem na etapie kosztów.
Wiktor fajnie było by gdybyś +/- określił przedział kasy jaki w to włożyłeś, o ile nie jest to tajemnicą. Mówię o przedziałach np. ok. np. ok.2000, ok 5000 tys itd.
Po prostu ciekaw jestem jak w dzisiejszych realiach wychodzi taka maszyna. Wiadomo pewne rzeczy trudno wycenić bo je masz albo dostałeś albo zdobyłeś bezgotówkowo :)

Trzymaj się i udanego skrawania.

PS. ten frez którym tniesz w Alu nie zaciera się, specjalny jakiś, czy czymś chłodzisz?

i jak z gładkością powierzchni - wykończysz jakoś ?

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Czerwiec 2010, godz.23:31 »
To po kolei... :)
Moja maszynka ma byc wyczesana... Robie ja z ladnymi prowadnicami kabli i innymi bajerami. Drogo wyszlo aluminium (to ktore tne np na fotce powyzej...).

Sroby kulowe sa wg mnie lepsze - pozwalaja osiagnac duze predkosci i nie "zacinaja" sie - co sie moze zdarzyc nawet przy mega dokladnie zlozonej maszynie. Jak sie "zatnie" przy duzej predkosci to oczywiscie kroki zgubione, a program sterujacy i tak mysli, ze zrobil wszystko wporzadu. Takze sroby bede wymienial... Te co mam maja podzial 4mm, ale kulowe beda z podzialem 10mm, co odbije sie takze na predkosci... Co prawda liczba krokow na ten sam obszar co trapezowa sie zmniejszy, ale moze brzebyc wieksza odleglosc szybko - dla mnie bedzie bardziej korzystne. Roznica cenowa jest spora, ale roznica w pracy to przepasc - niczym wielki kanion Colorado ;)

Elektronike kupilem gotowa + silniki (warto kupic zestaw - jest sprawdzony. Silniki nie maja zawrotnych parametrow. Cena do jakosci jest OK), stol na ktorej stoi maszyna to wlasna konstrukcja z materialow, ktore walaly sie kolo domu - byl remont i sie przydaly :)
Takie elementy jak wałki, lozyska, obudowy lozysk itd niestety trzeba kupic i tanie nie sa - no chyba ze jakies "slabsze" ale wg mnie jak robic to porzadnie.

Dodatkowo kupilem sobie kompa stacjonarnego z monitorem zeby byl tylko do tej maszyny - nie musi byc jakies cudo (z monitorem wyszlo mnie 1200 zl).

Calkowity koszt oceniam (wg wstepnych obliczen) na jakies 15.000 zl. W tym jest wliczona ta, ktora wasnie wycinam - MDF za darmo nie rozdaja wiec trzeba to liczyc rowniez. Doliczone jest takze wrzeciono KRESS. Robocizny nie licze - skladam po goddzinach w ramach hobby...

Co do freza to jest "pelny" weglik spiekany i nie zaciera sie ani nie przegrzewa. Poza tym nie chlodze go - albo rybki albo akwarium... Albo chlodzisz non stop, albo nie - wegliki nie znosza naglych zmian temperatury... Szczerze mowiac wycialem tym jednym frezem wszsytkie plyty, a w nich otworki i inne elementy - zapewniam, ze jest tego sporo... Frez nadal jest ostry :D Koszt freza 24 zl...

Co do gladkosci powierzchni tooo plyty aluminium sa gladkie :) W miejscach ciec frezem moze nie jest super idealnie, ale zapewniam, ze rowno - w sumie cudow nie oczekuje, bo juz wspominalem, ze najwiekszym problemem jest to iz konstrukcja ktora to wszsytko tne jest z MDFfu...

Najwieksza radoche daje moment kiedy mozna sobie "wydrukowac" cos z 3D :D
Zapewniam usmiech w takiej chwili jest dookla glowy ;)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Luty 2011, godz.18:30 »
Witam po dluzszej przerwie w moim watku :)
Maszyna juz prawie na ukonczeniu - jej ostateczna wersja oczywiscie. Projektowanie w 3D (oczywiscie w Rhino) pomoglo niesamowicie. Wszystko jest idealnie dopasowane. Ze srobami napedowymi musze pokombinowac bo mialy dlugosci niedopasowane do projektu, poniewaz byly  stoczone juz wczesniej ich koncowki. Ale daje rade :) Pozostal montaz silnikow i okablowanie oraz wrzeciona, a takze obudowanie co by maszynka ladnie wygladala. Moze komus sie wydawac, ze w par miejscach przesadzilem z iloscia uchwytow i spiec np katownikow, ale zapewniam, ze maszynka jest zwarta i nie bedzie generowac luzow. Brama porusza sie lekko - az sie zdziwilem. Myslalem, ze ciezar da sie we znaki, ale zapewniam porusza sie gladko. Na koniec zostanie zamontowany blat z MDF o grubosci 18mm, ktory splanuje. Naped bramy jest zmodyfikowany - zastosowalem 2 nakretki dla sroby napedowej - eliminuje to drgania sroby. Po prostu ja stabilizuje co juz mialem okazje przetestowac i wycignac wnioski :)

Poki co tyle. Jak skoncze to pokaze wersje ostateczna oraz zaprezentuje Jak maszynka wspolpracuje z Rhino + MadCAM + MACH 3 :)